Tubettaja päättää videoiden sisällöstään

Anonyymi-ap

https://yle.fi/aihe/artikkeli/2015/09/24/youtube-mainontaa-sipsipalkalla
"Mainos josta ei makseta senttiäkään
Nyt 18-vuotiaan Iina Lehtimäen Youtube-kanava IinaPS on erityisesti nuorten tyttöjen suosiossa. Kanavalla on yli 61 000 tilaajaa.
Nettivaatekauppa Dresslink otti yhteyttä ja tarjosi Iinalle sopimusta: Iina sai tilata nettikaupasta vaatteita ja muita tavaroita ilmaiseksi sitä vastaan, että hän tekee tuotteista Youtube-videon.
Iinan Youtube-kanavan kautta Dresslink voi tavoittaa kymmeniä tuhansia silmäpareja pelkkien vaatteiden hinnalla. Rahaa Dresslink ei videosta maksanut senttiäkään.
Tuomas Kukkonen tunnetaan Youtubessa nimellä Tume. Hänen kanavallaan on yli yli 110 000 tilaajaa. Tume sai yhteydenoton sipsejä valmistavalta yritykseltä, joka ehdotti 17-vuotaalle tubettajalle yhteistyötä: valmistaja lähettäisi Tumelle sipsejä, jos hän tekisi niistä videon kanavalleen.
- Minä vastasin, että lähettäkää vaan, mutta puhutaan sitten rahasta. Sitten niitä ei enää kiinnostanutkaan tehdä kanssani yhteistyötä. "

Yritykset, jokta tubettajia lähestyvät ja pyytävät tekemään mainosvideoita tuotteistaan, eivätkä edes maksa korvauksia, vaikka saavat ilmasta mainosta tubettajan kanavalta.
Jos pyytäisivät mainosaikaa joltakin tv yhtiöltä, niin se maksaisi tuhansia euroja.
Tubettaja on siinä asemassa, että jos suotuu mainostamaan tuotetta, niin ei olekaan enää oman kanavansa herra, vaan mainostamista pyytävä alkaa määräilemään tubettajan kanavan sisällöstä ilman mitään korvauksia.
Eihän tubettaja ole edes työsuhteessa mainonnan pyytäjään.
Kyllä mainontaa suositulta tubettajalta pyytäväpitää kumarrella, eikä toisinpäin.
Tubettaja on tehnyt nähnyt paljon vaivaa ja tehnyt paljon työtä kanavansa menestymisen eteen.
Tehkööt yritykset omat tubekanavansa ja mainostakoot siellä ilmaiseksi, kun vastaavaa tubettajilta pyytävät.
Suosikkitubettajalla on senverran hyvät tulot, ettei ole riippuvainen jonkun firman hiluista, että firma saa näkyvyttä ja ilmaista mainosta.

0

201

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        19
        3883
      2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        223
        3724
      3. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        97
        2669
      4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

        Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
        Maailman menoa
        20
        2604
      5. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

        Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
        Maailman menoa
        32
        2334
      6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        20
        2322
      7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        64
        2276
      8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        13
        2036
      9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        61
        1790
      10. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1621
      Aihe