Kissa-allergia

Anonyymi-ap

Moi-Kertokaa kokemuksia kissa-allergiasta-Miten sairastuitte ?-Minkä ikäisenä ? Minkälaisia oireita ? Mistä saitte apua ? Mitä muita oheis-sairauksia siihen liittyy ja mitkä altistavat saamaan oireita ?-
Tiedän että pää-asiassa oireet aiheutuvat kissan hilseestä.

9

540

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Huonosti olet saanut lääkäriltä tietoa. Allergia- ja Astmaliiton sivuilta löytyy oikeellista tietoa,ja aivan hyvin voit ottaa lääkäriin yhteyttä että saat tietoa.

      • Anonyymi

        Nämä kommentit nyt eivät vastaa ollenkaan näihin kysymyksiin .


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Nämä kommentit nyt eivät vastaa ollenkaan näihin kysymyksiin .

        Vaan siltä lääkäriltä joka tsekasi allergiatestijutut, saa sen parhaan tiedon, Ja sitten allergia- ja astmaliitosta.
        Fakta. Nimimerkki; "aikoinaan kahta allergista lasta hoitanut äiti". Allergiareaktioita on kahta lajiia.
        Allergia eläimelle, on allergiaa sen jollekin valkuaisaineelle, esim. hilseen valkuaisaineista jokin. Tai vaikkapa eläimen lihassa esiintyvälle valkuaisaineelle(ruoka-allergia esim naudanlihalle).
        Ettäpä siitä opiskelemaan. Itse piti allergisten lasten kanssa etsiä tietoa. Testien jälkeen on se että saa tietää vältettävät, ja sen, mitkä allergiat on mahdollista siedättää. Sekin riippuu ihan allergian vakavuudesta.
        Jos jokin eläinhilse tekee anafylaktista sokkia oireena- ei mitään järkeä siedättää, välttäminen on ainoa vaihtoehto, ja lääkitys pitää kulkea mukana. (piikki)
        Mutta jos kyseessä on esim pelkkä lievä heinänuhamainen oire, eikä muuta, oireita ehkä voidaan lievittää siedätyshoidolla.


      • Anonyymi

        🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒🍒

        ❤️ ­­N­­­y­­­m­f­o­m­­a­­­a­­­n­­­i -> https://ye.pe/finngirl21#18129632d

        🔞❤️💋❤️💋❤️🔞❤️💋❤️💋❤️🔞


    • Anonyymi

      Allergia iski 3-kymppisenä voimakkain silmä- ja nenäoirein. N. 10 vuotta olin täysin oireeton 3 kissan omistaja, mutta neljännen kissan tuleminen aloitti oireilun. Nyt vuosia myöhemmin pärjäilen joten kuten lääkityksellä mutta tukalaa on. En ota uutta kissaa sen jälkeen kun nyt ainokaiseni 13v kissani joskus lähtee sateenkaarisillalle 😢

    • Anonyymi

      Ei ole olemassakaan hypoallergista kissa- tai koirarotua, vaikka niin väitetään. Kyse yksilöistä, ei rodusta. Toki ihminen voi olla allerginen kaikille kissoille, koirille tai muille eläimille.
      Mä otin mukamas allergiavapaan australian labradoodlen, mutta niin vaan sille allergisoiduin ja jouduin kullastani luopumaan, mutta sisareni yorkki ei oireita aiheuta. Viimeksi mainittu puolestaan saa ukkini aivastelemaan.
      Äitini maatiaiskissat ovat mulla usein hoidossa ilman allergiaoireita, mutta naapurin katti saa silmäni vuotamaan.
      Yksilöissä on eroja!

      • Anonyymi

        Kiitos teille kommenteista. Ilmeisesti vanheneminen myös vähentää vastustuskykyä.
        En ole koskaan kokenut ennemmin tällaista on tullut yllätyksenä ja kauhea oli kaksi viikkoa.
        USKOMATONTA !..en olisi koskaan uskonut tulevan tällaistakin.-Reaktion aiheutti naapurin kissa..kävi vain kerran sylissä..ei pääse enää toistakertaa. Lapsena meillä oli aina kissoja enkä tiennyt mitään näistä. Tälläkertaa Antihistamiini auttoi -yhden viikon käyttö ...mutta saan kyllä varata niitä pahimman varalle tulevaisuuteen ....Pahin on vielä edessä--En saanut lääkäriaikaa vielä mutta varmaan jatkossa joutuu.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Kiitos teille kommenteista. Ilmeisesti vanheneminen myös vähentää vastustuskykyä.
        En ole koskaan kokenut ennemmin tällaista on tullut yllätyksenä ja kauhea oli kaksi viikkoa.
        USKOMATONTA !..en olisi koskaan uskonut tulevan tällaistakin.-Reaktion aiheutti naapurin kissa..kävi vain kerran sylissä..ei pääse enää toistakertaa. Lapsena meillä oli aina kissoja enkä tiennyt mitään näistä. Tälläkertaa Antihistamiini auttoi -yhden viikon käyttö ...mutta saan kyllä varata niitä pahimman varalle tulevaisuuteen ....Pahin on vielä edessä--En saanut lääkäriaikaa vielä mutta varmaan jatkossa joutuu.

        En sanoisi ihmisen vanheneminen vaan eläinyksilö 🤔


    • Anonyymi

      😋😍😋😍😋😍😋😍😋

      😍 Kuumat tytöt odottavat sinua -> https://www.ero4.fun/girl4love

      🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      50
      2662
    2. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      73
      2261
    3. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      3
      1651
    4. En tiedä mitä olet mulle

      Rakkauteni,ihastukseni,pakkomielteeni,mitä lie. Jokatapauksessa ajattelen sinua päivittäin lämmöllä ja haluan toivottaa
      Ikävä
      50
      1136
    5. Ukrainan raukkamainen isku Moskovaan.

      Pitikö isku tehdä juuri jouluna.Siinä saattoi jäädä joku lapsi isättömäksi.Kyseessä ei edes sotilaskohde.
      Maailman menoa
      281
      986
    6. On mullakin

      Sua ikävä. En vain pysty siihen mitä toivot. Siksi toivon joskus että voisin vain olla hetken lähelläsi
      Ikävä
      49
      957
    7. Mikä on kaunein naisennimi jonka tiedätte?

      Kotimainen tai ulkomainen.
      Sinkut
      69
      864
    8. Vittumaista Joulua Kuhmolaisille.

      Siinäpä se tiivistettynä.
      Kuhmo
      15
      854
    9. Ikävä edelleen sinua

      Tänään tunnen sen vahvasti. Kaipaan sinua elämääni. En haluaisi heittää hukkaan sitä mitä meillä oli, mutta ollaan aja
      Ikävä
      19
      769
    10. Sekaisin ihastuksesta

      Oletko mennyt joskus sekaisin ihastuksesta? Miten se on näkynyt, tuntunut tai saanut sinut käyttäytymään? Onko jotain, m
      Ikävä
      54
      751
    Aihe