Tuohan tarkoittaa, että on liikaa väkeä. Eläköitymisen ja irtisanoitumisten hyödyntäminen on hankalaa, kun ne ovat vääriä henkilöitä. Yhteistoimintaneuvottelut käyntiin ja heti koskien koko hallintoa! Koskien myös luottamushallintoa.
Hallituksen ja lautakuntien pienentäminen on ihan käypänen tapa, jos vähennetään pois noita sanaakaan sanomattomia nyökyttelijöitä eli pullansyöjiä ja kiintiöhenkilöitä.
Hallituksen ja lautakuntien pienentäminen on ihan käypänen tapa, jos vähennetään pois noita sanaakaan sanomattomia nyökyttelijöitä eli pullansyöjiä ja kiintiöhenkilöitä.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Todella harmillista nuo politiikkaan mukaan tulleet tulpat, jotka eivät sano mitään missään tilanteessa, paitsi selän takana ja oman taustaryhmänsä käskemänä äänestävät ja haukkuvat muita.
Siinäpä kysyjän per.......een tulppa
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18130459M
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
sivistystoimenjohtaja, johtava rehtori,paunussa kolme rehtoria.mihinkä nämä kaiikki hallinnojat tarvitaan.
Mitäs se sulle kuuluu hanki elämä tai kuole
Minusta pitäisi poistaa valtuuston kokouspalkkiot tai pienentää 1/4 osaan. Koska sinne ne ovat itseään tyrkyttäneet ja päässeet. Siellä pitäisi ajaa kaupungin asioita pyynteettömästi eikä omia rahapusseja lihoittaa.
Sossu pummi kilahti
Sivistyspuolella ninenomaan on juuri johtajaa ja rehtoria niin että päät yhteen kolkkaa.
Jotta eläkkeelle jäämiset voi hyödyntää, niin pitää poistua myös tehtävänimikkeitä.
Länkky, Koskenpää, Kaipola ja Juokslahti olisi ollut 4xsiivooja, 4xkeittäjä, 10xopettaja, 6xkoulunkäynninohjaaja ym.
Nämä oppilaat olisi sopineet helposti vastaanottavien kouluihin, koska oppilasmäärät pienenee roimasti.
Mutta kun osa valtuutetuista rakastaa veroja, niin näillä mennään vuoden verran ja ensi syksynä otetaan pää takamuksesta ja aletaan ynnäillä paljonko ensi vuonna pitää nostaa veroja jotta saadaan kaikki seinät pidettyä lämpiminä.
Onko se niin että ainoo henkilölomautus ohjaajille. Pienipalkkasin ammatti kouluilla. Miksi ei hallintoa lomauteta samalla suhteella.
Liikaa väkeä on ylimmässä hallinnossa,suunnittelussa ja teknisellä puolella. Kun siis katsotaan miten työaika käytetään. Niin kauan kuin työaikana ehtii tehdä muuta kuin tarkoitettua työtä, on liikaa kapasiteettia. Ei pitäisi tehdä omia ja yhdistysten hommia kuntalaisten maksamalla ajalla.