Mistä ruutanoita?

ruutana

Tarvitsisin ruutanoita lammelleni,ötököitä syömään. Ovat kuulemma sen verran sitkeitä kaloja, että pysyvät elossa vaikka lampi jäätyisi pohjaan saakka.
Olisin valmis maksamaan pienen vaivanpalkan jos niitä muutaman saisin.
Mielellään Uusikaupunki/Lokalahti suunnalta.

8

9314

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruutanat

      säilyy tosi hyvin hengissä ja ne on myös mainioita syöttikaloja. Mulla on niitä lammessa, mut taitaa olla Somero hiukan kaukan Ukista.

      • sanoo

        että ne sotkee sitten veden, eli jos on kirkas vesi, älä laita niitä lampeen!


      • Anonyymi

        Onko sinulla vielä noita ruutanoita? Voisin sopivana ajankohtana tulla hakee asukkaita meidän metsälampeen/ 0405067603 /Tumppi


      • Anonyymi

        Moikka!
        Olisi tarvetta ruutanoille nyt kesällä 2022 pieneen pihalammikkoon. Asustellaan Turun lähistöllä. Oisko kellään lähistöllä myydä? Laita spostia vaikka jounikoivula(att)gmail.com


    • tietoa

      Mitäs ruutanoita on Töölönlahdessa ?

      Suomessa kaksi muotoa: järviruutana 25-45 cm ja lampiruutana 10-15 cm. Näiden sisävesikalojen erot johtuvat erilaisista elinympäristöistä. Lampiruutana on laajemmin levinnyt ja sitä on istutettu moniin paikkoihin. Tulee toimeen pienen happipitoisuuden sisältävissä vesissä. Erittäin sitkeä-henkinen kala.Carassius carassius eli ruutana kuuluu särkikalojen heimoon. Tällä ruskeankultakylkisellä kalalla on erikoisia kykyjä. Se selviää vähähappisessa vedessä. Vielä erikoisempi ruutanan omaama kyky on selvitä lammissa, jotka talvella jäätyvät pohjaan saakka. Ruutana kaivautuu pohjamutiin ja sen elimistö alkaa kehittää alkoholia(etanolia).

      Monet luulevat että on kaksi eri ruutana-lajia: Lampiruutana sekä järviruutana. Todellisuudessa nämä kaksi ovat sama laji, mutta toinen niistä on sopeutunut järveen ja toinen lampeen. Järviruutanalla on korkeampi selkä kuin lampiruutanalla ja sillä on niin kutsuttu kyrmyniska. Näin se näyttää suuremmalta saalistajien silmissä. Lampiruutana on pienikoisempi ja matalaselkäisempi, kuin järviruutana.

      Jos käy hakemassa lampiruutanoita ja laittaa ne sellaiseen vesistöön, missä on järviruutanoita, niin lampiruutana alkaa hiljalleen muuttaa ulkonäköä enemmän ja enemmän järviruutanan kaltaiseksi. Tämä todistaa sen, että ne ovat yksi ja sama laji.
      Ruutana syö pohjan tuntumassa ja siksi sen voi luokitella pohjakaloihin. Ruutana syö muun muassa planktonia, pohjaeläimiä, surviaissääsken toukkia sekä kasvinosia.

      • Jari63

        No ainakin täällä pohjanmaalla on ruuttanoita todella paljon ja ei tartte olla kuin 5m halkaisijaltaan oleva lätäkkö niin jo löytyy ruutanoita ja viekkaisinpa että kyllä niitä eteläsuomeskin on tutki lähistöllä olevat matalat lammet ja myöskin ihan pikku lätäkötkin ja ei muuta kuin tiheä silmäinen haavi joukkoon jolla niitä on helppo napata ,pienessäkin lammessa niitä saattaa olla satoja.


    • akvaariokaloina
    • Noruutana

      Hernes, itse kalastin katiskalla pikkujärvestä ruutanoita, ämpärillä koti lampeen ja ei ole ollut lammessa sen jälkeen hyttysiä, sammakoita eikä muitakaan ölliäisiä. Toimii kuin vanhan junan vessa. Eikä pirut kuole edes talvella, kaikki muut kalat heitti veivinsä, ahven, hauki ja särki. Miinuksena on niiden tapa tonkia pohjamutia. Itselläni savipohjainen lampi ja koko ajan sameana. Toinen pienempi lampi jossa ei ole kaloja on huomattavasti kirkkaampi.
      Et silleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      61
      2568
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      22
      1972
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      13
      1632
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1387
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      124
      1297
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      84
      1185
    7. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1076
    8. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1063
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1043
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      58
      947
    Aihe