Mistä ruutanoita?

ruutana

Tarvitsisin ruutanoita lammelleni,ötököitä syömään. Ovat kuulemma sen verran sitkeitä kaloja, että pysyvät elossa vaikka lampi jäätyisi pohjaan saakka.
Olisin valmis maksamaan pienen vaivanpalkan jos niitä muutaman saisin.
Mielellään Uusikaupunki/Lokalahti suunnalta.

8

9877

    Vastaukset 8

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruutanat

      säilyy tosi hyvin hengissä ja ne on myös mainioita syöttikaloja. Mulla on niitä lammessa, mut taitaa olla Somero hiukan kaukan Ukista.

      • sanoo

        että ne sotkee sitten veden, eli jos on kirkas vesi, älä laita niitä lampeen!


      • Anonyymi

        Onko sinulla vielä noita ruutanoita? Voisin sopivana ajankohtana tulla hakee asukkaita meidän metsälampeen/ 0405067603 /Tumppi


      • Anonyymi

        Moikka!
        Olisi tarvetta ruutanoille nyt kesällä 2022 pieneen pihalammikkoon. Asustellaan Turun lähistöllä. Oisko kellään lähistöllä myydä? Laita spostia vaikka jounikoivula(att)gmail.com


    • tietoa

      Mitäs ruutanoita on Töölönlahdessa ?

      Suomessa kaksi muotoa: järviruutana 25-45 cm ja lampiruutana 10-15 cm. Näiden sisävesikalojen erot johtuvat erilaisista elinympäristöistä. Lampiruutana on laajemmin levinnyt ja sitä on istutettu moniin paikkoihin. Tulee toimeen pienen happipitoisuuden sisältävissä vesissä. Erittäin sitkeä-henkinen kala.Carassius carassius eli ruutana kuuluu särkikalojen heimoon. Tällä ruskeankultakylkisellä kalalla on erikoisia kykyjä. Se selviää vähähappisessa vedessä. Vielä erikoisempi ruutanan omaama kyky on selvitä lammissa, jotka talvella jäätyvät pohjaan saakka. Ruutana kaivautuu pohjamutiin ja sen elimistö alkaa kehittää alkoholia(etanolia).

      Monet luulevat että on kaksi eri ruutana-lajia: Lampiruutana sekä järviruutana. Todellisuudessa nämä kaksi ovat sama laji, mutta toinen niistä on sopeutunut järveen ja toinen lampeen. Järviruutanalla on korkeampi selkä kuin lampiruutanalla ja sillä on niin kutsuttu kyrmyniska. Näin se näyttää suuremmalta saalistajien silmissä. Lampiruutana on pienikoisempi ja matalaselkäisempi, kuin järviruutana.

      Jos käy hakemassa lampiruutanoita ja laittaa ne sellaiseen vesistöön, missä on järviruutanoita, niin lampiruutana alkaa hiljalleen muuttaa ulkonäköä enemmän ja enemmän järviruutanan kaltaiseksi. Tämä todistaa sen, että ne ovat yksi ja sama laji.
      Ruutana syö pohjan tuntumassa ja siksi sen voi luokitella pohjakaloihin. Ruutana syö muun muassa planktonia, pohjaeläimiä, surviaissääsken toukkia sekä kasvinosia.

      • Jari63

        No ainakin täällä pohjanmaalla on ruuttanoita todella paljon ja ei tartte olla kuin 5m halkaisijaltaan oleva lätäkkö niin jo löytyy ruutanoita ja viekkaisinpa että kyllä niitä eteläsuomeskin on tutki lähistöllä olevat matalat lammet ja myöskin ihan pikku lätäkötkin ja ei muuta kuin tiheä silmäinen haavi joukkoon jolla niitä on helppo napata ,pienessäkin lammessa niitä saattaa olla satoja.


