Jääkö sinulta jotakin krskeistâ vahingossa ottamatta mukaan, kun lâhdet ulos? Minuille kävi jatkuvasti kunnes keksin, lorun, jonka toistan ulos làhtiessáni.
Se kuuluu. a-ke-li-lo-pro-pu-si , Eli avain, kello, lippu, lompakko, proteesi, puhelin, silmálasit.
Hatun , puseron, housut ja lapaset muistan muutenkin
Millaista muistintukea mahdollisesti käytät?
Se kuuluu. a-ke-li-lo-pro-pu-si , Eli avain, kello, lippu, lompakko, proteesi, puhelin, silmálasit.
Hatun , puseron, housut ja lapaset muistan muutenkin
Millaista muistintukea mahdollisesti käytät?
Vastaukset 14
Vanhimmat
Post it- lappuja, joita en aina muista katsoa .....
Useimmiten lompsa ja glasit :(
Per-kel
Itse olen jo valmiiksi pakannut käsilaukkuun kaiken tarpeellisen.
Eteisen pöydälle nostanut valitun pipon ja tumput, avaimet, silmälasit, tarkistanut, että on lompakko, matkalippu ym. valmiina.
Käsilaukussa on pussi jossa tarvittavat lisävarusteet: kynä, pieni paperilehtiö, inkontinenssisuoja, nenäliinoja, harja, peili, huulirasva jne.
Koska oveni on aina turvalukossa, en ilman avaimia pääse ulos, joten ne eivät unpohdu. Poistuttuani laitan oven perässäni turvalukkoon.
Kohentaa kuntoa. Käyn salilla 6 kertaa viikossa. Jalkaisin.
Unohdan välillä lompakkoni ja usein myös avaimeni kotiin.
Koska en milloinkaan kuljettele puhelintani niin tallon kiltisti takaisin talomme alaovelle toivoen vaimoni olevan kotona ja laskevan minut sisään hakemaan unohtuneita.
Kauppalappu on aina tehtävä ajatuksella. Muuten jotain unohtuu.
Kauppalappu on hyvä tehdä siltä varalta ettei muista kaikkea ja jos on jotain harvoin ostettavaa tai käy itse harvoin ruoka kaupassa. Nopeuttaa käyntejä ei tarvitse miettiä kun mene tietyssä järjestyksessa ostokset.
Teen lapun myös verkkokauppa ruoka ostoksia varten kotona. Ostokset vaihtelee ja osa pysyy samana.
Minulla ei ole muisti ongelmia ja olen vasta 70+. Käytän jatkuvasti silmälaseja, avaimella on paikka oven vieressä ja kännykkkä tarvitsen kun soitan taksin lähtiessä. Käsialukussa on ajan lompakko,pikkurahapussi ym mukana pidettävät nenäliinoja,kampa,peili ja muutama lääke foliosta leikattuna. Hankalinta talvella on kenkien laitto jalkaan. Jalat leviää kotikenkä tossuissa ja turpoaa ajoittain.
Ainoastaan otan kännyn mukaani kun lähden jonnekkin se riittää sillä maksaa kauppa ostokset
Minä se kirjoitan aina pitkän listan kauppaostoksista ja sitten se jää kotiin . Olen alkanutkirjoitamaan kännyyn niin pysyy mukana
Kännykkäni on olohuoneen pöydällä ja minua enemmän kotona viihtyvä vaimoni vastaa siihen. Kelloa pidin hamassa muinaisuudessa työelämän vuoksi.
Käyn salilla 6 kertaa viikossa ja melkeinpä poikkeuksetta tallon kotiin matkan varrella olevan S-Marketin kautta. Sehän tässä ihnottaa, että ilman listaa vähäisistäkin ostettavista jotain unohtuu.
Kymmenet vuodet olen maksanut kaiken mahdollisen luottokortin maksuaikaominaisuudella.
Itsellänikin on ollut muistiongelmia kauan (nyt 70-vuotias). En jätä yksin muistini varaan mitään. Kaiken suunnittelen kirjallisesti esim. tämän tabletin kalenteriin, seuraan suunnitelmiani ja laitan sitten merkin mitkä työt on tullut tehtyä. Näin saan pidettyä asiani järjestyksessä.
Aiemmin käytin kauppalappuja, nykyään kirjoitan suunnittelemani kauppa- ja apteekkiostokset kännykän Muistioon sekä tabletin kalenteriin. Tuo kalenteri on jonkinlainen päiväkirja josta löytyy kaikki tehdyt asiat.
Kännyn muistiossa on helppo otsikoida ja tallentaa tarvittavia tavaroita eri "laatikoihin". Aina jos muistan, että ai niin, tätäkin pitää hankkia, suunnittelen sen ennalta sinne Muistioon. Sitten kun lähden asioille, ne on siinä.
Tuo on hyvä loru. Pitää ottaa käyttöön joku vastaava. Yksin asuessani aikoinani, suljin oven aina avaimella. Sillä tavoin tiesin, että avain on mukana.
Puhelimelle on myös vakituiset paikat asunnossa, joihin sen asetan huoneissa liikkuessani. On tullut ihan automaattiseksi liikkeeksi, että panen puhelimen tuolle pöydän kulmalle, tuohon eteisen pöydälle, tuohon keittiön hyllylle, harvoin olen sen enää kadottanut, kun olen oppinut kantapään kautta, että sille pitää olla varma säilytyspaikka.
Ei tuota lorua huonomuistinen muista.
Muistatteko Pankkikortin Pin luku ja Ovikoodin ?
Muistan kyllä.
Ei jää milloinkaan.
Oon ottanut tavakseni pysyä tiukasti kotona.
Ruokaa tilaan netillä ja ulkoilen parvekkeella.
Ei kukaan yritä ryöstääkään ja ei myöskään ..... eli ei mitään vaaraa.
Kaikki pysyy neljän seinän sisällä, mitään ei häviä.