Yhden huoneen ilmastointi

Anonyymi-ap

Rakentajaneuvonnan vastauspalstalla väitettiin, ettei vain yhtä omakotitalon huonetta voisi varustaa ilmanvaihdolla, jos talon muut tilat jäävät painovoimaisen ilmanvaihdon piiriin. Koska painovoimainen ei siis enää toimisi silloin.

En älynnyt kertoa alkuperäisessä kysymyksessäni, että tarkoitukseni on asua vain kyseistä huonetta ja että sen ja muiden tilojen väliin tulee ulko-ovi, joka pidetään kiinni, jottei lämpö karkaa.

Minun on vaikea ymmärtää, etteikö muu osa talosta voisi tuulettua vain sen vuoksi, että talon toisessa päädyssä on reikä seinässä, josta ilmanvaihtokone imee ilmaa 18-neliöisen huoneen ilmastointiin. Varsinkin kun ko. päädyssä ei ole mitään muuta kuin se asuinhuone. Eli muiden tilojen painovoimainen korvausilma otettaisiin julkisivun muilta seiniltä.

24

935

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Otsikossakin puhut ilmastoinnista ja sitten tarkoitat ilmanvaihtoa. Ilmeisesti rakennusvalvontakaan ei ymmärtänyt juttujasi

      • Anonyymi

        Tämä on ihan yleistä. Minäkään en ymmärrä kenenkään ilmastohöpinöistä kun ajan bensa-autolla. Ajaisin silti mieluiten diisselillä. Ne on kunnon autoja ja kunnon autoissa on ilmastointi.


      • Anonyymi

        Hölmö se on nettipalsta, vai viellä kunnallisneuviksetkin paskasuolen ilmastoinnit kiinnostavat.


    • Anonyymi

      Ei ymmärrä... Yhden huoneen ilmanvaihdon parannus ja suunnittelet sinne iv-konetta?

      Tästä hieman perustietoutta, lisää löydät googlaamalla vaikka "painovoimaisen ilmanvaihdon parantaminen"

      https://ilmakas.fi/painovoimainen-ilmanvaihto/

      • Anonyymi

        Painovoimaista ilmanvaihtoa ei kannata parantaa muuten kuin muuttamalla sen koneelliseksi. Nuukat eläkeläiset haraa vastaan kun koneet kuluttaa sähköä ja imee lämpimän sisäilman ulos harakoille.

        Siinä ydinkohdat lyhyesti.


    • Anonyymi

      Tarkoitukseni ei ole parantaa painovoimaista ilmanvaihtoa, vaan rakentaa pieni omakotitalo, jonka asuinhuoneeseen tulee koneellinen tulo-poistoilmanvaihto. Tämä siksi että Rakentajapalstan inssi varoitteli, että järjestelmästä tulee hintava, jos sen haluaa rakentaa mahdollisimman hiljaiseksi ja että se vie tällöin myöskin 40 senttiä tilaa korkeussuunnassa, koska pitää käyttää isoja putkia.

      Koska en aio asua kuin yhtä huonetta ja koska aion pitää varastokäytössä olevat huoneet suht. viileinä, ei ole ehkä muutenkaan järkevää ruveta vetämään kymmeniä metrejä ilmastointiputkia pitkin taloa.

      Löysin äsken nähdäkseni myös vastauksen kysymykseeni. Eräässä opinnäytetyössä todetaan, että kerrostaloon voi perustaa joka asuntoon oman koneellisen ilmanvaihtojärjestelmän. Koska käytän asuinhuonetta lähinnä yksiönä, jonka takaovesta kuljen ulkohuussiin, voin varmaankin varustaa sen koneellisella ilmastoinnilla. Oleellista lienee se, että tuvan ja muun asunnon välissä on tiivistetty ovi, jolloin ei synny kahden eri ilmanvaihtojärjestemän välisiä ilmavuotoja.

      https://www.theseus.fi/bitstream/handle/10024/142446/Vuoti_Erno.pdf;jsessionid=C32D1F5229AFE19F86EE7F995B9A82F4?sequence=1

      • Anonyymi

        Olisit kysynyt siltä inssiltä mitä ilmastointi tarkoittaa. Kovin nyt suunittelet ilman perusasioiden tietämistä.


      • Anonyymi

        Pienikin omakotitalo vaatii rakennusluvan. Lupa vaatii tiettyjä juttuja, mm. ilmanvaihtosuunnitelman. Itsekö meinaat tehdä ja saada sen jopa hyväksyttyä?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Pienikin omakotitalo vaatii rakennusluvan. Lupa vaatii tiettyjä juttuja, mm. ilmanvaihtosuunnitelman. Itsekö meinaat tehdä ja saada sen jopa hyväksyttyä?

        Ei tarvi jos tekee ilman lupaa.


      • Anonyymi

        Vaikka ovi olisi kuinka hyvänsä tiivistetty, niin ilmavuofot tapahtuvat rakenteiden läpi ja saumoista. Paine-eroja ei juuri saisi olla.


      • Anonyymi

        En usko että tällaisessa ratkaisussa on teknisiä ongelmia, jos siis saa laitteen sopimaan johonkin ja hyväksyy siitä syntyvän hurinan.

        Jos tavoite on vain lämmöntalteenotto, niin näitä yhden huoneen ilmanvaihtoon ja lämmön talteenottoon tehtyjä kevyitä laitteita taitaa olla jokunen markkinoilla. Koko talon LTO laitteet tuskin maksaa itseään takaisin näin pienellä käytöllä.


    • Anonyymi

      Ja asunnon ilmanvaihtoon / ilmastointiin ei dieselautot mitään kuulu....

      • Anonyymi

        Kuuluu kuuluu hyvin kuuluu. Diesel autossakin on nykyään usein ilmastointi. Asunnoissa ei.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kuuluu kuuluu hyvin kuuluu. Diesel autossakin on nykyään usein ilmastointi. Asunnoissa ei.

        Nokilekojen tuottamat pienhiukkaset pääsevät keuhkoihin ja jopa verenkiertoon. Vaikutus aivoihin on ilmiselvä.


    • Anonyymi
      • Anonyymi

        Remonttiratkaisu. Ei noita uudiskohteisiin laiteta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Remonttiratkaisu. Ei noita uudiskohteisiin laiteta.

        Uudiskohde on aika hieno nimi kummajaiselle. Kummajaisessa voi käyttää mitä tahansa pelle peloton -ratkaisua.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Remonttiratkaisu. Ei noita uudiskohteisiin laiteta.

        Aloittaja rakenteleekin taloaan mielikuvitusmaailmassa. Tai siis vasta suunnittelee. Ei tuu mitään, mutta saahan sitä ajatuksilla leikitellä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Aloittaja rakenteleekin taloaan mielikuvitusmaailmassa. Tai siis vasta suunnittelee. Ei tuu mitään, mutta saahan sitä ajatuksilla leikitellä.

        Kuinka paljon se maksaisi lisää kun palkkaisi oikean suunittelijan?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Remonttiratkaisu. Ei noita uudiskohteisiin laiteta.

        Ajatus olikin, jos tekee ilman lupaa. Ilman lupaa tuollainen talokummajainen on tehtäväkin.


    • Anonyymi

      Googlaa .Airmir Oy.Sieltä löytyy ratkaisu yhden huoneen ilmanvaihtoon

    • Anonyymi

      Jos käyttää happiviiksiä niin ilmaistointia ei tarvita ollenkaan, näin säästyy energiaa.

    • Anonyymi

      Kiitos paljon Airmir-linkistä!

      Osaa vastauksista ihmettelen kyllä kovasti.. Mistä ihmeestä eräskin kysyjä sai päähänsä, että aikoisin suunnitella itse käyttämäni koneellisen ilmastoinnin lämmöntalteenottolaitteineen? Jos minulla olisi tiedolliset edellytykset sellaiseen, en varmaankaan kyselisi täällä perusasioita. :D En myöskään ajatellut askarrella omin kätösin kyseistä konetta, vaan ihan ajattelin kyllä törsätä rahani tehdastekoiseen laitteeseen.

      Ehkä ulkohuussin käyttö yhdistyi keskustelijoiden mielessä jotenkin luovalla tavalla siihen, että ihminen haluaa tehdä kaiken itse? Asun maalla, eikä ulkohuussi ole ollut minulle koskaan mikään ongelma. Se on lisäksi teknisesti helpoin ja halvin vaihtoehto hoitaa käymäläjätteet etenkin paikassa, jossa ei ole kunnan viemäriä.

      Eihän niitä jätöksiä edes niin kauheasti synny yhden ihmisen taloudessa, joten ei ole minulle mikään hirveä vaiva järjestää asiaa tällä tavalla. Ja kunnatkin suhtautuvat kuivakäymälöiden rakentamiseen nykyisin ihan kannustavasti.

      Itse olen sitä mieltä, että antaa kunkin elää sopivimmaksi katsomalla tavallaan, kunhan ei rikota lakeja. Eihän tämä kaikille sovi, kun toiset on monella tapaa herkempiä tällaisten asioiden suhteen. En koe itse minkäänlaista tarvetta lantrata jätöksiäni vedellä eikä verenkiertonikaan ole niin huono, että ehtisi tulla vilu toimituksen aikana.

      Voi toki olla, että tilanne muuttuu, kun tästä vanhenen. Siinä vaiheessa alan sitten
      käyttää lähinnä vieraita varten rakennettua vesiklosettia ja kuljetutan näin syntyvät lietteet paikalliseen puhdistamoon.

    • Anonyymi

      Katsoin myös tuon K-raudan kojeen (Seinäventtiili Lto Awenta HRV100 lämmön talteenotolla). Väittävät, että se säästää kolmanneksen lämmityskuluissa.

      Sen kapasiteetiksi annetaan 50 kuutiota tunnissa. Ohjeen mukaan asunnon ilman tulee vaihtua nopeudella 6 litraa sekunnissa/henki. Eli 21 600 litraa eli 21,6 kuutiota tunnissa, jos laskin oikein.

      Kuulostaa kuitenkin vähän liian hyvältä ollakseen totta ottaen huomioon, että laite maksaa vain 200 euroa. Jos lämmityskuluissa säästyisi noin paljon, niin eikö siitä jo lehdetkin kirjoittelisi, kun sähkön hinta on mitä on?

      Vai onko laitteen alin melutaso 32 db ehkä liikaa? (Siinä toisessa oli alimmillaan vain 20 dB.)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      23
      2346
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      112
      1967
    3. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      113
      1617
    4. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      42
      1483
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      9
      1407
    6. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1045
    7. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      118
      932
    8. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      15
      919
    9. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      35
      917
    10. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      81
      865
    Aihe