Yle pilasi Inkan, 42, juhlat Linnassa: ”He olivat hiljaa”
Selostamo hiljeni, kun Inka-Johanna Kolhinoja saapui kättelemään presidenttiparia.
Inka-Johanna Kolhinoja sai kutsun Linnan juhliin. INKA-JOHANNA KOLHINOJAN KOTIALBUMI
Tekijän kuva
Juuso Taipale
Tänään klo 12:16
Inka-Johanna Kolhinoja oli yksi tämän vuoden Linnan juhlien suomalaisista urheilusankareista.
Monelle kaksi arvokisamitalia tämän vuoden kehitysvammaisten kesämaailmankisoista uinut vantaalainen jäi kuitenkin vain yhdeksi kutsuvieraaksi muiden joukossa.
Kolhinojan suureksi pettymykseksi ei riittänyt, että media ei nostanut häntä ja hänen saavutuksiaan esille laajan yleisön tietoon. Mediahiljaisuus jatkui myös Linnan juhlien televisiolähetyksessä.
Kun Kolhinojan vuoro kätellä Tasavallan presidenttiä Sauli Niinistöä ja tohtori Jenni Haukiota koitti, oltiin Ylen lähetyksessä hiljaa.
Toisin sanoen Kolhinoja tippui siihen vähälukuiseen joukkoon, joiden nimiä ja saavutuksia ei kerrottu koko kansalle.
Selostamon hiljaisuuden voi tarkistaa Yle Areenaan ladatun tallenteelta. Kolhinojan kättelyvuoro ajassa 33:07.
Kolhinoja oli kohtelustaan syvästi loukkaantunut.
Huomioimatta jättäminen tuntui Kolhinojasta pahalta vielä kaksi päivää itsenäisyyspäivän jälkeenkin.
– Todella noloa Yleltä. He olivat hiljaa, kun tuli minun vuoroni. Heillä olisi ollut hyvin aikaa sanoa, Kolhinoja sanoo ääni väristen.
Kaikkia juhlavieraita kommentaattorit eivät ehdi rivakan kättelysession aikana sanoa. Kolhinojasta tuntui pahalta, että nimi muistettiin kyllä mainita muiden urheilijoiden ollessa vuorossa.
– Tämä kertoo, miten arvostus kehitysvammaisten urheilua kohtaan on pyöreä nolla, Kolhinoja sanoo tuohtuneena.
Kolhinoja kertoo saaneensa sosiaalisessa mediassa yli 600 viestiä tapahtumaan liittyen. Ensimmäiset piippaukset puhelimeen tulivat välittömästi tapahtuman jälkeen.
– Ihmeteltiin, miksi minua ei tunnistettu.
Kolhinoja kertoo yrittäneensä tiedustella Ylen tekemää ratkaisua seuraavana päivänä.
– Yritin soittaa. Mutta eihän sieltä saanut ketään kiinni, Kolhinoja tuhahtaa.
Sievisen opein arvomitaleja
Kolhinoja toi kesällä Suomeen kaksi arvokisamitalia. INKA-JOHANNA KOLHINOJAN KOTIALBUMI
Vantalainen Kolhinoja, 42, on vammaisvaikuttaja ja Liike Nytin puoluehallituksen jäsen. Hän kertoo taistelevansa jatkuvasti medianäkyvyydestä oman urheilu-uransa osalta, mutta toistaiseksi näkyvyys on jäänyt vähäiseksi.
– En tiedä mitä pitäisi tehdä, että saisin itseäni esiin. Kaikenlaisia höpöhöpö-juttuja kyllä tuntuu menevän julki, Kolhinoja harmittelee.
Uutisen aihetta olisi ollut. Kesällä Berliinistä oli kotiin tuomisina kaksi arvokisamitalia.
– Käsittääkseni kovin moni 42-vuotias suomalainen ei voita arvokisamitaleita, Kolhinoja sanoo.
Kolhinojan valmentajana toimii Jani Sievinen. Uintilegendaa Kolhinoja suitsuttaa.
– Kun on huippuvalmentaja, niin näkyyhän se myös tuloksissa.
Käärijä tunnisti
Rupatteluhetki ja yhteiskuva Käärijän kanssa olivat Linnan juhlien kohokohta. INKA-JOHANNA KOLHINOJAN KOTIALBUMI
Itse Linnan juhlista Kolhinojalla ei ole pahaa sanottavaa.
– Juhlat olivat todella mieleenpainuvat. Niistä jäi hyvä fiilis.
Mieleenpainuvin hetki oli toiseen vantaalaiseen törmääminen.
– Käärijän kanssa juttelu oli parasta! Hän tunnisti minut, Kolhinoja sanoo.
Ehkä mahdollisten tulevien arvokisamitalien ja nyt saatavan näkyvyyden myötä myös muu kansa tunnistaa Kolhinojan jatkossa?
– No siihen en nyt ota kantaa, Kolhinoja naurahtaa.
– Mutta toivottavasti asiat menisivät jatkossa vähän paremmin.
Yle pilasi Inkan, 42, juhlat Linnassa.
Anonyymi-ap
1
246
Vastaukset
- Anonyymi
Ylellä täytyi olla joku lista misä järjestyksessä tullaan . Ei ne voi kaikkia tuntea millään .
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827076Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267043Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066143Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455394Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845228Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605163Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274575Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä
"Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv163447Vasemmistolaiset paskat eivät nousseet seisomaan kun Akaan kaupunginvaltuusto
vietti hiljaisen hetken Charlie Kirkin muistoksi https://www.aamulehti.fi/uutiset/art-2000011523016.html3003370