Ensi-asunnon ostaja! Älä koskaan osta asuntoa vuokratontilla. Ei kerrostalo-eikä rivitaloasumtoa eikä varsinkaan omakotitaloa. Eikä kannata alkaa rakentamaan vuokratontille. On paljon rakentajia jotka ei tekisi toiste varsinkin Ouluun. Ole tarkkana ja mieti tarkkaan mitä olet valmis maksamaan tulevaisuudessa kun Oulussa ainakin nousee vuokrat joka vuosi. Onko töitä tulevaisuudessa että pysyt vuokrat maksamaan. Tulee paha henkilökohtainen konkurssi jos sairastut tai eroat. Tietenkin jos on rahaa niin paljon että ei nämä vaikuta.
Omatontti ehdottomasti
12
298
Vastaukset
- Anonyymi
Niinpä
- Anonyymi
Mieti tarkkaan pystytkö makselemaan nousevia vuokria tulevaisuudessa.
- Anonyymi
On todella törkeät vuokrat varsinkin isommilla kaupunkien vuokratonteilla.
- Anonyymi
Se törkeä vuokra kääntyy suoraan törkeäksi lunastushinnaksi. Ainakin useimmissa kaupungin tonteissa. No joka tapauksessa, vaikka lunastushinta olisi törkeäkin, se kannattaa lunastaa heti, eikä vasta muutaman vuoden päästä, jolloin lunastushinta on taas korkeampi vuokrankorotusten verran. Nykyäänhän uusissa sopimuksissa vuokra nousee lähes vuosittain.
On aika vaikea keksiä tilannetta jossa vuokratontti olisi järkevä. Siis sen ainoan lisäksi jossa talon rakentaa myyntiin, siinä tilanteessa voi olla vaikea saada omistustontin lisähintaa. Omistustontin järkevyys tulee hieman eri kautta kuin siinä, että sen arvon saisi aina lisättyä talon myyntihintaan. - Anonyymi
Kirkolla on mielestäni kalleimmat vuokrat tonteillaan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Se törkeä vuokra kääntyy suoraan törkeäksi lunastushinnaksi. Ainakin useimmissa kaupungin tonteissa. No joka tapauksessa, vaikka lunastushinta olisi törkeäkin, se kannattaa lunastaa heti, eikä vasta muutaman vuoden päästä, jolloin lunastushinta on taas korkeampi vuokrankorotusten verran. Nykyäänhän uusissa sopimuksissa vuokra nousee lähes vuosittain.
On aika vaikea keksiä tilannetta jossa vuokratontti olisi järkevä. Siis sen ainoan lisäksi jossa talon rakentaa myyntiin, siinä tilanteessa voi olla vaikea saada omistustontin lisähintaa. Omistustontin järkevyys tulee hieman eri kautta kuin siinä, että sen arvon saisi aina lisättyä talon myyntihintaan.Paremmin talo menee kaupaksi jos on omalla tontilla, vaikka olisikin 100000e kalliimpi ostaa. On tulevaisuudessa tietoa mitä asuminen maksaa myöhemmin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kirkolla on mielestäni kalleimmat vuokrat tonteillaan.
- AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Paremmin talo menee kaupaksi jos on omalla tontilla, vaikka olisikin 100000e kalliimpi ostaa. On tulevaisuudessa tietoa mitä asuminen maksaa myöhemmin.
Myöhemmin tietää mitä maksaa asuminen kun on omatontti eikä verot siitä paljoa nouse vuosittain. Niinkuin vuokrat saattaa nousta ja onkin nykyään noussut todella korkeiksi isommissa kaupungeissa.
- Anonyymi
Kirkolla on kalleimmat vuokrat tonteillaan.
- Anonyymi
Olen myös minä sen huomannut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen myös minä sen huomannut.
NiiiO
- Anonyymi
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus64205Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1142517Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J681068Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?191954- 37915
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38901- 47884
- 36836
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke119815Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35792