Mistä ruutanoita?

ruutana

Tarvitsisin ruutanoita lammelleni,ötököitä syömään. Ovat kuulemma sen verran sitkeitä kaloja, että pysyvät elossa vaikka lampi jäätyisi pohjaan saakka.
Olisin valmis maksamaan pienen vaivanpalkan jos niitä muutaman saisin.
Mielellään Uusikaupunki/Lokalahti suunnalta.

8

9735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ruutanat

      säilyy tosi hyvin hengissä ja ne on myös mainioita syöttikaloja. Mulla on niitä lammessa, mut taitaa olla Somero hiukan kaukan Ukista.

      • sanoo

        että ne sotkee sitten veden, eli jos on kirkas vesi, älä laita niitä lampeen!


      • Anonyymi

        Onko sinulla vielä noita ruutanoita? Voisin sopivana ajankohtana tulla hakee asukkaita meidän metsälampeen/ 0405067603 /Tumppi


      • Anonyymi

        Moikka!
        Olisi tarvetta ruutanoille nyt kesällä 2022 pieneen pihalammikkoon. Asustellaan Turun lähistöllä. Oisko kellään lähistöllä myydä? Laita spostia vaikka jounikoivula(att)gmail.com


    • tietoa

      Mitäs ruutanoita on Töölönlahdessa ?

      Suomessa kaksi muotoa: järviruutana 25-45 cm ja lampiruutana 10-15 cm. Näiden sisävesikalojen erot johtuvat erilaisista elinympäristöistä. Lampiruutana on laajemmin levinnyt ja sitä on istutettu moniin paikkoihin. Tulee toimeen pienen happipitoisuuden sisältävissä vesissä. Erittäin sitkeä-henkinen kala.Carassius carassius eli ruutana kuuluu särkikalojen heimoon. Tällä ruskeankultakylkisellä kalalla on erikoisia kykyjä. Se selviää vähähappisessa vedessä. Vielä erikoisempi ruutanan omaama kyky on selvitä lammissa, jotka talvella jäätyvät pohjaan saakka. Ruutana kaivautuu pohjamutiin ja sen elimistö alkaa kehittää alkoholia(etanolia).

      Monet luulevat että on kaksi eri ruutana-lajia: Lampiruutana sekä järviruutana. Todellisuudessa nämä kaksi ovat sama laji, mutta toinen niistä on sopeutunut järveen ja toinen lampeen. Järviruutanalla on korkeampi selkä kuin lampiruutanalla ja sillä on niin kutsuttu kyrmyniska. Näin se näyttää suuremmalta saalistajien silmissä. Lampiruutana on pienikoisempi ja matalaselkäisempi, kuin järviruutana.

      Jos käy hakemassa lampiruutanoita ja laittaa ne sellaiseen vesistöön, missä on järviruutanoita, niin lampiruutana alkaa hiljalleen muuttaa ulkonäköä enemmän ja enemmän järviruutanan kaltaiseksi. Tämä todistaa sen, että ne ovat yksi ja sama laji.
      Ruutana syö pohjan tuntumassa ja siksi sen voi luokitella pohjakaloihin. Ruutana syö muun muassa planktonia, pohjaeläimiä, surviaissääsken toukkia sekä kasvinosia.

      • Jari63

        No ainakin täällä pohjanmaalla on ruuttanoita todella paljon ja ei tartte olla kuin 5m halkaisijaltaan oleva lätäkkö niin jo löytyy ruutanoita ja viekkaisinpa että kyllä niitä eteläsuomeskin on tutki lähistöllä olevat matalat lammet ja myöskin ihan pikku lätäkötkin ja ei muuta kuin tiheä silmäinen haavi joukkoon jolla niitä on helppo napata ,pienessäkin lammessa niitä saattaa olla satoja.


    • akvaariokaloina
    • Noruutana

      Hernes, itse kalastin katiskalla pikkujärvestä ruutanoita, ämpärillä koti lampeen ja ei ole ollut lammessa sen jälkeen hyttysiä, sammakoita eikä muitakaan ölliäisiä. Toimii kuin vanhan junan vessa. Eikä pirut kuole edes talvella, kaikki muut kalat heitti veivinsä, ahven, hauki ja särki. Miinuksena on niiden tapa tonkia pohjamutia. Itselläni savipohjainen lampi ja koko ajan sameana. Toinen pienempi lampi jossa ei ole kaloja on huomattavasti kirkkaampi.
      Et silleen

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla

      suoja työ paikka? 🤔🤷‍♂️
      Ikävä
      48
      4046
    2. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      13
      1910
    3. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      63
      1374
    4. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      95
      1306
    5. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      68
      1205
    6. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      1081
    7. Koska tajusit silloin aikanaan

      että olin ihastunut sinuun? 🤭😍 Taisin olla aika läpinäkyvä 🫣❤️
      Ikävä
      47
      961
    8. Keskustelua kasteesta

      You tubessa kaksi pappia keskustelivat kasteesta ja kritisoivat raamatullista uskovien kastetta. Toinen heistä yritti
      Kaste
      334
      930
    9. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      28
      929
    10. En haluaisi kaiken kuihtuvan pois

      ilman, että olemme voineet jutella rauhassa kasvotusten... Mutta mistä ihmeestä löydän sinut?
      Ikävä
      40
      917
    Aihe