Sokeritoukkiako?

Meillä on kylppärissä niitä sellasia toukkia, jotka valojen syttyessä kiitävät maton tai kynnyksen alle piiloon. Ovatko ne nimeltään sokeritoukkia? Ja miten niistä voi päästä eroon, vai ovatko ne ikuinen riesa? Onko niistä jotain muuta haittaa, kuin että ovat iljettävän näköisiä? Pari kertaa olen löytänyt niitä myös keittiön kaapeista, kamalaa! :( Asumme 40-luvulla rakennetussa kerrostalossa.
4976
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

...juuri, että tällä palstalla oli aikaisemmin käyty keskustelua juuri samasta aiheesta. Eli pyydän anteeksi tarpeetonta toistoa. Mutta toki saa laittaa uusia vinkkejä, jos jollakin sellaisia mieleen tulee! :)

Äänestä
  • tapa hämähäkkejä talostasi!!!Ne on todella tehokkaita tuholaisten torjujia. :) Pienet seitit voi aina pyyhkäistä pois jos ne vaivaa.

    Äänestä

Sokeritoukat ovat yleisiä ja täysin harmittomia - itse asiassa jopa hyödyllisiä, sillä ne syövät roskia :) Niitä on lähes kaikissa vähänkin vanhemmissa taloissa. Toki ne ovat kiusallisia etenkin, jos ne pääsevät keittiön kaappeihin asti. Kannattaa varoa, ettei niitä löydy vaikkapa riisin seasta.

Paras keino ehkäistä sokeritoukkia on siivoaminen. Toukat syövät roskia, eli mitä puhtaampi kylppäri, sitä vähemmän toukkia. Pesussa voi kokeilla esimerkiksi kloriittia tai muuta myrkkyä, se saattaa karkottaa toukkia. Toukat tulevat viemäristä, joten viemäriinkin voi kokeilla suihkia jotain myrkkyä. Olen kuullut myös, että jotkut ruiskivat hyönteismyrkkyä koloihin, joihin sokeritoukat piiloutuvat, mutta en tiedä tepsiikö.

Myös kylppärin kuivana pitäminen auttaa, sillä toukat viihtyvät kosteassa.

Äänestä

Ensin hyvin kaikki viemärit ja listat/raot puhtaiksi, sitten kiehuvaa vettä viemäriin. Vaarattomiahan ne sokeritoukat kyllä ovat, mutta ei niin kivoja luikertelemassa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yök kirjoitti:

Meillä on kylppärissä niitä sellasia toukkia, jotka valojen syttyessä kiitävät maton tai kynnyksen alle piiloon. Ovatko ne nimeltään sokeritoukkia? Ja miten niistä voi päästä eroon, vai ovatko ne ikuinen riesa? Onko niistä jotain muuta haittaa, kuin että ovat iljettävän näköisiä? Pari kertaa olen löytänyt niitä myös keittiön kaapeista, kamalaa! :( Asumme 40-luvulla rakennetussa kerrostalossa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu