Kuljetusalan työkokemus

Miten on mahdollista että melkein jokaiseen kuljetusalan ajohommaan pitää olla parivuotta työkokemusta? Miten tässä oikein pitäisi päästä töihin hankkimaan sitä kokemusta jos sitä vaaditaan jo ennen ensimmäistä paikkaa.?.?.?

7

782

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No näin juuri ilmoituksissa yleensä lukee. Mutta muuttohommiin ja leipä ja matto jakeluun pääsee kyllä varmaan ilman kokemusta. Se on sitten eri asia tykkääkö niistä.

    • Anonyymi

      Kyllä työmiehet erottaa päältäpäin ja voi ottaa heti töihin. Näitä muka rekkamiehiä saa joku muu työllistää pari vuotta nii näkee onko mihinkään

    • Anonyymi

      Työnantaja on yleensä aika laiska, niin ei jaksa kouluttaa. Ja jotain on työntekijän hakuun laitettava tekstiksi, siitä työkokemusvaatimus. Pitää muistaa, että työnantaja ei ole liialla järjellä pilattu, nehän on monesti entisiä kuskeja. Reippaasti vaan hakemaan, ehdottomia rajoja ei ole.

    • Anonyymi

      Ensin autonapumieheksi meijerin tai makkaratehtaan autoon tai kaupan keskusliikkeeseen tai tukkuun,siinä vuoden päivät ja pääset kuskiksi ja usein kuskit antavat kortiillisen apumiehen ajaa epävirallisesti.
      Apumiehen työssä oppi karttuu.

    • Anonyymi

      Joku fail näissä jutuissa on. Tälleen työnantajana tulee luettua fb tuurauspörssiä ym saitteja joissa kuljettajat hakevat töitä.
      Itselle ei tulisi mieleen pistää niin hyviä kuljettajia firmasta työttömäksi mitä ilmoitukset antaa ymmärtää. Varsinkin kun vielä kaverit komppaa mukana.
      Nyt siivotaan se sakka kupin pohjalta joilla se tekeminen ei ole luonnistunut ja toivotetaan niille mukavaa talvea ja työmiehet pidetään töissä. Pidetään sitten vaikka rahalla tai eduilla.
      Tää on vaan kova tilanne mutta ei maailmanloppu ja tekijöitä tarvitaan kun lähdetään nousuun.

    • Anonyymi

      Tottakai vaaditaa jonkilainen työkokemus. Kun "henkilötäydellinen" on ollut jossain amiksen kursseilla aikansa niin se voi tuntua, että on ammattilainen. Kun on ajettu amiksesta toiseen koko päivä kolmen oppilaan voimin ja viety se tärkeä kirje sinne perille niin se ei tee kenestäkään ammattilaista. Sanon vaan että joku voi olla mutta hyvin moni ei ole. Juuri sen vuoksi tarvitaan sitä työkokemusta eikä kurssikokemusta. Niillä on kuule iso ero.

      • Anonyymi

        Olin apumiehenä ensin pari vuotta ennen kuin sain kortin se oli siis aikaa jolloin Kuormaautossa oli usien mukana apumies.
        Kuljettaja pisti minut usien ajamaan ahtaimmat paikat ja sain aian peruutella laituriin ensin pelkällä kuormaautolla mutta myöhemmin puoliperävaunulla ja täysperävaunulla ja lopulta peruutin paljon paremmin kuin moni kokenut kuljettaja.
        Suoritin sitten ABC kortin ja menin armeijaan ja ajoin seillä yhdistelmäkortin ja armeijassa hämmästytin ajoopettajat kun pistin kerralla kulmaperuutuksen täysperävaunusisulla, yrittivät minua laittaa aliupseerikouluun mutta en suostunut vaan jäin kuljettajaksi ja ajoin raskasta ja kevyttä kalustoa 11 kuukautta oli ihan hyvää aikaa.
        Kuljetushommat jatkuivat siiten intin jälkeen monessa hommassa ajoin mm. eurooppaan rahtia ja Suomen päästä päähän yli 40 vuotta olen ollut nyt alalla ja eläke häämöttää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Janni Tikkanen ohjattiin miesten pukuhuoneeseen

      Vai olisko sittenkin Janne Tikkanen? Jos siellä jalkojen välissä on miesten killukkeet, mieshän tämä Janni on. Ja kuuluu
      Kajaani
      84
      2109
    2. Keskisarja loisti A-studiossa, vauhkoontunut Sofia Virta munasi itsensä

      Keskisarja taas puhui 100% faktaa maahanmuuttoon liittyen. Kokoomuksen Kaumalta tuli pari hyvää puheenvuoroa, joskin muu
      Maailman menoa
      410
      1950
    3. Tiedän ettet tehnyt tahallasi pahaa

      Asiat tapahtuivat, ristiriidat ovat meitä vahvempia. Olemmeko me niin vahvoja, että selviämme tästäkin vielä? Aika paljo
      Ikävä
      110
      1380
    4. Rakastan ja ikävöin sinua

      Ei helpota tämä ikävä millään. Pelkäsin että tämä ajanjakso tulee olemaan juuri näin vaikea. Siksi halusin ennen tätä pä
      Ikävä
      75
      1347
    5. Vihjeketju naisille

      Kirjoita tähän vihjeesi kaivatullesi.
      Ikävä
      67
      1283
    6. Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien.

      Venäläistä sukellusvenettä jahdataan Norjassa Sukellusvenettä on etsitty sunnuntaista lähtien. Norjassa on käynnissä ve
      NATO
      107
      1005
    7. Sofia Virta pyyhkii pöytää Keskisarjalla A studiossa

      Hurjaa on meno. Keskisarja ihan kanveesissa.
      Perussuomalaiset
      266
      967
    8. Haluatko tietää totuuden?

      Olen kyllästynyt sinuun. Et herätä enää mielenkiintoa. Samat jutut x 100. Kuten narskuilla aina. Samalla tunnen myötätun
      Ikävä
      81
      962
    9. Teräväkielinen Virta jauhotti totaalisesti sössöttävän Keskisarjan

      Harvoin on noin suvereenia jauhotusta A-studiossa nähty. Ja minä äänestän demareita, joita ei oltu paikalle edes kutsut
      Maailman menoa
      254
      958
    10. 131
      878
    Aihe