Pientä gallupin tyylistä, eli teidän mielestä parempi etunimi: SAM vai NICK? (Sukunimi ulkomaalainen, niin etten tarvitse kommentteja nimien ulkomaalaisuudesta.)
Nick vai Sam?
Kumpijompi
191301
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
Sam
Sam... vaiks sukunimi onki ulkomaalaine, ni silti Sam vähän suomalaisempi :)
molemmat silti kivoja, mutta ite pistäsin Sam
Nick!
Kummatkin perseestä.
"Sukunimi ulkomaalainen, niin etten tarvitse kommentteja nimien ulkomaalaisuudesta"
Kaksi mustalaista, Nick Lindström ja Sam Lindgren, kävelivät torilla. Nick L. kysyi Sam L:ltä miksi tällä on niin tyhmä etunimi. Sam L vastasi Nick L:lle, että hänen yksinkertainen teini-pissis-äitinsä taisi olla nimeä keksittäessä vielä aamu-kuljuissa, johon Nick L vastasi, että hänellä taisi olla sama tilanne.
Sisälukutaito kateissa? Kysymys ei kuulunut, ovatko kummatkin nimet perseestä vai ei? :-)
Miten tuo teinijuttu tuohon liittyy; itse olen kohta jo keski-ikäinen, jos ikääni vihjaat...
ovat diminutiivimuotoja, eivät "oikeita" nimiä.
Vastaukseni kysymykseesi: ei kumpikaan.
Playa it again... Sam.
"Kysymys ei kuulunut, ovatko kummatkin nimet perseestä vai ei?"
Ei kuulunut, ei, mutta kun katsot sinne ruudun yläreunaan, huomaat, että siellä lukee, että tämä on keskustelupalsta, ei kysymyspalsta.
"...olen kohta jo keski-ikäinen..."
Vai keski-ikäinen, nämä nimijututko nyt ovat sitä keski-ijänkriisiä, vai onko vaihdevuosien pelko jo sumentanut pään?
Vai ei saisi tällä palstalla kysellä. Ihan höpöjutut on sulla...
ai sukunimi on ulkomaalainen? suvussa on siis joskus ollut ruotsinkielisiä?
En yhtään tiedä onko suvussa joskus ollut ruotsinkielisiä... Sukunimi on aasialainen, mutta ei kiinalainen tms.
englantilaisen nimen, jos sukunimi on aasialainen. Eiks sieltä löytyis mitään erikoisempaa?
"Miks annat englantilaisen nimen, jos sukunimi on aasialainen. Eiks sieltä löytyis mitään erikoisempaa?"
Itse asiassa emme ole antamassa englantilaista nimeä, vaan nuo molemmat ovat lapsen isän maalaisia (aasialaisia) nimiä. (Tosin tuo Nick kirjoitetaan NIK, mutten viitsinyt laittaa sitä siinä muodossa, kun siitäkin olisi sitten taas kommentoitu...) En voi sille mitään, että nimet ovat myös englantilaisia. :-(
Toki erikoisempiakin nimiä löytyy, mutten välttämättä halua niitä kun Suomessa asutaan. Sitä paitsi, niistä erikoisemmista sitä sainkin vasta kommenttia kun täällä kyselin... "Miksi annatte ulkomaalaisen nimen kun asutte Suomessa?"
No, onneksi voin lohduttaa, että he eivät asiasta päätä vaan te. Täällä palstalla tuntuu kaikki suomivan toinen toisiaan. Naapuri on aina toistaan parempi ja peitenimen takana on helppo pitää älämölöä. Jos tuolla "ulkona" oikeassa maailmassa mielipiteet sanottaisiin näin suoraan, väkivaltaluvut olisivat varmasti paljon korkeampia... Joskus me olemme erittäin keskustelukyvyttömiä, oli sivuston nimi mikä tahansa. Nick on mielestäni parempi.
Nicholas tai Samuel ja em. lempiniminä.
Sam, tai miksei Samuel, jota ehdotettiinkin?? Tosi kiva nimi olisi.
...parempi.
Tällä hetkellä kannatusta on saanut
SAM 3 ääntä
NICK 2 ääntä
Vieläkö tulee lisää ääniä? :-)
vaan Nikki olisi kivempi ja mielummin Sami kuin Sam!
kiva saada muitakin nimiä kuin tavis nimet