Hakusessa siis kuulutusjärjestelmä, jossa henkilö mölisee paikassa A ja hekilöt paikoissa B, C, D, E ja F kuulevat tuon mölinän. Siirtotienä olisi tavallinen TCP/IP- verkko. Kellään ehdotuksia muuta kuin megafoni.
kuulutusjärjestelmä
4
299
Vastaukset
- Anonyymi
Varmaan paras jokin nykyinen ryhmäviestintään tarkoitettu verkkopalvelu.
Tai googleta "group voice messaging linux". Joku noista applikaatioista voi olla sopiva. - Anonyymi
Periaatteessa pystyt tekemään virtuaalisen lähiverkon anytun-tunnelien avulla? Tuo käyttää SATP-protokollaa ja tarjoaa siis VPN-palvelun tapaista tunnelointia pisteiden välille. Kannattaa kirjoittaa 'man anytun' Linuxin komentoriville, asennettava paketti on siis asennettavissa komennolla 'apt install anytun'.
Tuo virtuaalinen lähiverkko on siinä mielessä kätevä, että se näkyy omana verkkokorttinaan ja sen voi tunnelin muodostuksen jälkeen konfiguroida miten haluaa. Anytun osaa myös joitakin temppuja tunnelien osalta jos avaaminen on estetty toiseen suuntaan voi sen silti saada auki.
Toinen tapa on vieläkin yksinkertaisempi eli jos koneiden(kaksi) välille saa muodostettua ssh-yhteyden on mahdollista tehdä tavallinen porttiohjaus ssh:n avulla koneiden välille. Tämä voi riittää joillekin peleille.
Jos pelkkä puhe-chat sovellus riittää, niin esim. Mumble voisi toimia.- Anonyymi
Pelkkä sovellus riittää. Tutkin tuota Mumblea ja talkkonnectia. Kiitoksia.
- Anonyymi
Kiinassa on talojärjestelmä jossa voi puhua toisen henkilön kanssa , kulkiessaan talossa. Häntä voi kutsua nimellä. Järjestelmä vastakaijuttaa jotta puhe ei kuullu kamalan kauvaksi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578960IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116227Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661340Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61291- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78949Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60857Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676