Tekoälyn käyttö kuvien luomiseen on vähän siinä ja siinä onko kyse taiteesta vai ei.
Tekoälyllä voi kuitenkin tehdä haluttaessa osan kuvasta, jota sitten jatkaa itse.
Olen korjannut ja täydentänyt tekoälyn luomia kuvia.
Suurin ongelma tekoälyllä on siinä, että sitä on välillä mahdoton saada tekemään sitä, mikä on tarkoitus.
"drawing woman and man running in a scandinavian forest track going opposite directions"
He juoksevat samaan suuntaa, ei vastakkaiseen suuntaan.
https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/wp-content/uploads/metsajuoksu.jpg
Tuo kuva on tehty niji.joyrney Android-sovelluksella. Se on saman firman tuote kuin Midjourney, jonka DALL-E -ohjelman kertoi olevan paras valokuvarealististen kuvien luonnissa. Muutenkin se luo tosi laadukasta kuvitusta.
Olisi kiva jakaa kokemuksia asiasta. En nyt löytänyt parempaakaan paikkaa asian käsittelyyn.
Tekoäly osana kuvituksen tekoa
4
781
Vastaukset 4
Näemmä täällä ei ole kiinnostusta. Ongelmia on myös puhekuplien kanssa. Ainakaan DALL-E ei osaa laittaa puhekuplaan oikeanlaista tekstiä.
Täytyy kysellä asiasta muualla englanniksi. Tekoäly olisi todella mainio apu, jos sr tekisi hommansa oikein.- Anonyymi
Kuten tulin kommentoineeksi toisessa ketjussa, tekoälyn käyttäminen osana luovaa prosessa on sinänsä OK (esim. vaikkapa Fotor- tai Deepdreamgenerator-ohjelmilla, jotka toisessa ketjussa mainittiinkin) niin kauan sillä ei vain luo hätiköityä lopputuotetta ilman omaa luovaa vaivannäköä.
Tekoälyohjelmat voivat toimia ponnahduslautana, mutta lopputuotteen ei pitäisi olla vain ja ainoastaan tekoälyllä laiskasti kyhättyä höttöä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17707896/vivziepop---helluva-boss#comment-135347053
δδ Xeper δδ Anonyymi kirjoitti:
Kuten tulin kommentoineeksi toisessa ketjussa, tekoälyn käyttäminen osana luovaa prosessa on sinänsä OK (esim. vaikkapa Fotor- tai Deepdreamgenerator-ohjelmilla, jotka toisessa ketjussa mainittiinkin) niin kauan sillä ei vain luo hätiköityä lopputuotetta ilman omaa luovaa vaivannäköä.
Tekoälyohjelmat voivat toimia ponnahduslautana, mutta lopputuotteen ei pitäisi olla vain ja ainoastaan tekoälyllä laiskasti kyhättyä höttöä.
https://keskustelu.suomi24.fi/t/17707896/vivziepop---helluva-boss#comment-135347053
δδ Xeper δδSivustoni toukokuun otsakekuva on AI:llä suurimmaksi osin luotu, mutta korjasin yhden virheen ja muutin hieman lopputulosta. Minusta lopputulos on onnistunut ja kuvaa voisi käyttää jonkun ristikon pääkuvana.
Tapio-Huuhaa kirjoitti:
Sivustoni toukokuun otsakekuva on AI:llä suurimmaksi osin luotu, mutta korjasin yhden virheen ja muutin hieman lopputulosta. Minusta lopputulos on onnistunut ja kuvaa voisi käyttää jonkun ristikon pääkuvana.
Ks. https://www.sanaristikkofoorumi.net/wordpress/forums/topic/omat-ristikot/ otsakekuvaa ja ristikoita, joissa on omaa ja AI:n luomaa kuvitusta.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1062205- 103886
- 66823
- 46790
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???21736Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha517716Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76640- 64615
Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23580- 57551
