Kyse on 50-luvulla rakennetusta rintamamiestalosta ja sinne joskus 80-luvulla laitetusta mäntypaneelikatosta. Kumpi on oikeasti järkevämpää maalatakko koko katto vai uusia katto jo valmiiksi valkolakatulla paneelilla? Eikös tuossa maalamisessa ole vaarana paneelin eläminen eli jossain vaiheessa "saumoissa" tulee näkyviin vanhaa panelia? Mikä on noin hinta ero lakatun ja lakkaamattoman paneelin kesken?
Paneelikaton maalus vai vaihto
jaa´a
76278
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kannattaako nyt hyvää paneelia vaihtaa uuteen
vain siksi, että se on väärän väristä?
Vanhempani maalasivat 80-luvun alun talossaan
kissankusen väriseksi kellastuneen mäntypaneelikaton
valkoiseksi 3-4 vuotta sitten, eikä siitä ainakaan
vielä pilkota saumoista männyn väriä läpi. Itse laitoin 3 vuotta sitten vanhan taloni kattoon
uutta helmiponttipaneelia ja maalasin katot,
eikä siinäkään pahempia raitoja näy.
se katto enää juuri elää jos et erityisen kostealla säällä ala sutimaan
Kyllä se elää. Puu "elää" ikuisesti, jos vain ilman kosteus vaihtelee. Jos ei vaihtele, niin ei myöskään elä. Kosteana vuodenaikana ei siis kannata maalata.
maalattiin joka ikisen huoneen mäntypuulaipiot valkoiseksi about 10 v sitten, ja edelleen ovat kauniit ja valkoiset.
Kovaa hommaa , mutta kyllä kannatti!!
Maalasin oman 20v vanhan panelikaton valkoiseksi syksyllä ja melkoinen pauke kuului kun talvella ilman kuivuttua raot nasahtelivat auki. Paneeli siis elää koko ikänsä.
Minulla asia korjaantui paikkailemalla tummat raot valkoisella maalilla. Suosittelen maalausta joulu-helmikuussa, jolloin huoneilma on kuivimmillaan ja paneelien raot siis suurimmillaan. Silloin ei pitäisi rakojen aueta missään vaiheessa.
Ensiksi kerros tartuntapohjamaalia (esim Otex) ja päälle valkoinen huonekalumaali tai lateksi. toimii ja on hieno!
Vetäisitkö tartuntapohjamaalin suoraan lakkapinnalle vai hioitko vanhan lakan ensin pois ?
Tähän kysymykseen vielä lisäisin - jos joku osaa sanoa - miten se katto kannattaa maalata? Meillä vanha antiikkipaneeli, siis älytön määrä uria ja maalia kului iso määrä ja oli työlästä pelkästään 6m2 alalla. Nyt tarkoituksena vetää useampi kymmenen neliötä, ja mielessä kävi josko ruiskulla saisi hyvän jäljen noihin urapaneeleihin. Vai tela vai pensseli sittenkin?