Presidentti Niinistö totesi televisiossa:
Liian hyvä sosiaaliturva houkuttelee Suomeen turvapaikanhakijoita.
Eli tämä oikeistohallituksen ajama sosiaaliturvan alasajo on hyväksytty myös valtakuntamme päämiehen taholta.
Harmi vaan, että leikkaukset kohdistuvat lähinnä kantaväestöön ja vuosikymmeniä työssä olleisiin ja työttömyyden kohdanneisiin .
Presidentti Niinistö toteaa
Anonyymi-ap
7
370
Vastaukset 7
- Anonyymi
No minkä takia EU ja muutkin valittanut useita vuosia , et Suomen sosiaaliturva on riittämätön eli liian alhainen -.
- Anonyymi
Ketkä muut?sinä..😅😆
- Anonyymi
Ei ole EU ikinä valittanut.
Suomen suosituin lähikauppa on Kokoosmuslainen valkoinen lahtari, vailla sympatiaa ja tanssii EK:n pillin mukaan!
- Anonyymi
En sanois todella hyvästä mitään enää..
- Anonyymi
Ei se ole useimmille liian hy vä, mutta siitä saadaan turvapaikan hakijoita hyväksikäyttäen vipu jolla alentaa turvan tasoa. Oikeisto tekee mitä tahansa saadakseen Suomeen rikkaiden Yhdysvallat.
- Anonyymi
Paska Puopolo on tästä loistava esimerkki!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1051800
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS541550Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä451260Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk231010Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita177875Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13810- 48762
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja201723Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?16723Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.41668