Tukea vammaisille

Anonyymi-ap

Suomesta tullut kehitysmaiden vammaisten hoitolaitos

Afrikkalaiset ja arabit, lähinnä muslimit, ovat oivaltaneet, että vammaiset lapset ovat hyvä bisnes. Tullaan Suomeen ja päästään sosiaaliturvan piiriin, elinikäiseen ilmaiseen hoitoon ja vielä rahaa elämiseen. Rahaa saadaan enemmän kuin suomalaiset ansaitsevat työllään. Osa on sen verran laiskoja, että ensin tulee perheen isä ja kun Migrille on valehdeltu ummet ja lammet, tuodaan perheenyhdistämisenä perässä vaimo ja vammaiset lapset.

KELAn toimeentulotukipäätös kolmen vammaislapsen perheelle osoittaa, että perhe sai puhtaana käteen marraskuussa 4561 euroa, vaikka kumpikaan vanhemmista ei ollut töissä. Rahallisen tuen lisäksi perheet saavat ilmaiseksi ostolapuilla kaikki kodinkoneet, huonekalut, polkupyörät (jos lapsi pystyy sitä käyttämään), vammaisten tarvitsemat apuvälineet. Lääkkeet KELA maksaa suoraan apteekille.

Sosiaalituet ovat niin hulppeat, ettei tämän perheen jäsenistä yksikään tule koskaan tekemään mitään hyödyllistä Suomessa.

Mediaanituloiset isä ja äiti sekä 3-lapsinen (ei vammaisia) suomalaisperhe saa käteensä kuukaudessa hieman enemmän, 4914 euroa. Tosiasiassa vähemmän kun huomioidaan työmatkakustannukset, lasten päivähoitoon (varhaiskasvatukseen) menevät maksut ja muut työstä aiheutuvat menot.

Sosiaalituilla pääsee Suomessa tulokärkeen. Jos Hirsi (vuosia seuraamani yksinhuoltaja) olisi töissä, hänen pitäisi saada 13.296 euron kuukausipalkka saadakseen käteensä saman summan kuin mitä hän saa erilaisina sosiaalitukina. Hirsi olisi julkisen sektorin parhaiten palkattu nainen ja miesten joukossa kuudes.

Kehitysavun ja maahanmuuton vaikutukset valtionvelkaan ovat kammottavat. Vuoden 2023 tiedoilla peräti 75 % valtionvelasta johtuu näistä suvaitsevaisten ihmisten tekemistä ja kannattamista ratkaisuista.

7

322

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Jokaisessa meissä suomalaisessa asuu pieni Perussuomalainen, hah hah haaa!!!...

      • Anonyymi

        Avaaja on oikeassa, ja valerealisti saa pitää turpansa kiinni. Oletko noin saatanan raukka sälli, että käytät toisten nimimerkkiä härskisti hyväksi. Joku vääntää vielä niskasi nurin, hah hah haaa!!!...


    • Anonyymi

      Minusta myös nyt pitää tukea kaikin tavoin persujen paikallisosastoa ja äänestäjiä.

      Kaikki sosiaalityön ja terveydenhuollon resurssit sinne niin joku vuosikymmen pääsevät hekin traumoistaan eteenpäin.

    • Anonyymi

      Suomella on kyllä varaa auttaa Lähi-idän vammaisia.

    • Anonyymi

      No ei ole ihme kun ei rahat riitä suomessa.Vammaiset polokee pyörillä tukien luvattuun maahan ja suomen kansa senkuin kurjistuu.

    • Anonyymi

      Nämä tilastot pitäisi saada julkiseksi jotta tiedettäisiin miksi käydään toissä ja maksetaan veroja.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen mukaan rasismi on huumoria

      Vaan kun koomikko kutsui Halla-ahoa fasistiksi, niin piti haastaa oikeuteen. Mihin se huumorinitaju yhtäkkiä hävisi? ⠀
      Maailman menoa
      222
      6286
    2. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      187
      5856
    3. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      15
      5444
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      74
      4124
    5. Hallitus on kaadettava ja Orpon on erottava

      Mikään muu hallitus ei ole oman elämäni aikana tuhonnut näin paljon tämän maan taloutta ja työllisyyttä sekä suomen main
      Maailman menoa
      139
      3472
    6. Lasse Lehtonen vaatii persuja pyytämään anteeksi aasialaisilta

      Persut ova romahduttaneet Suomen maakuvan parissa päivässä negatiiviseksi rasismillaan ja se alkaa vaikuttamaan jo Suome
      Maailman menoa
      130
      3303
    7. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      21
      2996
    8. Töppö-persut ovat todella tyhmiä

      sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan
      Maailman menoa
      6
      2467
    9. Rasismi rapauttaa Suomen mainetta ja hallituksen hiljaisuus pahentaa vahinkoa

      Finnairin viesti Japanista on pysäyttävä: suomalaisen politiikan rasismikohut heijastuvat suoraan matkustuspäätöksiin ja
      Maailman menoa
      240
      2351
    10. Lasse Lehtonen palasi ambulanssilennolla Suomeen

      Nyt on syytä lopettaa irvailu.
      Maailman menoa
      130
      2234
    Aihe