800 turvapaikan hakijaa maksaa Suomelle 800 000 000 euroa. Ja tässä on laskettu vain heidän menonsa, ei suomalaisten palkkakustannuksia.
800 000 000 euron menot
Anonyymi-ap
34341
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 34
Vanhimmat
Naapurin turvapaikan saaneet ovat työllistäneet Sosiaalityöntekijöitä
Kodinhoitajia
Poliiseja
Tulkkeja
Isännöitsijää
Taloyhtiön hallitusta
Naapureita
Koulun henkilökuntas
Päiväkodin henkilökuntaa
Seurakunnan työntekijöitä
Lääkäreitä
Sairaanhoitajia
Vapaaehtoistyöntekijöistä puhumattakaan
Että kyllä on työllistävä vaikutus yhdellä perheellä.
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
❤️ Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18131519h
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
Joo johtuu kun emme saa lopetettua pakolaisten tulemista, Orpo vaan miettii.
Sanna ei edes miettinyt. Bailabaila.
Kyllä Sanna (-kin) mietti.
Sanna Marinin hallitus uudisti viime vaalikaudella rajavartiolain ja voimavaroja rajaturvallisuuden parantamiseen lisättiin.
https://www.eduskunta.fi/FI/vaski/HallituksenEsitys/Sivut/HE_94+2022.aspx
Kuka käski?
Kuka määräili silloista pääministeriä ??
Niin minäkin muistan…koko hallitus toimi aktiivisesti maahan pääsemisen kasvattamiseksi ja lisäksi Ohisalo ja Mikkonen jarruttivat jopa laittomasti maassa olevien poistamista, laajesivat paperittomien etuja, Haavisto lennätti väkeä Alholista jne. Lista on loputon, kuten näyttää olevan siirtolaisten virtakin. Voisiko taas alkaa antamaan avustukset Suomalaisina tuotteina ja ostokuponkeina. Ei rahana.
Mitä merkitystä on tuollaisella rajaturvallisuudella kun kaikki tulijat kuitenkin pääsevät tänne loppuelämäkseen. Paitsi tietysti ne joilla on paperit kunnossa.
Siksi pimeä työ onkin mukava, Aina on taskut täynnä. Maksakaa työ mamuja.
Eikös poliisin pitäisi nyt napata sut ip osoitteen mukaan tutkintaan ja verottaja saisi lyötyä mätkyt jos puhut totta.
Ei kai kukaan ole niin tyhmä että verkossa höpöttäisi ilman VPN yhteyttä:))
Persu niin tykkää maahanmuuttajista. Se tuo puolueelle hynää.
Puolue nauttii, se pystyy taas vedättämään äänestäjiään kuin litran mittaa.
Haittapuolue PS tulee Suomelle paljon kalliimmaksi kuin maahanmuuttajat.
Suomalainen on tietysti etuoikeutettu Suomessa. Vai onko onko Suomalainen etuoikeutettu Kongossa?
en usko, joku 10v köyhyysrajalla vuokrineen maksaa noin 100 000e niin 800 turvapaikanhakijaa kustantaisi 80 miljoonaa. ja jos olettaa että nuo on vaikka 20 vuotiaita niin ja eivät koskaa tee mitää työtä niin se kustantaisi noin 400 000 000 jos oletetaan että he eläisivät 70 vuotiaiksi.
Tila-autolla ajavat ja osaketalossa asuvat vaikka työssä eivät ole ikinä käyneet. Eikä heitä kukaan halua töihin.
Mistä tiedät tuollaiset asiat sieltä maakuopasta tai kellarista, jossa elät?
eli 45 000 Ukrainalaista turvapaikanhakijaa on tullut maksamaan Suomelle 45 miljardia tällä laskentakaavalla. Mietin vain, että jokin tässä laskelmassa nyt mättää
Sun laskelmassa mättää se että eise kulu ole hetkellinen vaan pitkällä aikavälillä.
Näissä laskemissa ei huomioida koskaan sitä, että esimerkiksi tälläkin
hetkellä maahanmuuttajat ovat lähes yhtä hyvin työllistyneet kuin suomalaiset.
He maksavat veroja valtion kassakirstuun.
Eivät ole juuri lainkaan työllistyneet. Tunnistatko kansantaloudellisen eron työllistymisessä niin, että palkan maksaa yritys tai kun palkka tulee muodossa tai toisessa yhteiskunnan lainaamasta rahasta?
Ukrainalaiset jotka tiedän, ovat ahkeraa ja koulutettua väkeä.
Keski-Afrikkalainen kulttuuri on syö, nai, ja nuku.
Mistä hlvt:stä näitä 'tietäjiä', jotka eivät tiedä mistään mitään, piisaa?
Asiantuntija lyö tilastot pöytään: Työllisyysasteen noususta pitää kiittää maahanmuuttajia
Koko 2000-luvun työpaikkojen määrän kasvu on ollut pelkästään maahanmuuttajien ja heidän jälkeläistensä varassa, tilastotieteilijä Pekka Myrskyä sanoo.
Maahanmuuttajat paikkaavat Suomen työllisyysvajetta.
Hän muistuttaa myös, että läheskään kaikki maahanmuuttajat eivät työskentele matalapalkkaisissa töissä, vaihtelua löytyy wolt-kuskeista taannoiseen intialaiseen Nokian pääjohtajaan. Esimerkiksi pelifirmoissa, tutkijoina ja lääkäreinä on paljon ulkomaalaisia.
Ulkomaalaistaustaiset perustavat myös yrityksiä useammin kuin kantaväestö. Esimerkiksi etniset ravintolat ovat maahanmuuttajien perustamia.
YLE
Maahanmuutto ja haittamaahanmuutto ovat täysin eri asioita. Jälkimmäinen on se mikä maksaa
Kerrostalossa haisevat pimeät keski-afrikan keittiöt.
Usein myös ihmisiä jotka on ystävällisiä ja iloisia.
Väkivaltaa olen kohdannut. Osaavat kyllä viranomaisille esittää. Ja osaavat tehdä rikosilmoituksia vaikka ovat itse syypäitä.
Kieroa touhua.
Älä valehtele. Keksittyjä vouhkaamisiasi ei usko kuin toinen ihmisvihaajapersu.
Miksi valehtelisin. 🤔
Koska olet mäntti.
Suvakit vielä saanut paperittomille hyvät tuet!