Lasten ja nuorten väkivalta lisääntynyt entisestään - mitä tehdä?

Jokunen vuosi taaksepäin ajateltiin, että se on vain tunne, että lasten ja nuorten väkivalta olisi lisääntynyt Suomessa. Syyksi ajateltiin, että siitä vain uutisoitiin tavallista enemmän. Mutta nyt kyllä vaikuttaa siltä, että tilanne on oikeasti karkaamassa käsistä. Tilanteita tapahtuu enenemässä määrin myös päiväsaikaan, jopa kouluissa. On paljon oppilaita, jotka eivät uskalla mennä edes kouluun tämän takia.

Kautta aikojenhan varsinkin nuoret pojat ovat vähän nujakoineet, mutta nyt on nähtävissä aivan erilaista toimintaa; valitaan yksittäinen kaveri kohteeksi ja aloitetaan töniminen ja hakkaaminen. Kun toinen on saatu maahan, aloitetaan silmitön potkiminen ja esim. repuilla hakkaaminen.

Nyt on paljon tullut tutkimuksia siitä, kuinka lapsen/nuoren ajatusmaailma, moraalinen oikeustaju ja empatiakyvyn kehittyminen ovat äärimmäisen alttiita vaikutteille ennen aikuistumista. Tähän perustuu myös lapsisotilaiden koulutus mm. Afganistanissa ja Somaliassa – kun ”aivopesu” aloitetaan lapsena, heistä saadaan äärimmäisen turtuneita ja empatiakyvyttömiä tappajia aikuisena.

Tuntuu hurjalta ajatella, kun vanhemmat olemme kiireisiä ja nuoremme käyttävät suuren osan päivästään somessa ja pelien ääressä, millaisen ”aivopesun” he saattavat saadakaan meidän huomaamattamme. Me ei aina ehditä tutkimaan, mitä kaikkea peleistä löytyy.

Jos ajatellaan pelkästään GTA-peliä, jossa koko pelin juoni on ohjata psykopaattihahmoa suorittamaan rikollisia tehtäviä ilman kiinnijäämistä, niin siinähän täytyy pelaajan oikeasti pohtia kymmeniä tunteja, millaisilla tavoilla suoriutuisi seuraavasta annetusta keikasta. Pisteitä tulee, kun osaa murhata oikeita henkilöitä. Seksiä voi ostaa ja sen jälkeen raa’alla tavalla murhata partnerinsa – vaikka ihan huvikseen. Hyvisten kiduttaminenkin onnistuu, että saadaan ongittua lisää tietoa diilejä varten. Kadulla vastaantulijoita voi vaikka päivän piristykseksi silpoa moottorisahalla. Ja peliä pelaa monet alle 16-vuotiaat.

Tämän tyyppisiä pelejä, kun pelaa vuosien aikana satoja tunteja, niin ei sen uskoisi ainakaan hyvää tekevän kehittyville aivoille. Onhan nyt joissain kuulusteluissa tullut ilmi, että nuori ei osannut selittää, miksi tappoi kaverinsa. Yksikin kirveellä kaverinsa murhannut kertoi syyksi, että halusi kokeilla, miltä se tappaminen oikeasti tuntuu.

Niin kauan kun tällaiset pelit ovat vapaassa levityksessä, meidän voi olla vaikea kontrolloida, pelaavatko lapset näitä kavereillaan. Mutta varmaankin yksi keino voisi olla, että lapsen kanssa käytäisiin keskusteluja, miten suhtautua ja käsitellä tilanteita, jos kohtaa väkivaltaista sisältöä peleissä tai somessa ja miten ne vaikuttavat haitallisesti omaan mieleen.

Millaisia ajatuksia teille tulee aiheesta?

0

320

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Ampuminen kylpylässä

        Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
        Naantali
        74
        1650
      2. Naantalin kylpylän ampujat

        Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
        Maailman menoa
        20
        1124
      3. Kemijärvellä vesionnettomuus

        Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
        Kemijärvi
        31
        1062
      4. Hei, voitko kuunnella

        Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
        Ikävä
        132
        865
      5. Joku porukka lähtenyt täältä

        Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
        Ikävä
        189
        806
      6. Miten yrität

        Vielä saada kaivattusi?
        Ikävä
        64
        684
      7. Olipa yllätys

        Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
        Kotimaiset julkkisjuorut
        191
        607
      8. On todella ikävää

        Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
        Ikävä
        79
        588
      9. Tuletko tänään

        Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
        Ikävä
        48
        528
      10. 69
        510
      11. Ottanet yhteyttä

        Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
        Ikävä
        55
        507
      12. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

        Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
        Ikävä
        32
        498
      13. Muutto auto hakee sut tänään!

        Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
        Ikävä
        57
        485
      14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

        Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
        Ikävä
        25
        457
      15. Kai sä mies ymmärrät..

        ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
        Ikävä
        28
        422
      16. Jos kaivattusi olisi

        Vieressäsi niin mitä tekisit?
        Ikävä
        40
        417
      17. En tiedä mitä sanoa

        Siksi en vastannut😔
        Ikävä
        33
        413
      18. Kiinni jäit

        Ei olisi uskonut sinusta
        Ikävä
        16
        399
      19. Päivän galluppi

        Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
        Sinkut
        82
        398
      20. En usko et enää

        Uskaltaisit irl mitään
        Ikävä
        37
        396
      Aihe