Krista Kiurua syytetään viivyttelystä, valiokunnan sotku johtuu hallitus puolueitten halusta saada leikkaukset näyttämään siistiltä ettei kansa huomaisi leikkausten vaikutusta mietintöluonnoksessa.
Hallitus haluaa että kansa olisi tyytyväinen leikkauksista, Orpo me haluamme tällä hallitusohjelman uudistuksilla muuttaa suuntaa niin että kansalaisilla olisi parempi hyvinvointi. Veron kevennykset tuo lisää ostovoimaa, junat kulkevat nopeammin ettei aikaa mene hukkaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010033360.html
Hallitus haluaa että kansa olisi tyytyväinen leikkauksista, Orpo me haluamme tällä hallitusohjelman uudistuksilla muuttaa suuntaa niin että kansalaisilla olisi parempi hyvinvointi. Veron kevennykset tuo lisää ostovoimaa, junat kulkevat nopeammin ettei aikaa mene hukkaan.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010033360.html
Vastaukset 11
Vanhimmat
Natsittava perstikku rysänmyyrä tukee virheitä saadakseen rajalta matuja tuhoa maan luonnon ja lopulta ajamal lamaan kaaokseen taloudellisesti
Hallituspuolueet kirjoittavat "uutta totuutta" sosiaali- ja terveysvaliokunnan
mietinnöstä. Väärentävät lausuntoa. Sellaisia ovat persut ja kokkareet,
kun rehellisiä perusteluita ei ole väärennellään totuutta.
Kristillisten hurmoslahkolaiset ovat varmasti mukana tekopyhinä,
ulkokullattuina ja kovina oikeistolaisina.
Oikeisto on ymmärtänyt väärin hallituksen tehtävät. Hallituksen tehtävä
ei ole haalia valtion vaurautta rikkaille.
Ilmeisesti kaikki persujen äänestäjät kuuluvat Suomen rikkaimpiin,
koska persut ovat tyytyväisiä hallituksen toimiin.
aloittava on natsittava kuohimien vailiokuntien asian tutia
Pertikki oikeassa Kiurun suhteen, laiha Laiho väittää että leikkaukset muka lisäisi taloutta, Purra sanoi nyt vasta aloitamme kunnolla leikkaa se vasta nostaa työllisyyttä, nälkä opettaa turun radalla.
Ei ole kohta mitä purra, nälkä tulee köyhälle.
Eduskunnan täysistunnossa käsittelyssä asumistuesta, kun leikataan vaikka hoitajalta jolla pienet tulot, pitäisi muuttaa halvempaan asuntoon. Muuttaa jos ei satu olemaan halpaa asuntoa tarjolla olisiko muutetta hevon kuuseen missä halpa asuto vaikka veneen alla.
Kyse saattaa olla vaikka tämä hoitsu joka hoitaa vanhuksia, Ben Zyskowicz yrittää perustella sehän riippuu palkka tulosta ei kaikki ole köyhiä, Pöh, kuka tahtomattaan köyhä mutta vanhuksetkin hoidetta vaikka hoidettava olis juutalainen.
Se joka sammuttaa tulipalon, on harvoin syyllinen palon syttymiseen. Samoin on tämän vuosia kestäneen velaksi elämisenkin kohdalla. Sen katkaiseminen jäi nykyhallituksen tehtäväksi. Harva kiittää, kun vyötä on kiristettävä. Törkeätä sen sijaan on tilanteen pääarkkitehtien , eli edellisen hallituksen toiminta. Esitetään ulkopuolista, salaillaan vaikutusarvioita ja ollaan olevinaan niin vastuullisia. Viimeistään keväällä totuus kuitenkin paljastunee tyhmimmillekin.
"Viimeistään keväällä totuus kuitenkin paljastunee tyhmimmillekin."
Tyhmimmille eli persuille, jotka hurraavat tämä persuhallituksen toimia
totuus alkaa valjeta vasta ensi vuoden jälkipuoliskolla, kun leikkaukset astuvat
voimaan.
Mitä ovat uudet leikkaukset, ei uskalla kuvitellakaan.
Hallituksen hulluudella ei ole näytä olevan mitään rajoja.
Vaikka hallitukselle onkin suuri nautinto saada pienituloiset kärsimään
sen asia olisi ajatella kansantaloutta eli leikkausten seurauksien kustannuksia
yhteiskunnalle.
"Esitetään ulkopuolista, salaillaan vaikutusarvioita ja ollaan olevinaan niin vastuullisia"
Nappiin osuit. Juuri se on ollut tämän persuhallituksen tyyli hallitusneuvotteluista
alkaen.
Vittusko köyhien näälkiinnyttämisestä? Tärkeetä tunkea Ukrainan korruptioon ja aseisiin rahaa. Nyt leikkausrahoilla aletaan tykin kuulia tekee.?