Auton laturi. Voiko ladata suoraan sen navoista mm.akkua,aurinkopaneeli akkua
Paljonko lataustehoa tyhjäkäynnillä,kierroksilla
Lataako kun agrikaatti
Autolaturi,agrikaatina
3
306
Vastaukset
- Anonyymi
voi ladata.latausteho selviää mittaamalla.
- Anonyymi
Riippuu autosta ja sitä kautta laturin koosta.
Ilmajäähdytteinen laturi yltää maksimissaan n. 150A lataukseen.
Tavis 2010 ja uudemmassa start & stop autossa on n. 100A laturi.
Jos siitä tyhjäkäynnillä saisi ulos vaikkapa puolet, niin sehän P=U*I
14v*50A= 700W
Toki paljon vaikuttaa auton latausjärjestelmän ohjaus.
Nykyautoissa (ei mikään hybridi) laturi ei juurikaan lataa kuormituksessa, mutta moottorijarrulla laturi lataa niin täysillä kuin vain pystyy, koska CO2-päästöt.
Lisäksi laturi ei välttämättä lataa akkua aivan täyteen, koska pitää olla sitä moottorijarruvaraa.
Monesti autolle pitää kertoa akun koko, jolloin auton systeemi lataa sillä perusteella akkua. Jos sinne lyödään apukaapeleilla 200Ah hupiakku jatkoksi, niin laturin tuottama lataus ei olekkaan toivotun mukainen.
Laturin tuotto on monen asian summan ja se selviää vain mittaamalla - Anonyymi
Minä latailen aurinko paneelien akkuja autolla. Auto pyörii tyhjäkäynnillä aamusta iltaan noin 12 tuntia. Sitten on akut taas täynnä ja voi taas illan kattoo telkkaria ja pestä pyykkiä. Näillä keleillä kun aurinko ei paista niin ei akut lataudu. Irtauduin keväällä sähköverkosta kun on pörssi sähkö niin pirun kallista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.1028147Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m907421Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,875587Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot785572Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1144775Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1232548Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa
(Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys572439Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e71401Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71394Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa461240