Suomeen ostettiin justiinsa ilmapuolustusjärjestelmä "Davidin linko"joka on parasta maailmassa tällä hetkellä, ja muutama kuukausi sitten ostetut hävittäjät ovat parasta mitä supervalta usa suostuu myymään muiden käyttöön. Monissa maissa kehittynein teknologia löytyy juurikin armeijan piiristä.
Tämä ei ole sattumaa. Se kertoo  pelosta ja epäluulosta muita maita kohtaan. Se kertoo että vastakkainasettelu ja olentojen erillinen olemassaolo ovat perustavampi ja realistisempana pidetty käsitys ihmisten ja yhteisöjen  suhteista kuin yhteenkuuluvuus tai yhteisyys. Yhteenkuuluvuus nähdään jalona ihanteena tai me vastaan muut ryhmädynamiikkana ja vastakkainasettelu kaunistelemattomana todellisuutena.
Vastakkainasettelun prioriteetti määrää myös sen miten me ihmiset, nykymaailmassa melkein kaikki luulisin,  suhtaudumme muukalaisiin kun he saapuvat ja mitä me heiltä todella ja ensisijassa haluamme.
Vastakkainasettelun prioriteetti on kuitenkin suppean ja pinnallisen tietoisuutemme aiheuttama vääristymä.  Se korjautuisi jos me kykenisimme  näkemään ja kokemaan tietoisuutemme syvemmät  kerrokset ja rakenteet.
Me haluamme ostaa ensin heidän aseensa, vasta sitten jotain muuta (tavaraa?)
Anonyymi-ap
3
283
Vastaukset
- Anonyymi
Maailman paras teknologia, tulee tosi käytössä halvemmaksi kokonaisuuden kannalta, jos Venäjä alkaa ampua ohjuksia kaupunkeihimme. Valitettavaa, että ateistit torjuvat, demoniensa käskyläisinä, kaiken Israeliin liittyvän järkevän toiminnan. Millä logiikalla demoninne käskee vihata Israelia? Ainutta täysjärkistä Lähi-idän maata?
- Anonyymi
Eipä ole sitten järjen valon loiste Lähi-Idässä erityisen kirkasta. Tosin kaikkihan sen jo tiesivätkin.
 
 - Anonyymi
Menkää politiikka palstalle, tämä on ufopalsta.
 
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivi Räsänen vs. Abbas Bahmanpour
(Bahmanpour on imaami Helsingissä) Syyttäjä siis jahtaa edelleen Räsästä tämän H-puheista, joissa hän on ilmeisesti vaa1245231Demokratian uhka: Perussuomalaiset ja polarisoiva "me ja muut" -ajattelu
Laurence Rees varoittaa, kuinka demokratian heikkeneminen ja autoritaaristen liikkeiden nousu voidaan liittää "me ja muu1874961"Rauhanomainen" miekkari hesassa: "Eläköön aseellinen vastarinta" - lakana
Kyseessä on Suomen Palestiinalaisten yhdistyksen viime perjantaina järjestämä ”Hiljainen kynttiläkulkue Palestiinalaiste853434Palkansaajan oikeus nauttia työuransa hedelmistä
Työeläkejärjestelmä on verrattavissa pyramidihuijaukseen, jossa alemmat tasot, eli nykyiset palkansaajat, toimivat maksa1072976Monella äärivasemmistolaisella C-paperit armeijasta
Kuinka kävisi sodan tullen noille? Puolustusvoimat huomauttaa, että C-luokituksen saaneiden sijoittumisesta sodan aikan242312Onko rajojen kiinnipitäminen ihmisoikeuksien vastaista?
Maahanmuutosta puhutaan usein niin kuin kyse olisi vain numeroista ja rajoista. Kyse on kumminkin ihmisistä, jotka halua2411747- 991299
 Toivottavasti odotat minua
Koitan järjestellä asiani niin, että voin olla kanssasi. On valtava ikävä sinua.791299Huomenta naiselle
Toivottavasti tiedät, etten ole koskaan tuntenut ketään kohtaan näin voimakkaasti. Olen tietenkin meistä epävarma silti.741000Hurraa! Oon vihdoin vapaa J:stä
Poistin numerosi, poistin chattimme. En halua sua enää enkä odota sulta mitään.96937