Tekoälyn käyttö kuvien luomiseen on vähän siinä ja siinä onko kyse taiteesta vai ei.
Tekoälyllä voi kuitenkin tehdä haluttaessa osan kuvasta, jota sitten jatkaa itse.
Olen korjannut ja täydentänyt tekoälyn luomia kuvia.
Suurin ongelma tekoälyllä on siinä, että sitä on välillä mahdoton saada tekemään sitä, mikä on tarkoitus.
"drawing woman and man running in a scandinavian forest track going opposite directions"
He juoksevat samaan suuntaa, ei vastakkaiseen suuntaan.
https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/metsajuoksu.jpg
Tuo kuva on tehty niji.joyrney Android-sovelluksella. Se on saman firman tuote kuin Midjourney, jonka DALL-E -ohjelman kertoi olevan paras valokuvarealististen kuvien luonnissa. Muutenkin se luo tosi laadukasta kuvitusta.
Olisi kiva jakaa kokemuksia asiasta. En nyt löytänyt parempaakaan paikkaa asian käsittelyyn.
Tekoäly osana kuvituksen tekoa
4
417
Vastaukset
Näemmä täällä ei ole kiinnostusta. Ongelmia on myös puhekuplien kanssa. Ainakaan DALL-E ei osaa laittaa puhekuplaan oikeanlaista tekstiä.
Täytyy kysellä asiasta muualla englanniksi. Tekoäly olisi todella mainio apu, jos sr tekisi hommansa oikein.- Anonyymi
Kuten tulin kommentoineeksi toisessa ketjussa, tekoälyn käyttäminen osana luovaa prosessa on sinänsä OK (esim. vaikkapa Fotor- tai Deepdreamgenerator-ohjelmilla, jotka toisessa ketjussa mainittiinkin) niin kauan sillä ei vain luo hätiköityä lopputuotetta ilman omaa luovaa vaivannäköä.
Tekoälyohjelmat voivat toimia ponnahduslautana, mutta lopputuotteen ei pitäisi olla vain ja ainoastaan tekoälyllä laiskasti kyhättyä höttöä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17707896/vivziepop---helluva-boss#comment-135347053
δδ Xeper δδ Anonyymi kirjoitti:
Kuten tulin kommentoineeksi toisessa ketjussa, tekoälyn käyttäminen osana luovaa prosessa on sinänsä OK (esim. vaikkapa Fotor- tai Deepdreamgenerator-ohjelmilla, jotka toisessa ketjussa mainittiinkin) niin kauan sillä ei vain luo hätiköityä lopputuotetta ilman omaa luovaa vaivannäköä.
Tekoälyohjelmat voivat toimia ponnahduslautana, mutta lopputuotteen ei pitäisi olla vain ja ainoastaan tekoälyllä laiskasti kyhättyä höttöä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17707896/vivziepop---helluva-boss#comment-135347053
δδ Xeper δδSivustoni toukokuun otsakekuva on AI:llä suurimmaksi osin luotu, mutta korjasin yhden virheen ja muutin hieman lopputulosta. Minusta lopputulos on onnistunut ja kuvaa voisi käyttää jonkun ristikon pääkuvana.
Tapio-Huuhaa kirjoitti:
Sivustoni toukokuun otsakekuva on AI:llä suurimmaksi osin luotu, mutta korjasin yhden virheen ja muutin hieman lopputulosta. Minusta lopputulos on onnistunut ja kuvaa voisi käyttää jonkun ristikon pääkuvana.
Ks. https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/omat-ristikot/ otsakekuvaa ja ristikoita, joissa on omaa ja AI:n luomaa kuvitusta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271320
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849