Toteaa Kokoomus maaseutuohjelassaan.
http://www.kokoomus.fi/dokumentti.php?did=91
http://www.kokoomus.fi/dokumentti.php?did=91
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Se pitäisi kustantaa käyttäjien pussista eikä julkisista varoista. Eikä varsinkaan leikkaamalla kasvipuolen tukia ja siirtämällä niitä maitotiloille jotka kuitenkin saavat 70% tuen navettainvestointeihin. P.S. Maidosta on Suomessa ylituotantoa erikoiskasveista ei.
Ja vielä perätöntä
Kähmisi loputkin muiden saamat tuet jos ne lomat pitäis omasta pussista kustantaa.
Totta suomessa on suuri ylituotanto maidosta silti ylivoimaisesti euroopan korkein hinta ja tuki.
Kyllä muutkin on tuon kusetuksen jo ymmärtäny.
Tosiasia on että sellaisilta kasveilta joista ei ole ylituotanto Suomessa on kansallisiatukia leikattu ja ne on siirretty ylituotanto alalle eli maidontuotantoon C-alueilla.Lisäksi verovaroin kustannetaan maitojauheen vientiä Venäjälle.Kun maitokauppiaat ei osaa muuta kuin pyytää lisää tukea.
Voithan sinä aloittaa maidontuotannon , jos on noin kova kateus maidontuottajan tuista ja 24 lomapäivästä , tämä on vapaa maa .
EU hoitaa ylituotannon vientimaksut ja ylituotantoa pidetään yllä , että hinta saadaan pidettyä alhaalla ja ettei kasvinviljelytuotteista tulee niin pahaa ylituotantoa , kun kasvinviljelytuotteita ei voi käytännössä viedä valmiina tuotteina , joten elintarviketeollisuustyön osuuskin jää saamatta .
Jakakaa vaan kaikki maidon tuet kasvinviljelijöille , pian kaikki maidontuottajatkin ovat kasvinviljelijöitä , eikä lomiakaan enää tarvita :D
Nyt pitää mennä jo nukkumaan , että jaksaa taas aamulla nousta lypsylle.................
Unohtui vielä mainita , että maakiintiön ylittyessä kiintiösakko on suurempi kuin maidon tuottajahinta .
Se peritään kiintiönsä ylittäneiltä maidontuottajilta siten , että koko sakko jaetaan tasan jokaiselle ylitetylle maitolitralle .
Maidontuottajilla ei varmaan ole mitään sitä vastaan , että maidon ylituotanto lopetettaisiin pienentämällä kaikkien EU-maidontuottajien kiintiötä sen verran kuin ylituotanto on .
Seurauksena olisi hieman parempi maidonhinta vientitarpeen pienetessä , työttömyyden lisääntyminen ja kesantovelvoite nousisi ehkä 25 prosenttiin .
Ylituotanto on ikuinen ongelma. Sitä yritettiin purkaa vähentämällä tuottajien määrää. Nyt tuottajat ovat raivanneet peltoa sinnekin, mikä ei ole edes viljelysmaata. Karja suomessa kaikki metsittyneet niityt on raivattu pelloksi, maitoa tuotetaan enemmän kuin koskaan. Kuka maksaa ylituotannon, me kuluttajat.
maitokiintiöt joiden mukaan tuotetaan. Vilja olisi pitänyt kiintiöidä samaan aikaan niin olisi vältytty ylituotannolta ja ikuiselta ruikutukselta.
Eli kaiken takana on Talojuhani,rikka,viljamies,vapaustaistelija yms....yms.... nimiä eli yks ja sama henkilö
Katkera paska on tio Talojuhani,kun jaksaa kirjoittaa perätöntä törkyä !!!
selvää ennenkuin höpötät tyhjää.