Mistä on löytynyt kerrankin ammattinsa osaava aurakuski ? mikä ei työnnä tieltä kaikkia lumia talojen pihaan.
Iso kiitos kuskille olet palkkasi ansainnut
T: kiitollinen asukas
Aurakuski kerrankin
9
1104
Vastaukset
- Anonyymi
Kyllä se lykkää kun tulee metri lunta
- Anonyymi
Ainakin Lappilassa Savipolulla auraaja asettaa lumentyöntöauran aina siten vinoon, että aurauslumi ohjautuu tien ainoalle portille, eli minulle. Auraus saattaa tulla niin myöhään, ettei pääse pihasta ennen klo 14:ää .
Tietääkseni auran kulmaa voi helposti kääntää portilla. Ottaa muuten päähän ja todella raskaasti. On nimittäin selkäongelmia ja ikääkin 66.v11kk, ja puoliso toipuu leikkauksesta, joten lumityöt ovat minun urakkaa.
Olen ystävällisesti antanut luvan ajaa lumia meidän pihan peränurkkaan, etteivät aja sitä suoraan tien päässä olevan kesäasunnon portille, mitä ovat tehneet aikaisemmin.
Pari vuotta sitten katsoin ikkunasta, kun auraaja ajoi lumen puskin horisontaalisesti ja käänsi sen porttimme kohdalla siten, että ohjasi lumen suoraan pihaanajoportillemme. Kakaroita näkyi auraajan hytissä.
Samana talvena olin ostanut aurauksen Alatien puoleiselle pihaan tulo paikalle, jossa on jäteastioiden tyhjennyspaikka. Kuinka ollakaan auraaja vetäisi lumet Alatietä suoraan jäteastioiden eteen. Ei ole kivaa.
Tietääkseni auraussopimus on aika kalliskin..
Terveisin Merja Jokiniemi Alatie 16, pihaanajo Savipolku.- Anonyymi
Myöstyneet ystävänpäivän toivotukset ja hyvää syntymäpäivää Merrulle 🌷🍷😀 MM
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myöstyneet ystävänpäivän toivotukset ja hyvää syntymäpäivää Merrulle 🌷🍷😀 MM
Tämä ei liity lumitöihin , mutta olen pitkään tarponut umpihangessa enkä löydä tietä. Auttaisitko 🙏 MM
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Myöstyneet ystävänpäivän toivotukset ja hyvää syntymäpäivää Merrulle 🌷🍷😀 MM
Kiitos, mutta en halua sinulta mitään toivotuksia MM. Nyt on meneillään vuosi 2024. Elä sitä!!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kiitos, mutta en halua sinulta mitään toivotuksia MM. Nyt on meneillään vuosi 2024. Elä sitä!!
Aistin kiukkua vieläkin??? Ole rauhassa, kaikkea hyvää.
- Anonyymi
Kyllä tämä porttien eteen auraaminen jatkuu ja jatkuu. V- niinkuin ketuttas, ja raskaasti. Tietääkseni auran pää on kääntyvä. Onko niin, että on oikein, että luun pitää olla koirille kovaa, kun itseklä ketuttaa aurata lumia. Pitää vaihtaa ammattia, jos on palveluammatissa ylimielinen ja vihamielinen ihmisiä kohtaan .
Joskus aikoinaan Koskisen Jussin auraajat tekivät työn upeasti, jopa liian hyvin. Joku narsisti urputti hiekotuksesta ja vaati korvauksia kaatumisesta aiheutuneesta farkkujen rikkoutumisesta.Tottahan jokaisen pitää katsoa liukkailla keleillä, miten kulkee. Kaikkihan me olemme joskus kaatuneet, ja joskus on housun polviosa rikkoutunut. Normaali ihminen korjaa sen tai hyväksyy reijän.
Tällä tavalla me saamme surkeita aurauksia, kun jotkut pöljän marisevat joutavan päivistä asioista, mahdollisesti ahneuttaan(?)
Terv MJ - Anonyymi
Aurauksista viis. Olisi hienoa tavata, jutella elämästä , tapahtumista, menneistä yms. Miksi vieläkin vihoittelet? Omia valintoja , seikkailuja?
Puhumattomuutta. Samako jatkuu ? Vihaatko miksi? MM - Anonyymi
Nyt on muutaman kuukauden auraukset pelanneet ihan hyvin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M256972Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista
Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden1614705Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1033716Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v453673Kokoomus kannatti aiemmin rahoitusmarkkinaveroa - kanta nyt muuttunut
Kokoomuksen linjanmuutos rahoitusmarkkinaveron suhteen on herättänyt kysymyksiä. Vielä aiemmin puolue antoi ymmärtää kan12473KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2481890Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331780Mies pelkää mahdollista raskautta
Millaisia ajatuksia seuraava herättää teissä? Olemme tunteneet miehen kanssa vuosikausia, seurustelleetkin jo pitkään j3331739Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e371711Kiikkustuoli
Sunnuntai aamun hiljaisuutta ja rauhaisaa oloa. Aloitan taas uuden alustan, jospa edellisessä asiat tulee pohdittu ja sa1831396