Kauppakeskukset ja muut vastaavat opastus ammattiliikenteelle?

Anonyymi-ap

Ammatikseen kuljettajan työtä tekevä joutuu jatkuvasti kohtaamaan uusia osoitteita ja haastavampia ovat nämä jättikokoiset kauppakeskukset ja heidän huoltoliikenne. Yleensä ottaen Googlen street view palvelu on todella hyvä ja korvaamaton kun isolla ajoneuvolla ollaan liikenteessä. Kun etukäteen googlettaa niin ei tule yllätyksiä. Mutta street view ei koskaan mene lähelle kauppakeskuksia ja varsinkaan huoltoteille... miksi? Myöskään kauppakeskuksien sivustoilta ei löydy koskaan ohjeita tavarantoimittajille mihin ajetaan , mitään tietoa ei saa? Myöskään huoltotunneleista ei ole mitään tietoa netissä.... aika outoa kun esim. Helsingissä on satoja km huoltotunneleita ?,mutta kaikki tieto on " salaista" . Mitä tässä pelätään, rakasta naapurivaltiotako vai mitä? On tosi turhauttavaa etsiä tietoa asiakkaista netistä kun vastaus on puhdas nolla ! Tutkikaa itse jos ette usko asiaani Kauppakeskus Iso-omena Espoo, Myyrmanni ja niin edelleen ...puhdas NOLLA.

5

514

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ymmärrän harmituksesi, minuakin on harmittanut monta kertaa. Olisikohan kyseessä ihan lainsäädännöllinen turvallisuusajattelu valtiovallan asetukset koskien huoltotunneleita jotka kriisitilanteissa myös toimivat kansalaisten väestönsuojina.
      Nykyisin kun myös tuo terrorismi uhka on enemmän tai vähemmän tapetilla niin ei haluta julkisesti kertoa esim. kauppakeskuksien huoltoreiteistä koko kansalle. Näin minä ajattelen asian ja se kyllä vaikeuttaa kuskien työntekoa jos työnantaja ei anna kunnon toimitusohjeita.

      • Anonyymi

        No onhan se päivänselvä asia ettei Google autolla kuvata huoltoreittejä kauppakeskuksiin saati sitten Helsingin huoltotunneleihin sillä se olisi silkka itsemurha ajatellen jos joku epäjärjestys syntyisi ja vihollinen/ terroristi haluaisi hyödyntää meidän upeaa maanalaista reittiverkostoa juurikin Helsingin keskustassa tai naapurikunnissa kauppakeskuksissa.
        Kyllä asian on ihan turvarajannut viranomaiset tälle Googlelle , mitä saa kuvata mitä ei. Ja hyvä niin. Turvallisuus ennen kaikkea.


    • Anonyymi

      Uskon, että kyseessä on yleensä suunnittelijan osaamattomuus, ei osata suunnitella oikeasti hyödyllisiä opasteita, mutta lätkäistään sinne nyt jotakin muodon vuoksi.

      • Anonyymi

        Tässä alkuperäisessä kirjoituksessa pohdittiin lähinnä sitä miksi kauppakeskuksiin ei ole tarjolla netissä street view kuvia, kauppakeskuksien pohjakarttoja huoltotiloista, ei mitään raskaankaluston toimitusohjeita. Esim. Kauppakeskus Tripla Helsingissä. On huolto 1,2,3 ja 4
        Mihin niistä voi ajaa esimerkiksi yhdistelmällä ja missä nämä huoltotunnelit ovat ? Mitään vastausta et saa netin ihmeellisestä maailmassa ennakkoon. Yhdistelmällä ei kannata ajaa Helsingissä umpikujaan.Pitäisi olla tarkka visio mihin pitää mennä. Jos mitään tietoa ei ole tarjolla tutkittavaksi niin ei ole helppo kuljettajan osa elämässä kun tavaroita pitäisi kuitenkin toimittaa asiakkaille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      80
      3422
    2. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      4
      1344
    3. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      4
      1111
    4. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      26
      1086
    5. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      68
      820
    6. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      45
      778
    7. Mistä tietää, onko hän se oikea?

      Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha
      Ikävä
      60
      744
    8. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      45
      739
    9. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      29
      703
    10. Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."

      Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve
      Suomalaiset julkkikset
      4
      687
    Aihe