Sanokaas kumpi on kieliopillisesti oikein:
1) tovereidesi kanssa
2) tovereittesi kanssa
Äidinkieltä?
13
914
Vastaukset
- Damääs
Varmaankin ihan sama kumpaa kirjoitusasua haluaa käyttää. Toveriesi kanssa voitte sitten sopia, että mikä ketäkin miellyttää...
- Jookok
Molemmat ovat ainakin sanoina ihan oikeaa suomea, en tiedä sitten sopivatko kontekstiin yhtä hyvin - todennäköisesti kyllä.
Tuo näyttää oikeastaan aika samanlaiselta vaihtoehdolta kuin pidempi/pitempi. Noistakin molemmat kelpaavat. - veli_pantelei
tovereiden - tovereitten - toverien
tovereidesi - tovereittesi - toveriesi
Siis kolme mahdollisuutta- Uomo
Vanhanaikainen: toverein - tovereisi
- sossu
Uomo kirjoitti:
Vanhanaikainen: toverein - tovereisi
Eikös sosialistit ole tovereita. Siis paljon käytetään tuota toveri-ilmausta vasemmistolaisista.
- suti
Uomo kirjoitti:
Vanhanaikainen: toverein - tovereisi
tovereittesi kanssa = tovereinesi
suti kirjoitti:
tovereittesi kanssa = tovereinesi
Komitatiivi (esim. "tovereinesi") on vahvasti paperinmakuinen sija, paitsi joissakin sanonnoissa. Käyttäisitkö sitä puhuessasi tovereidesi kanssa? Sitä paitsi "tovereittesi kanssa" tai "tovereidesi kanssa" on vain joissakin tilanteissa korvattavissa sanalla "tovereinesi".
- Topias
Yucca kirjoitti:
Komitatiivi (esim. "tovereinesi") on vahvasti paperinmakuinen sija, paitsi joissakin sanonnoissa. Käyttäisitkö sitä puhuessasi tovereidesi kanssa? Sitä paitsi "tovereittesi kanssa" tai "tovereidesi kanssa" on vain joissakin tilanteissa korvattavissa sanalla "tovereinesi".
>Komitatiivi (esim. "tovereinesi") on vahvasti
>paperinmakuinen sija, paitsi joissakin
>sanonnoissa. Käyttäisitkö sitä puhuessasi
>tovereidesi kanssa?
Rohkenen olla tästä eri mieltä; olen käyttänyt komitatiivia pienen ikäni, eikä se ole koskaan paperinmakuiselta tuntunut. Olisiko niin, että murretausta vaikuttaa? Minusta kuulostaa ihan luonnolliselta [puheessakin] sanoa "tule meille perheinesi" - itse asiassa "perheesi kanssa" tuntuisi kömpelöltä tässä yhteydessä.
Itämurteissa käytellään vapautuneemmin komitatiivia?
-- - vaihtoehto!
suti kirjoitti:
tovereittesi kanssa = tovereinesi
Etenkin nyk. kun textit lyh. kännyjen takia.
T: :)
- hermanni
sanoisin ainakin tovereidesí. tovereittesi kuullostaa puhekieleltä.
- selkiä
Eikös se taas ole kuullottaa eikä kuullostaa? Yleensä kuullotetaan sipuleitä, ei kieliä. Enkä oikein teidä onko tovereiden kuullottaminen ihan tervettä, kuulostaa perverssiltä.
- kuulostaa
selkiä kirjoitti:
Eikös se taas ole kuullottaa eikä kuullostaa? Yleensä kuullotetaan sipuleitä, ei kieliä. Enkä oikein teidä onko tovereiden kuullottaminen ihan tervettä, kuulostaa perverssiltä.
Oli varmaan tarkotus kirjottaa kuulostaa eikä kuullottaa?
Mutta onko se kuuLLostaa vai kuuLostaa? Minun korvaan kuullostaa tuntuu oikeammalta. - niin pä
kuulostaa kirjoitti:
Oli varmaan tarkotus kirjottaa kuulostaa eikä kuullottaa?
Mutta onko se kuuLLostaa vai kuuLostaa? Minun korvaan kuullostaa tuntuu oikeammalta.Oikein on kirjoittaa kuulostaa. Puheessa siihen tulee n.1 1/2 ällää.
Ja onko kukaan tehnyt tällaista havaintoa:
kun sanotaan, että jokin kuulostaa joltakin, silloin älliä on ääntäessä pidemmältä kuin jos sanottaisiin negatiivisesti, esim. "ei kuulosta hyvältä".
Tää taitaa olla kestoaihe :-)
Alkup. aiheeseen: Topiaksen näkemys on samansuuntainen kuin omani, ei paperin- vaan rukkiinmakunen sija tuo komitatiivi. 'Jukka se meni kavereineen uimaan.'
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie817185Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346543Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816343Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644142Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532522Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62429Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant652218- 141532
Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431519- 1981250