Meillä tavallinen pörssisähkö, vähentääkö - aikainen käytö laskua

Anonyymi-ap

Vähentääkö -50 sentin aikainen käyttö lasku vai onko se käytännössä 0 senttiä.

4

279

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vähentää, ellei sähkösopimuksessasi ole pienellä präntättyä pykälää "mininimihinta on aina 0 c/kWh" tjsp.

      -10 C/kWh energian käyttö ei vielä kasvata pankkitilin saldoa, koska tämän hinnan päälle tulee sähkövero + siirtomaksu, jotka ovat noin 10 c/kWh luokkaa, joillain alueilla kalliimpiakin. Mutta -50 c/kWh kattaa kyllä verot ja siirtomaksut.

      Muistelen aiemmin syksyllä näkyneen valitusta siitä, ettei hinta vaikuta kulutukseen. Ideahan on, että sähkön hinta nousee, kun tuotannossa on pulaa -> kulutus pienee.

      Nyt on kulutus noin 13 GW vaikka ennuste oli 12 GW. Luulisi valituksen loppuvan, kun hinnalla on kuin onkin vaikutusta ;-D

      Viime talvena ei huiputkaan muistaakseni olleet kuin vähän päälle 12 GW, kun sähkönkäyttöä himmailtiin. Hyvä niin, silloin tuotannossa oli isommin pulaa (OL3 kesken, Ruotsissakin jokin ykiskkö huollossa, tuulivoimaloitakin on vuoden aikaan tullut lisää).

      Fingrid kyllä yritti vikistä, että älkää tuhlatko. Pellet. Hinnoittelujärjestelmän virhe havaittiin jo torstai iltapäivänä, mutta asialle ei katsottu tarpeelliseksi tehdä mitään.

      Jos ei isoja poikia kiinnosta, niin ei kuluttajankaan kannata asialla päätään vaivata. Ei meiltä tänään sähkö lopu. Vaikka kulutus on iso, niin omaa tuotantoakin on yli ennusteiden = ei tee tiukkaakaan tällä hetkellä.

      Nautitaan tästä Black Friday alennusmyynnistä!

      • Anonyymi

        Vastuu on kuitenkin kansalaisilla


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Vastuu on kuitenkin kansalaisilla

        Mikä vastuu tässä kansalaisia muka painaa? Loppujen lopuksi tuo 9 tunnin alennusmyynti ei pitkäaikaiseen keskihintaan juuri vaikuta. Sen takia tuota ei katsottu tarpeelliseksi edes korjata.


      • Anonyymi

        🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒🍑🍒

        💋 ­­­N­­y­­m­­­f­­­o­­m­­a­a­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18128521c

        🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe