Hyvää Itsenäisyyspäivää, pakkasessa juhlapäivää aloittelemme ja radiosta kuuluu juuri lipunnoston tapahtuma.
Lehdessä oli eilisen 9 luokkalaisten kulkue sankarihaudalle ja siellä jokainen sai haudalle kynttilän, kunnianosoituksena uhrauksestaan isänmaalle.
Rehtori puheessaan kehotti jokaista miettimään minkä ikäisinä nämä miehet elämänsä menetti vapautemme vuoksi.
Yhdeksäsluokkalaisia ei niin paljon ole, että jokaiselle oma kynttilän tuoja olisi ollut, mutta kaveria ei jätetty tässäkään tilaisuudessa, jokainen kunnianosoituksen sai.
Kauniita viestejä itsenäisyyteen liittyen on edellisessä ketjussa, mutta aloitin uuden ihan tämän päivän kunniaksi.
Tyttärenminiän mummo on kuollut, kuume oli 40 ja ambulanssi ei huolinut kyytiin, yöllä poika oli uudelleen ambulanssin tilannut, nyt kelpasi kyytiin ja kyssiin kiidätettiin, verenmyrkytys oli, ilmeisesti kissan kynnen raapaisusta.
Tätäkö tulee olemaan vanhusten ja muidenkin hoito näillä tiukoilla budjeteilla, ei mieltä nosta.
Vanhusten heikkenevä kunto ei kestä samaa mitä terveiden ihmisten, pienikin poikkeama voi olla kohtalokas.
Täällä kotikaupungissa sammutetaan kaupungin laitamilta yöksi katuvalaisu, säästöä syntyy, varmaan muitakin karsimisen kohteita löytyisi vaikka mistä, nyt ne kohdistuu heikoimmissa oleviin henkilöihin ja heidän hoidon tarpeisiin.
Terveyden hoitoa yritetään yksityistää, jossakin oli tietoa annettu, että vanhukset ohjataan juurikin yksityisten terveyskeskusten piiriin.
Tämäkö on tulevaisuutta, tiedän jo monen yksityiseen hoitoon turvautuneen, kun hoitoa ei ole hyvinvointikohteiden taholta.
Ei mukavaa kerrottavaa tänä Itsenäisyyspäivänä, mutta näin tämä elämä menee, vanhoja ollaan ja puolesta puhujia vähän löytyy, pakko on tyytyä siihen miten päättäjät asiat hoitaa.
Se kuuluisa "Kaveria ei jätetä" henki on pois puhallettu, olisiko aika kasvatella tuota asiaa itse kunkin kohdalla, huomata ja ymmärtää toisen ihmisen hätä.
Toivoa paremmasta on aina riittänyt, sitä emme nykyihmisetkään saa unohtaa.
Näin tällä kertaa, tulkaa mielipiteitä antamaan.
Rauhaisasti Noja-tuolissa ?
1
244
Vastaukset
Hämäsikö tuo otsikko kun ketju luikahti heti kohta toiselle sivulle.
Vai onko niin, että minua tonttukainalossa ihmetellään;)
Nyt olisi tilaa viesteille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan
Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html1875075Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?
Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,254472Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa
Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/593769993137Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa
Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana2593039Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat
"Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien1442934- 522531
- 271939
- 561873
- 771814
- 221787