Mitä sanotte ihmiselle jotka toteaa: ”ei musta saa hyviä kuvia”?
Ei musta saa hyviä kuvia
4
659
Vastaukset
- Anonyymi
Kuulostaa rasistilta. Mustan sijaan oikea ilmaisu on värillinen.
- Anonyymi
Uskon tämän johtuvan yhdestä yleisestä väärinymmärryksestä.
Suomeksi puhutaan vain kuvista ja usein kuvat ovatkin vain kuvia, jotain hyvin tärkeää puuttuu.
Englanniksi photograph eli fotonipiirros
Ruotsiksi fotografi eli fotonigraafi
Saksaksi Fotografie eli fotonigrafia
Suomeksikin kannattaisi puhua mieluummin aina valokuvasta, jos valoa käytetty ja sanaa "kuva" voisi käyttää vain kuvista, jotka otettu hämärässä ja kuvassa näkyy alivalotusta.
Valo on ylivoimaisesti tärkein asia valokuvauksessa. Jos hommaat studion, käytät kunnollisia studiosalamalaitteita ja valotat riittävästi, todennäköisesti saat oikein hyviä kuvia.
Kuvat ilman valoa ovat täyttä kuraa. - Anonyymi
Hmm.. tuo kuulostaa ihan haasteelta!
Niinkö, olet tainnut vaan käydä huonoilla kuvaajilla?
Jaa, no otetaanko huonoja kuitenkin?
No korjaillaan photoshopilla sitten!
On meillä täällä valkoisiakin kuvaajia?
Nojoo... siinä muutama... emmää kyllä oo edes mikään kuvaaja, joten varmaan sanoisin vaan että niin, ei minustakaan saa hyviä kuvia. Passikuvassakin näytän ihan joltain murhaajalta. Riisu vaatteesi tuohon penkille.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
NO NIIN! Nyt on sitten prinsessa Sannan sädekehä lopullisesti rikottu
narsistia ei kannata enää kuin ne fanaattisimmat kulttilaiset, jotka ovat myös sitä Suomen heikkoälyisintä sakkia. Kun1114639Kansa haluaa Marinin hallituksen takaisin ja Orpon pois
Suomen kansa on nyt ilmoittanut millaisen hallituksen Suomi tarvitsee. "Suomalaisten suosikki seuraavaksi hallituspohja1734395Mikä piirre kaivatussa on sinulle se juttu?
Tunnetko kaivattuasi vai onko hän haavekuva, jota et edes tunne? Joskus tää asia ei ole niin selvää.951769- 4031671
HihhuIi-Päivi täpinöissään Viktorin tapaamisesta
Eiköhän nyt kaikille ole vihdoin selvää kenen joukoissa tämäkin putinisti seisoo. https://www.iltalehti.fi/politiikka/a331433Upeeta! Rauha tulee pian!
Hieno suunnitelma ja se on toteutumassa alle kahdessa viikossa. Jihuu! Tätä on odotettukin, nyt se tulee! https://www.is3551121Ensitreffit Matti ei vaikene enää - Rehellinen tilitys epäonnistuneesta suhteesta Elisaan
Häntä pystyyn, Matti! Olet mahtava tyyppi ja varmasti “se oikea” löytyy vielä! Elisan kanssa ei nyt vaan sitten natsann61119- 67989
- 58984
- 92948