Imetys loppuu..

Oon imettänyt jo 3kk 3vk meidän tyttöä mut nyt se sitten loppuu..!
kertokaa omia kokemuksia ja tunteita tuolta ajalta,kun imetys loppui!
4650
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

..mutta kyllä tässä tuntuu olevan kauheat vieroitusoireet äidillä itsellä =/

Jotenkin tekis mieli edelleen imettää. Ja sitten tuntuu välillä, että olishan sitä voinut vielä pari kuukautta jatkaa. Ja miettii, että jospa nyt sitten kaikki pöpöt iskee lapseen jne.

Mutta. Kun huomaa, kuinka hyvin poika on nyt nämä kaksi tussitöntä yötä nukkunut, niin saa jonkinlaisen mielenrauhan =)
Ja poika syökin paremmin =)

Kyllä mulla on tainnut olla jonkinlaisia omantunnontuskia kaikkien lasten aikana, kun imetyksen olen lopettanut, mutta tällä kertaa olen varmaan melkein vuoden jahkaillut, ennen ku sitten lopulta päätin kokeilla lopettaa.

Äänestä

niin, minun tyttö täyttää 4 kk, ja tässä pikkuhiljaa olen lopettamassa imetystä. Ja oikeastaan ihan iloisella mielellä. Ei minulle siitä mitään vieroitusoireita kyllä tule.
Syykin on varmaan se, että koko tämä imetys on ollut aikamoista showta... :( Ensin loppui maito omasta väsymyksestä, ja sitten kun sitä taas tuli, niin kokoajan vaan mietin, että ei se varmaan riitä vauvalle, ei se saa tarpeeksi kuitenkaan.
Harmittaa niin vietävästi, että se imetys ei ollutkaan niin "helppo" juttu kuin luulin, eikä onnistunut minulta niin kuin olin ajatellut.

Äänestä
  • Miksi lopettaa imetys jos maitoa tulee? Vauva 6kk ja imetän edelleen, en voisi kuvitella vielä vain lopettavani. Vauvalle tämä on niin kaikki kaikessa kuin myös minulle. Aattelin imettää 1,5 vuotiaaksi ja tänään neuvolassa puhuinkin ja sanottiin että imetä vaikka 2v asti jos maitoa tulee. Lapseni ei edes huoli korvikkeita. Ja olen onnellinen että voin ja pystyn imettää.

    Äänestä

  • Imettäjä kirjoitti:

    Miksi lopettaa imetys jos maitoa tulee? Vauva 6kk ja imetän edelleen, en voisi kuvitella vielä vain lopettavani. Vauvalle tämä on niin kaikki kaikessa kuin myös minulle. Aattelin imettää 1,5 vuotiaaksi ja tänään neuvolassa puhuinkin ja sanottiin että imetä vaikka 2v asti jos maitoa tulee. Lapseni ei edes huoli korvikkeita. Ja olen onnellinen että voin ja pystyn imettää.

    Maitoa ei enää tule kun vaan ihan vähän ja tyttö huutaa rinnalla sen takia.
    En minäkään haluaisi vielä lopettaa..vaikea tämä tilanne on ollut molemmille mutta olen onnellinen että näinkin pitkään sain imettää!!
    Tyttö ei oikein kunnolla haluaisi syödä korviketta mut on tyytynyt siihen nälkäisenä!
    Onneksi tyttö syö hyvin soseita ja paino nousee tasaisesti!
    kiitos kommenteista...lisääkin niitä vielä toivon!

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


ex-imettäjä kirjoitti:

Oon imettänyt jo 3kk 3vk meidän tyttöä mut nyt se sitten loppuu..!
kertokaa omia kokemuksia ja tunteita tuolta ajalta,kun imetys loppui!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu