Hyväksymällä tuulivoimalayhtiön konsultin arviointisuunnitelman, ottaa valtuusto suuren vastuun tuulivoimalayhtiön konsultin vakehteluista ja virheistä. Tällaista valehtelua ja virheitä on esiintynyt esim. FCG:n (konsultti) lausunnoissa. He viis veisaavat, jos heille lähettää asioita oikaistavaksi. Syy valehteluun on se, että tuuliyhtiö maksaa heidän palkat. Valtuutetut olkaapa tarkkoina.
Alla ote eräästä asiakirjasta.
"Valtuutetuilla on iso vastuu, he tulevat olemaan vastuussa tästä päätöksestä ja sen puutteista. Esim. FCG pesi kätensä kokonaisvaikutusten arvioinnin raportin sisältämistä virheistä. Se vastuu siirtyy valtuutetuille, jotka eivät mitä todennäköisimmin juuri ole perehtyneet koko valtavaan taustamateriaaliin. Materiaalissa on merkittäviä puutteita".
Niin, ei kannata uskos konsulttien valehteluihin ja virheisiin, muuten joutuu itse vastuuseen ja tutkinnan kohteeksi.
Valtuutetuilla on iso vastuu toisten tekemistä valehteluista ja virheistä
7
482
Vastaukset
- Anonyymi
Niin on valtava vastuu valtuutetuilla päätöksenteossa. Ja jos ja kun konsultit valehtelevat tuuliyhtiöiden kanssa, kannattaa tarkkaan harkita tekeekö oikeita päätöksiä. Pitää ymmärtää, että konsultit (fcg ja muut) ovat tuuliyhtiöiden palkkalistoilla. "Sen ääntä kuuleminen, kenen juurella asut" Enpä haluaisi nyt olla kenenkään valtuutetun saappaissa.
Koska kunta aikoo saada sähköä Alajoki peuralinnavoimaloista? Kyllä olis jo aika panna asiat kuntoon?- Anonyymi
Peuralinna-alajoki tuulipuiston avaaminen saattaa viedä vielä vuosia.
Seuratkaa tilannetta.
Osat joita myllyt odottaa voi olla vielä malmina kaivoksessa. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Peuralinna-alajoki tuulipuiston avaaminen saattaa viedä vielä vuosia.
Seuratkaa tilannetta.
Osat joita myllyt odottaa voi olla vielä malmina kaivoksessa.Ehditäänkö nuo voimalat jo purkaa ennenkuin pörisevät
Mutta eikö kunta saa vasta silloin kiinteistöveroa, ku myllyt pöriseen. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ehditäänkö nuo voimalat jo purkaa ennenkuin pörisevät
Mutta eikö kunta saa vasta silloin kiinteistöveroa, ku myllyt pöriseen.Kiinteistövero kolahtaa tilille, silloin kun myllyt alkaa pyöriä.
Tuskin maanomistajat saa vuokraan ennenkä myllyt tuottaa sähköä. Luulen näin, että rakennuttajalla ei ole varallisuutta ennenkä myllyt tuottaa sähköä.
Taitaa olla, että voi surkimus mitä tuli tehtyä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiinteistövero kolahtaa tilille, silloin kun myllyt alkaa pyöriä.
Tuskin maanomistajat saa vuokraan ennenkä myllyt tuottaa sähköä. Luulen näin, että rakennuttajalla ei ole varallisuutta ennenkä myllyt tuottaa sähköä.
Taitaa olla, että voi surkimus mitä tuli tehtyä.Jostain Kuulin että maanomistajat saavat turmelluista maistaan heti vuokraa kun rakennuslupa on saatu. Voin olla väärässä, en ole käynyt katsomassa onko tililleni tullut ylimääräistä rahaa.
- Anonyymi
Kumpulassa,Kivijärven rajalla ainakin toimivat.
Onko tiedossa kuinka vuoran maksu toimii tällä yhtiöllä?
Onko ollut valitusta melusta tai metsän käytöstä.- Anonyymi
Sinun pitää kysyä noita asioita kunnasta, koska kunta on vastuussa tekemisistään. Häiriöt tulee aina ilmoittaa kuntaan. Se kyllä hoitaa asian kuntoon.
Muista, että kiinteistöverotulo on tuloveron päälle tulevaa tuloa, ei pääomatuloa. Muistutus siksi, ettet sitten myöhemmin joudu maksamaan mätkyjä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin2443307Miten juhlitte ensi lauantaina?
Se on kalenteriin merkitty juhlapäiväksi, niin sitä kai kuuluu juhlia.3592956Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?
Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,171975Suomen veroaste 5 %-yks liian matala
Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.781836Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa
Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e631763Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?591642MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa
TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,121523- 1221466
Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle
Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S11394Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa
Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.4711385