juuri muutama päivä sitten sain toisen lapseni ja maito on jo noussut rintoihin. kuitenkin samaan aikaan toiseen kainalooni ilmestyi muhkea patti, jota ei kuitenkaan säre. soitin osastolle josta minut kotiutettiin ja siellä kätilö sanoi että kyseessä on maitorauhanen joka on vain turvonnut. neuvoi hieromaan maidon pois rauhasesta. en kuitenkaan onnistu siinä. onko oikeasti niin että kainalossa oleva kuhmu on turvonnut maitorauhanen?? onko muilla ollut? miten olette hoitaneet asian takaisin kuntoon? auttaako pelkkä hieronta? vai mitä pitäisi tehdä`? kiitos..
maitorauhasia
4
4363
Vastaukset
- ..alkuraskaudesta..
..patti toiseen kainaloon. Sanottiin myös, että oli maitorauhanen.
Liian täysinäisiä rintojahan suositellaan hieromaan lämpimässä suihkussa. Auttaisikohan se sinulla..- alkuperäinen..
muttei auta. ostin myöskin sellaisen vehnätyynyn jonka voi lämmittää mikrossa, mutta sekään ei auttanut..
- täälläkin...
Poika nyt kuusi viikkoa ja patti kadonnut. Ilmestyi myös maidon nousun jälkeen. En muista koska katosi. Sairaalassa sanottiin etta jostain syystä joillakin on maitorauhasia kainalossa asti, mutta niistä ei ole maitotiehyeitä nännille. Hierominen ei siis pitäisi auttaa koska maito ei pääse sieltä minnekään. Mulle sanottiin että lähtee ajallaan, kun ei ole "käytössä" ja niin on lähtenyt. Onneksi olkoon perheenlisäyksen johdosta!
- O.G.
No varmaan siksi niitä tulee kainaloihin, että maitorauhasethan ovat vain muuntuneita hikirauhasia ja kainalon alueella on paljon hikirauhasia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1006484
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303873törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283260Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3761774- 331408
- 271350
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi471023Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11976Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11910- 42879