kuulutusjärjestelmä

Anonyymi-ap

Hakusessa siis kuulutusjärjestelmä, jossa henkilö mölisee paikassa A ja hekilöt paikoissa B, C, D, E ja F kuulevat tuon mölinän. Siirtotienä olisi tavallinen TCP/IP- verkko. Kellään ehdotuksia muuta kuin megafoni.

4

312

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Varmaan paras jokin nykyinen ryhmäviestintään tarkoitettu verkkopalvelu.
      Tai googleta "group voice messaging linux". Joku noista applikaatioista voi olla sopiva.

    • Anonyymi

      Periaatteessa pystyt tekemään virtuaalisen lähiverkon anytun-tunnelien avulla? Tuo käyttää SATP-protokollaa ja tarjoaa siis VPN-palvelun tapaista tunnelointia pisteiden välille. Kannattaa kirjoittaa 'man anytun' Linuxin komentoriville, asennettava paketti on siis asennettavissa komennolla 'apt install anytun'.
      Tuo virtuaalinen lähiverkko on siinä mielessä kätevä, että se näkyy omana verkkokorttinaan ja sen voi tunnelin muodostuksen jälkeen konfiguroida miten haluaa. Anytun osaa myös joitakin temppuja tunnelien osalta jos avaaminen on estetty toiseen suuntaan voi sen silti saada auki.
      Toinen tapa on vieläkin yksinkertaisempi eli jos koneiden(kaksi) välille saa muodostettua ssh-yhteyden on mahdollista tehdä tavallinen porttiohjaus ssh:n avulla koneiden välille. Tämä voi riittää joillekin peleille.
      Jos pelkkä puhe-chat sovellus riittää, niin esim. Mumble voisi toimia.

      • Anonyymi

        Pelkkä sovellus riittää. Tutkin tuota Mumblea ja talkkonnectia. Kiitoksia.


    • Anonyymi

      Kiinassa on talojärjestelmä jossa voi puhua toisen henkilön kanssa , kulkiessaan talossa. Häntä voi kutsua nimellä. Järjestelmä vastakaijuttaa jotta puhe ei kuullu kamalan kauvaksi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa

      Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin
      Maailman menoa
      245
      3323
    2. Miten juhlitte ensi lauantaina?

      Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.
      Maailman menoa
      360
      2970
    3. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      17
      1985
    4. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      79
      1848
    5. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      64
      1775
    6. Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?

      JOS siis sinä saisit päättää?
      Maailman menoa
      59
      1652
    7. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1543
    8. Voi mies olit taas niin komea

      Olet silmäkarkkia ❤️ Sua vois katsella vaikka koko päivän. ❤️
      Ikävä
      123
      1483
    9. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      484
      1413
    10. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      1
      1404
    Aihe