Kuljetusalan työkokemus

Miten on mahdollista että melkein jokaiseen kuljetusalan ajohommaan pitää olla parivuotta työkokemusta? Miten tässä oikein pitäisi päästä töihin hankkimaan sitä kokemusta jos sitä vaaditaan jo ennen ensimmäistä paikkaa.?.?.?

7

741

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No näin juuri ilmoituksissa yleensä lukee. Mutta muuttohommiin ja leipä ja matto jakeluun pääsee kyllä varmaan ilman kokemusta. Se on sitten eri asia tykkääkö niistä.

    • Anonyymi

      Kyllä työmiehet erottaa päältäpäin ja voi ottaa heti töihin. Näitä muka rekkamiehiä saa joku muu työllistää pari vuotta nii näkee onko mihinkään

    • Anonyymi

      Työnantaja on yleensä aika laiska, niin ei jaksa kouluttaa. Ja jotain on työntekijän hakuun laitettava tekstiksi, siitä työkokemusvaatimus. Pitää muistaa, että työnantaja ei ole liialla järjellä pilattu, nehän on monesti entisiä kuskeja. Reippaasti vaan hakemaan, ehdottomia rajoja ei ole.

    • Anonyymi

      Ensin autonapumieheksi meijerin tai makkaratehtaan autoon tai kaupan keskusliikkeeseen tai tukkuun,siinä vuoden päivät ja pääset kuskiksi ja usein kuskit antavat kortiillisen apumiehen ajaa epävirallisesti.
      Apumiehen työssä oppi karttuu.

    • Anonyymi

      Joku fail näissä jutuissa on. Tälleen työnantajana tulee luettua fb tuurauspörssiä ym saitteja joissa kuljettajat hakevat töitä.
      Itselle ei tulisi mieleen pistää niin hyviä kuljettajia firmasta työttömäksi mitä ilmoitukset antaa ymmärtää. Varsinkin kun vielä kaverit komppaa mukana.
      Nyt siivotaan se sakka kupin pohjalta joilla se tekeminen ei ole luonnistunut ja toivotetaan niille mukavaa talvea ja työmiehet pidetään töissä. Pidetään sitten vaikka rahalla tai eduilla.
      Tää on vaan kova tilanne mutta ei maailmanloppu ja tekijöitä tarvitaan kun lähdetään nousuun.

    • Anonyymi

      Tottakai vaaditaa jonkilainen työkokemus. Kun "henkilötäydellinen" on ollut jossain amiksen kursseilla aikansa niin se voi tuntua, että on ammattilainen. Kun on ajettu amiksesta toiseen koko päivä kolmen oppilaan voimin ja viety se tärkeä kirje sinne perille niin se ei tee kenestäkään ammattilaista. Sanon vaan että joku voi olla mutta hyvin moni ei ole. Juuri sen vuoksi tarvitaan sitä työkokemusta eikä kurssikokemusta. Niillä on kuule iso ero.

      • Anonyymi

        Olin apumiehenä ensin pari vuotta ennen kuin sain kortin se oli siis aikaa jolloin Kuormaautossa oli usien mukana apumies.
        Kuljettaja pisti minut usien ajamaan ahtaimmat paikat ja sain aian peruutella laituriin ensin pelkällä kuormaautolla mutta myöhemmin puoliperävaunulla ja täysperävaunulla ja lopulta peruutin paljon paremmin kuin moni kokenut kuljettaja.
        Suoritin sitten ABC kortin ja menin armeijaan ja ajoin seillä yhdistelmäkortin ja armeijassa hämmästytin ajoopettajat kun pistin kerralla kulmaperuutuksen täysperävaunusisulla, yrittivät minua laittaa aliupseerikouluun mutta en suostunut vaan jäin kuljettajaksi ja ajoin raskasta ja kevyttä kalustoa 11 kuukautta oli ihan hyvää aikaa.
        Kuljetushommat jatkuivat siiten intin jälkeen monessa hommassa ajoin mm. eurooppaan rahtia ja Suomen päästä päähän yli 40 vuotta olen ollut nyt alalla ja eläke häämöttää.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet hirvein ihminen kenet olen tavannut.

      Olet järkyttävä.
      Ikävä
      160
      3048
    2. Teemu Keskisarja (ps) loisti- ja hurmasi MTV:n tentissä.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/kommentti-keskisarja-sekoitti-pakan-suomiareenan-puheenjohtajatentissa/9180380 Kuten
      Maailman menoa
      501
      2615
    3. Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin?

      Kamalaa! Ketä tappoi vanhempansa Huittisissa? Ketkä tapettiin? Shokki!
      Huittinen
      34
      1325
    4. Sinun ja kaipaamasi törmääminen

      Missä sinä haluaisit sen satunnaisen kohtaamisen mieluiten tapahtuvan?
      Ikävä
      100
      1324
    5. Ammuskelua Eliaksenkadulla

      Mikä homma? Hirven metsästykseen vielä lähemäs 3kk. Oliko lie puuman metsästystä..?
      Tornio ja Haaparanta
      20
      1170
    6. Haluan sua ihan vtullisen paljon

      Kokonaan ja seksuaalisesti. Pää räjähtää kohta
      Ikävä
      45
      1059
    7. Martina on käynyt puhumassa viisauksia

      Iltalehden artikkelissa Martinan viisaudet.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      294
      967
    8. Luvattiin työpaikka, mutta mitään ei kuulukaan

      Kuinka yleistä tällainen on? Ehdin jo iloita työpaikasta, turhaan, kun mitään ei kuulukaan työnantajasta, joka ilmoitti
      Työn hakeminen
      42
      928
    9. Ymmärrätköhän nainen

      Etten halua että ottaisit sitä suuhusi. Minusta se on ällöttävää, vaikka kivalta se kai tuntuisi, mutta vain minusta. Mi
      Ikävä
      109
      926
    10. Olen pahoillani jos kärsit.

      Mutta meidän välejä ei voi korjata. Rakastin sua tiedoksi. Älä tee itelles mitään vaan hae apua.
      Ikävä
      34
      870
    Aihe