    • akvaariokaloina
    • Noruutana

      Hernes, itse kalastin katiskalla pikkujärvestä ruutanoita, ämpärillä koti lampeen ja ei ole ollut lammessa sen jälkeen hyttysiä, sammakoita eikä muitakaan ölliäisiä. Toimii kuin vanhan junan vessa. Eikä pirut kuole edes talvella, kaikki muut kalat heitti veivinsä, ahven, hauki ja särki. Miinuksena on niiden tapa tonkia pohjamutia. Itselläni savipohjainen lampi ja koko ajan sameana. Toinen pienempi lampi jossa ei ole kaloja on huomattavasti kirkkaampi.
      Et silleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tässä ovat Elämäni biisi vieraat lauantai 19.9. - Yksi vieras on kohuttu TTK-juontajaehdokas

      Elämäni biisi vieraslista on harvinaisen mielenkiintoinen lauantaina. Mukana myös kohuttu TTK-juontajaehdokas, josta ei
      Tv-sarjat
      17
      1224
    2. Mies joka on oikeasti kiinnostunut

      Ja näkee sut pitkäaikaisena kumppanina, siirtää vaikka vuoria selvittääkseen asiat eikä ota pienintäkään riskiä menettää
      Ikävä
      133
      1151
    3. 64
      1140
    4. Onko nyt kaikki asiat käyty läpi?

      Mun mielestä on👍
      Ikävä
      109
      979
    5. Mikä sun salaisuus on,kun näytät niin nuorelta..

      Vaikka oot jo noin vanha!?
      Ikävä
      86
      977
    6. Kunnanhallitus

      Miten käy täällä vuosia tuomioita jakaneelle valittajalle, hovioikeus hylännyt kaikki syytteet.
      Puolanka
      62
      969
    7. Rauha, sopiiko

      Ei häiritä enää toisiamme. Annetaan molemmille rauha unohtaa, pyydän tätä todella. Kiitos. Miehelle.
      Ikävä
      94
      927
    8. Miesten (epä)viehättävyydestä kysymys

      Mieltä askarruttava asia, liki dilemma. Palstallahan jotkut miesoletetut usein toteavat, että kaikki naiset tavoittelev
      Sinkut
      180
      874
    9. Minkä kappaleen

      haluaisit soivan, kun astellaan alttarille?
      Ikävä
      80
      801
    10. Ei siitä pääse yli, eikä ympäri!

      Pakko se on myöntää ja tunnustaa. Olisin halunnut p*nna sinua sydämeni kyllyydestä. Itseäni vanhemmalle naiselle
      Ikävä
      66
      761
    11. MiltäKaivattusi

      Näyttää? !
      Ikävä
      40
      723
    12. Mitä meidän välillämme

      On käynyt näiden vuosien aikana?
      Ikävä
      70
      616
    13. Tykkäätkö minusta

      Mies vai et? -nainen
      Ikävä
      57
      614
    14. Olit hyödytön.

      Mulle hyödytön..
      Ikävä
      98
      608
    15. Myönnetään, tunnen lämpimiä tunteita kohtaasi

      Vaikutat tosin liian hyvältä ollaksesi totta. Komeita miehiä on maailma pullollaan mutta sinussa on jotain.....
      Ikävä
      46
      586
    16. Vieläkö tykkäät

      Minusta niin paljon että olisit valmis?
      Ikävä
      40
      582
    17. Humppila korvasi johtajia tekoälyllä

      https://yle.fi/a/74-20215155 Humppilassa on lakkautettu teknisen ja hallintojohtajan virat. Säästöä tuli hetkessä 150
      Maailman menoa
      83
      558
    18. Kumpi tästä nyt

      Teki niin vaikeaa?
      Ikävä
      60
      534
    19. Olen tavattavissa

      tänään klo 17-02 siinä ravintolassa. Tulethan sinäkin?
      Ikävä
      51
      509
    20. Mnot, miksi sinulle on tärkeää solvata uskovia?

      Onko sinulla joku katkeruus tai peräti viha heitä kohtaan? Kirjoituksesi nimittäin tihkuvat katkeruutta ja vihaa uskovi
      Luterilaisuus
      294
      503
    Aihe