"Timo Suhosen mukaan perussuomalaiset kaatoivat lakivaliokunnassa aloitteen ammattiliittojen kanneoikeudesta."
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010018297.html
"Oppositiopuolue Sdp:n kansanedustaja Timo Suhonen syyttää perussuomalaisia järjestöjen kanneoikeutta koskevan lakialoitteen kaatamisesta.
Suhosen mukaan hänen tekemänsä lakialoitteen tie nousi pystyyn lakivaliokunnassa, koska perussuomalaiset eivät aloitetta tukeneet.
Suhonen huomioi, että perussuomalaiset olivat eduskuntavaalien alla ammattiliittojen Vaalistaja-kyselyssä kanneoikeuden säätämisen kannalla.
Perussuomalaiset perustelivat kantaa vaalien alla sillä, että ”ammattiliittojen ja osastojen kanneoikeus on ainoa tie, jolla estetään ulkolaisen halpatyövoiman käyttö yrityksissä.”
– Miten perussuomalaisia äänestäneet palkansaajat kokevat tämän? Tämä on erittäin räikeä takinkääntö ja petos. Sanoisin, että nopeudessaan jopa maailmanennätys, Suhonen sättii tiedotteessaan.
Kanneoikeudella tarkoitetaan ammattiliittojen oikeutta nostaa omasta aloitteestaan oikeudellinen kanne työnantajaa tai työnantajan edustajaa vastaan työ- tai virkaehtosopimuksen tai työelämän lainsäädännön epäiltyä rikkomusta koskien.
Rekisteröity yhdistys voisi nostaa kanteen itsenäisesti, eikä kanteen nostamiseen tarvittaisi valtakirjaa tai hyväksyntää epäillyn teon kohteelta.
Kanneoikeutta perustellaan lakialoitteessa sillä, ettei työntekijä uskalla tai halua lähteä oikeusprosessiin työnantajaansa vastaan joko prosessin raskauden vuoksi tai siksi, ettei halua vaikeuksia työnantajansa kanssa.
Lakialoitteen on allekirjoittanut yhteensä 40 kansanedustajaa. Sdp:n 43-henkisestä eduskuntaryhmästä 36 allekirjoitti aloitteen."
Vieläkö joku kehtaa väittää, että Perussuomalaiset olisi muka oikea työväenpuolue? Perussuomalaiset ovat osoittaneet olevan yhtä vähän työväenpuolue kuin NSDAP oli kesän 1934 "pitkien puukkojen yön jälkeen". Perussuomalaiset kääntävät duunarin selässä kokoomuslaisella hallitusohjelmalla iskemäänsä puukkoa.
https://fi.wikipedia.org/wiki/Pitkien_puukkojen_y%C3%B6
Julma-Riikka haluaa olla Hitler? Mikä muu selittäisi näin raivokasta suomalaisen ay-liikkeen alaspainamista, joka sattuu suoraan suomalaisiin työntekijöihin, työttömiin, sairaisiin jne? Eikö Perussuomalaisten touhu ole täysin sairasta? Sisulaista vihaa oman maan kansalaisia kohtaan?
Uusi PS-vaalipetos jo entisestäänkin synkän vaalipetoslistan jatkeeksi!
18
255
Vastaukset
- Anonyymi
Persut on työmiehen pahin vihollinen yhdessä kokoomuksen ja EK:n kanssa.
- Anonyymi
Eikös olekkin kamala ihminen tämä Purra exyökkäri kun hän sotii sinun aymafiaasi vastaansinun tavallasi?
ps. Kohiseeko koski pyhäjärven trolli?- Anonyymi
Miksi PS on kääntynyt kansaa vastaan?
- Anonyymi
Kiky-maksut/PS.
Takki kääntyy tosi nopsaan persuilla. Hyrrä-Purra.- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyrrä-Purran tiukka vakuutus: Se ei meille käy.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwiTv9ePt-SCAxXsIBAIHeE5BNsQwqsBegQIERAB&url=https://www.tiktok.com/@laurilinden/video/7247128088671259931&usg=AOvVaw0qDDDhoD68TYTruR-8ndKl&opi=89978449Ja selityksiä löyty, joskin huonoja, mutta selitys se on huonokin selitys.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=&cad=rja&uact=8&ved=2ahUKEwjz9vLrt-SCAxVKHRAIHeOnBPMQwqsBegQICxAB&url=https://www.tiktok.com/@laurilinden/video/7273185039930658081&usg=AOvVaw1pwo6Ji_XRuk__I_vWsDem&opi=89978449 - Anonyymi
hyrrä-purra..................... hi........
- Anonyymi
joo kohta läsähtää
- Anonyymi
En pidä enää persujen valehtelua tervepäisten ihmisten tekona.
- Anonyymi
Perussuomalaiset - työväenpuolue vailla omaatuntuntoa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Perussuomalaiset - työväenpuolue vailla omaatuntuntoa
"Me emme saa luottaa älyyn emmekä omaantuntoon, vaan meidän on pantava uskomme vaistoihimme." -Adolf Hitler-
Niinhän se NSDAP:kin esiintyi työväenpuolueena vaan kuinkas kävikään....
- Anonyymi
Persut sotii kaikkea vastaan, he sotivat Suomen laillisuuvalvontaa vastaan, ay-liikettä vastaan, työttömiä vastaan, pienituloisia vastaan jne. Ainoastaan hyvätuloiset saavat heiltä miljardi€:n veronalennukset jo palkka on yli 10 000€/kk
- Anonyymi
Joko Veijo joutui vankilaan?
- Anonyymi
Joko persut ovat lähettäneet Veijolle PS-puolueen jäsenyyshakemuksen? Ehdot täyttyvät kirkkaasti.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Joko persut ovat lähettäneet Veijolle PS-puolueen jäsenyyshakemuksen? Ehdot täyttyvät kirkkaasti.
Ei punikit Veijosta luovu, on sen verran konna-ainesta. Kunniajäsen?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei punikit Veijosta luovu, on sen verran konna-ainesta. Kunniajäsen?
Luopuihan ne raiskaaja-Putkosestakin. Miksi eivät siis Veijostakin? Persuissahan hän olisi kuin kotonaan.
- Anonyymi
Demareilla kakka kulkee aivojen kautta, aiheuttaa kaikenlaisia ihmeellisiä kuvioita.
- Anonyymi
Persu-Jugendissa ollut Josef Mengelen anatomia-luentopäivä?
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nasima löi Jussille luun kurkkuun
Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse5339004Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"
jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r1616200Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3765263Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa
SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli664759Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta
Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s1004381Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta1664063SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat
Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha1853952- 921916
- 1051445
- 47989