TAMK: liiketalous

Niin onko kellään tosiaankaan mitään hajua mitä' siellä valintakokeessa oikein kysytään ja testaillaan? loogista päättelykykyäkö, eli vähän niin kuin äotestin kaltaisia tehtäviäkö? alkaa varmaan hiukkasen jänskättää tuossa juhlien jälkeen... kellään samanlaisia tuntemuksia?
lycka till teille muillekin jotka siellä pakerratte! :D
3563
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

tulossa kokeisiin ja vähän mietityttää pitäiskö jotenkin päntätä niitä varten. Kuitenkaan mitään kirjaa ei ole mitä lukea. Katsoin viimevuoden koetta hiukan ja se oli suuntaa antava (jossain alempana on viesti, missä on linkki). Vähän jänskättää, kun ei saa laskinta tai maolia käyttää (olen siis suorittanut kaksoistutkinnon, jossa käytettiin myös maolia), mutta kaipa sitä sitten pärjää ilmankin. Pitää varmaan kerrata, miten jaetaan jakokulmalla ^^. Siinä kokeessa oli joitain tehtäviä, joissa oli vastausvaihtoehdot (a,b,c...) ja sitten jotain luetunymmärtämistä ja aineen tynkää.

Onnea vaan sullekin. Toivottavasti onnistaa ja päästään jatkaa koulua taas syksyllä.

Äänestä

Viime keväänä olin Tamkin liiketalouden pääsykokeissa eikä ne tehtävät kyllä oikeastaan millään ennakkovalmistautumisella olis helpottunu. Kokeessa oli ainakin taloustekstiin pohjautuvia kysymyksiä ja sitten loogista päättelyä vaativia matikan tehtäviä. Kolmas osuus oli sellainen, että piti kirjoittaa lyhyt aine tradenomitutkinnosta. Tällä ilmeisesti testattiin sitä, että hakija tiesi mihin oli hakemassa. Ite en ollu valmistautunut, mutta sisään pääsin kirkkaasti ja nyt on yks vuosi tradenomiopintoja takana. Mukava koulu on TAMK. Tervetuloa vaan!

Äänestä

se koe on pelkkää lappujen siirtelyä pöydältä toiselle ja sitten viimeinen käytännön koe on että kuinka keität hyvät kahvit pomolle joka on käynyt yliopiston...lopuksi rehtori kourii teitä pyllystä jotta saa hyvän kuvan teidän sihteerinkyvyistä...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


epätietoinen-86 kirjoitti:

Niin onko kellään tosiaankaan mitään hajua mitä' siellä valintakokeessa oikein kysytään ja testaillaan? loogista päättelykykyäkö, eli vähän niin kuin äotestin kaltaisia tehtäviäkö? alkaa varmaan hiukkasen jänskättää tuossa juhlien jälkeen... kellään samanlaisia tuntemuksia?
lycka till teille muillekin jotka siellä pakerratte! :D

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu