Rivitalon päätyasunto

Anonyymi-ap

Kannattaako ostaa päätyasuntoa vanhemmista rivareista? Sellaisia tulee usein myyntiin asuinpaikkakunnallani ja kovasti kiinnostaisi kun ovat halvempia kun nämä uudemmat rivarit. Sukulaiset kuitenkin sitä mieltä että kun on suorasähkölämmitteinen asunto niin sähkökustannukset voivat olla kovemmat kun ulkoseiniä enemmän. On myös paljon kylmempiä kuin keskiasunnot kuulemma. Itse asustelen kerrostalossa joten kokemuksia rivareista ei ole. Kokemuksia kaipailen?

4

1208

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vaikka veisi niin ei tommosta kannata pitää valintaperusteena. Tärkeämpää on sijainti, hinta, kiinteistön ja yhtiön kunto. Nyt ensi alkuun.

    • Anonyymi

      Yleensä tuppaa olemaan kylmempiä kun keskiasunnot jos on esimerkiksi huonosti rakennettu. Itse asunut vuokralla rivitalon päädyssä ja nurkista vähän veti. Muutenkin lattiat tuppaa olemaan kylmempiä suorasähkölämmitteisessä asunnossa versus kaukolämpö ja vesikiertoinen lattialämmitys. Mut muuten kyllä päätyasunnossa plussat et yks seinänaapuri vain.

    • Anonyymi

      Ensinnäkin pitää ymmärtää, ettet ole ostamassa asuntoa, vaan osuutta asunto-osakeyhtiöstä.

      Huomio pitää kiinnittää yhtiön yleiseen kuntoon. Ei paljoa auta, että on kivanvärinen parketti ja kivan väriset kaapit keittiössä, jos 70-luvun lättänässä on seinien alajuoksut homeessa (normi valesokkelirakenne, maanpinta ei kaada ainakaan poispäin seinänviereltä, sadevedet lorotetaan sokkelin viereen, salaojat jo tukossa jos niitä nyt ikinä oli edes rakennettu), lämpöjohdot rak. välillä ruosteessa, vesijohdotkin pitäisi uusia, samoin vesikatto jne.

      Pahimmillaan näissä on hallitus täynnä eläkeläiskääkkiä, jotka ovat päättäneet viedä talon mukanaan hautaan. Mitää korjauksia ei saa tehdä, ettei vastike nouse. Lumityöt hoidetan "talkoilla" eli vuorolistan mukaan. Ettei tule kustanuksia.

      Tällainen talo voi pian olla puskutraktoria vailla ts asunnot muuttuvat käytännössä arvottomiksi. Huonoon kuntoon päästettyyn taloon ei edes saa remonttilainaa, kun ei sillä talolla ole arvoa lainan vakuudeksi.

      • Anonyymi

        Se kääkkien nuukuuslinja voi olla silti ihan oikein. Kerran kiinteistö on jo rakennusvurheiden vuoksi tulossa terminaalivaiheeseen niin ei sitä pikkukorjaukset enää pelasta. Parempi kituutella konkurrssiin ja hautaan.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      52
      1757
    2. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      62
      1692
    3. SDP:n lyhyt selviytymisopas

      1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p
      Maailman menoa
      10
      1248
    4. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      61
      1061
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      1024
    6. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      41
      775
    7. Nanna Karalahti :Paljastus bisneksistä Jere Karalahden kanssa!

      Ottanut yhteyttä seiskalehden toimittajaan ja kertonut totuuden yhteisestä Herotreeni-nimisestä verkkovalmenuksesta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      118
      637
    8. Toivoisitko

      Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit
      Ikävä
      86
      630
    9. Sotekeskus

      Aloite on hyvä, kiitokset siitä. Mutta jos olette yhtään seuranneet hyvinvointialueen kokouksia niin sehän on jo nuijit
      Ähtäri
      32
      607
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      566
    Aihe