Nyt sitten ollaan ihmeissään Pisa-tuloksista

Anonyymi-ap

Pisatulokset näyttivät huonoilta. Syitä:

1)Digivouhotus. Näyttää että kouluissa on jotenkin hienoa eri aineissa, että osataan käyttää puhelinta ja muita digivälineitä. Ei ole oppikirjoja, joista luetaan. Konsultit ovat kouluttaneet opettajia, että digi se on kaikkein tärkeintä. Kun ei ole oppikirjoja, kotona ei voi edes tarkistaa , onko pieni koululainen tehnyt läksynsä. Onko myöskään terveellistä, että sängyssä maaten tehdään puhelimessa läksyjä. Esseet kirjoitetaan puhelimessa. Kirjoja ei enää lueta eikä kirjoiteta käsin. Kaunokirjoitusta ei enää opeteta. Nimikirjoitukset näyttävät kaikilla samoilta.
2) Avoimet oppimisympäristöt : Mistä helkutista pienille lapsille tuollainen on keksitty. Hiljaisemmat ja arat lapset jäävät jalkoihin, kun toiset riehuvat. Pienelle lapselle asetetaan vastuu ottamaan itse asioista selvää...hei haloo..
3) Opetusministeri sanoi, että laitetaan rahaa kouluille. Ei se pelkästään rahasta ole kiinni, että saavutetaan tuloksia. Opetusjärjestelyjä pitäisi muuttaa, eikä se maksa mitään. Ihmetellään, että matemaattisten aineiden osaamistaso on lopahtanut. Onko kannustamista esimerkiksi se, että esimerkiksi matemaattisessa ala-asteen kokeessa lapsi saa valita. valitseeko hän kokeessa helpon, keskinkertaisen vai vaikeamman kokeen kysymykset. Ei tämä ainakaan kannusta lapsia yrittämään. (näin tehdään esimerkiksi Treen Norssissa). Eikö niitä heikompia pitäisi tukea. Onko tarkoitus, että saadaan apua tarvitseva lapsi vain seuraavalle luokalle vähällä vaivalla.
Seurasin Tv:n ohjelmaa, jossa tutkija Tampereen yliopistosta puhui samaan suuntaan. Mutta opetusministeriön virkamies oli kyllä ulkona asioista. Onko opetusministeriön virkamiehet vain virkamiehiä, jotka kuuntelevat vain ns. konsultteja ja lobbareita, samoin kuntien opetuksesta vastaavat ns. apulaiskaupunginjohtajat tms. että rakennetaan uusia avoimia oppimisympäristöjä ja käytetään varoja tällaiseen, eikö tärkeämpää ole se lapsi, joka tarvitsee sitä opetusta. ...voi helkutti sanoo 38 vuotta opettajana ollut allekirjoittaja.

3

395

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tämä on täyttä asiaa kerrankin!! ‼️🗣️📣‼️🔥

    • Anonyymi

      Mikäli, ette ole sattunut huomaamaan, on koko maailma mennyt aina enemmän digiaikaan. Koulujen on ollut pakko seurata sitä, vaikka se voikin "tyhmältä" tuntua. Koulujen kannattaisi myös opettaa sitä digiä näille oppilaille, koska jos tätä ei tehdä, ovat he kuin puulla päähän lyötyjä. Valitettavasti olen tämän omassa työssäni nähnyt. Opiskelijat osaavat kyllä käyttää tablettia ja puhelinta, mutta sit kun pitäisi käyttää pöytäkonetta tai kannettavaa, niin hanskat putoavat. Näissä tilanteissa on siis kyse ollut aikuisista ihmisistä, koska ollaan AMK:ssa. Alkaa lievästi sanoen ottaa päähän, että selitän samoja asioita päivä toisensa jälkeen. Ohjeiden tekeminen tuntuu idiootin hommalta, koska opiskelijoiden mielestä ohje ei saa olla pitkä/tylsä. Mikäli joku kohta täyttyy he eivät lue niitä. Aha, ok, sit onkin vähän huonompi juttu. Ihmisten keskittymiskyky on näköjään enää sen 30 sek.

    • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      74
      1670
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      23
      1172
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      32
      1073
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      134
      906
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      816
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      694
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      609
    8. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      598
    9. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      551
    10. 69
      530
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      518
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      507
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      485
    14. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    15. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    16. 34
      424
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe