Lastentarhan opettajakoulutus

Onko kukaan hakenut Tampereelle lastentarhan opetajaksi tänä vuonna tai joskus aikaisemmin? Itse olen tänä vuonna menossa pääsykokeisiin ja jos joku on aiemmin ollut, niin tahtoisin tietää, mitä ryhmätilanteissa on tehty? Ja onko ryhmätilanteen lisäksi ollut haastattelua? Sitä kun ei ainakaan erikseen mainita.
2538
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

..niin huomiothan sen, että et ole pyrkimässä lastentarhaan opettajakoulutukseen, vaan lastentarhanopettajien koulutusohjelmaan, jonka jälkeen sinusta pitäisi tulla lastentarhanopettaja. Ihan vaan, jos siellä sattuu olemaan jokin kirjallinen tehtävä tai koe, missä tarvitset noita käsitteitä.

Äänestä

Haastattelua ei ole. Ryhmätilanteet vaihtelevat vuosittain. Yleensä toinen on ryhmäkeskustelua jostain tietystä aiheesta. Toinen tilanne puolestaan toiminnallisempi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hemuli kirjoitti:

Onko kukaan hakenut Tampereelle lastentarhan opetajaksi tänä vuonna tai joskus aikaisemmin? Itse olen tänä vuonna menossa pääsykokeisiin ja jos joku on aiemmin ollut, niin tahtoisin tietää, mitä ryhmätilanteissa on tehty? Ja onko ryhmätilanteen lisäksi ollut haastattelua? Sitä kun ei ainakaan erikseen mainita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu