Tietoa tulevista Hasoista

Anonyymi-ap

3

1582

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      No vähänpä on tuolla tietoa. Tuolla oli 5 kohdetta joista kolmea jo rakennetaan ja yhdessä on jo haku tehty. Ainoastaan postitorni ja ogeli on vielä aloittamatta.

    • Hason hallituksen 9.10.23 pidetyssä kokouksessa päätettiin siis aloittaa Haso Maapadontie 9:n (ent. Tanhumäki) ja Haso Postiljooninkatu 10:n (ent. Postitorni) rakentaminen, riippuen vielä ARA:sta. Ja ARA on hyväksynyt molemmat hankkeet.

      Maapadontien hankkeelle on saatu ARA:n osapäätös 25.10.23. Kohteen pääurakoitsija on Jalon Uusimaa Oy ja uusia Hason asuntoja tuonne Tuusulantien risteyksen viereen tulee 91. (havainnekuvia: https://olla.fi/tyot/haso-tanhumaki/ )

      Ja mitä Postiljooninkadun hankkeeseen tulee, niin sille ARA oli näyttänyt vihreää valoa itse asiassa jo 10 päivää ennen tuota Hason hallituksen kokousta eli ARA:n osapäätös sille on tehty 29.9.23, joka tieto on postattu samana päivänä nettiin kenen tahansa nähtäville, mutta jostain syystä Hason hallitus ei kuitenkaan 9.10. ollut tästä ARA:n päätöksestä vielä tietoinen. No, oli miten oli niin Postipuistoon on tässä hankkeessa tulossa uusia Hason asuntoja 88 ja pääurakoitsija on Skanska (ks: https://www.skanska.fi/tietoa-skanskasta/media/uutiset/276373/Postipuistoon-uusia-Hitas-ja-asumisoikeusasuntoja ).

      Ja mikäli avauksella viitattiin myös Haso Gustav Pauligin katu 2:n (ent. Pomeranssi) hankkeeseen, niin siitähän investointipäätös oli tehty jo aiemmin ja ko. kohde lähti rakenteille jo elokuussa (ks: https://www.lujatalo.fi/ajankohtaista/2023/09/11/lujatalo-rakentaa-attlle-nelja-kerrostaloa-yhteensa-197-asuntoa-vuosaareen/ )

      Mutta mitä sitten ei vielä rakenteille lähteneisiin mutta kuitenkin Orpon hallituksen asettamissa tiukoissa tukihakuaikaraameissa vielä todennäköisesti toteutettavissa oleviin Hason hankkeisiin tulee, niin kuten jossain aiemmassa ketjussa jo toin esiin itse en löisi ainakaan vetoa kuin ehkä Haso Käskynhaltijantie 48:n (ent. Konsuli) toteutumisen puolesta - ja senkin kohdalla iso riski on että joku valittaa nyt haussa olevasta rakennusluvasta, josta seuraisi että tällekään hankkeelle ei kerittäisi hakea ARA:n osapäätöstä uusien asokohteiden takarajaksi asetettuun 31.8.2024 mennessä.

    • Jahas, ARA:n 31.8.24 sulkeutumassa olevalle osapäätöshakuluukulle onkin jopa oikein hyvinkin kerkiämässä (ainakin) myös vielä tämäkin uusi HASO:n hanke:

      https://www.hankintailmoitukset.fi/fi/public/procedure/2805/enotice/3294/ - Kokonaisurakka, Uudisrakennus, Helsinki, Myllypuro, Haso Myllymatkantie 11 ja pysäköintilaitos 45136/3 - 19.12.2023

      "Hankinnan kohteena on 5-kerroksisen lamellitalon ja kahden 6-kerroksisen pistetalon sekä avoimen 2-tasoisen pysäköintilaitoksen rakentaminen Helsingin Myllypuroon kiinteähintaisena kokonaisurakkana sisältäen rakennusteknisten töiden lisäksi kaikki LVISA-työt... Rakennustyön arvioitu alkamisajankohta on 03/2024 ja työt tulee aloittaa viimeistään 06/2024"

      (Tämän entisen Haso Myllymatkan hankesuunnitelman Hason hallitus hyväksyi jo 17.4.2019 ja hankkeen kokonaisuunnittelusta solmittiin sopimus Arkkitehdit Kirsi Korhonen ja Mika Penttinen Oy:n kanssa 14.10.2022. Mitään rakennuslupatietoja tästä kohteesta ei jostain syystä löydy edes kaupungin karttapalvelusta, mutta luvan täytyy olla jo lainvoimainenkin kun kerran urakkatarjouksia voitiin nyt pyytää. Ja kun nykyisillä suhdanteilla Asuntotuotanto saa tälle kohteelle ihan saletisti hyvin ARA:n hintarajoihin mahtuvia urakkatarjouksia, niin tämäkin hanke lähtee nyt kyllä ensi vuonna rakenteille - ja tullee siis haettavaksikin jossain vaiheessa ensi vuotta.)

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      253
      2095
    2. Nanna hakkasi Martinan aivot tuusan nuuskaksi!!!

      Ihme jos Martina pystyy muodostaa järkeviä lauseita tämän nyrkkisateen jälkeen. Ottelupalkkio tuli, tajunta meni.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      260
      1214
    3. Liikenneonnettomuus kuhmo

      Taisi Audi mennä lunastukseen ja pemari kilometritehtaalle
      Kuhmo
      21
      1151
    4. Oot sä aika nuorekas...

      Vaikka oot niin vanha!
      Ikävä
      41
      766
    5. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      125
      716
    6. Martina ja Muhis

      Aamulenkillä yhdessä valmistautumassa suuren päivään,toivottavasti heräsivät toistensa viekusta.Ihana pariskunta❤
      Kotimaiset julkkisjuorut
      232
      689
    7. Rasismi ahdistaa.

      Tapasin baarissa oikein lupsakan oloisen miehen, mutta arvomaailma on hyvin erilainen omani kanssa. Hän käyttää n-sanaa
      Sinkut
      208
      640
    8. Näin sut.

      olitpas vanhentuneen näköinen. 😆 mieheltä naiselle
      Ikävä
      51
      485
    9. Oot pelkkä naurun aihe

      🤣🤣🤣🤣🤣 m-n
      Ikävä
      38
      448
    10. Olenkohan tunteideni kanssa yksin?

      Salaa toivon, että sinä nainen luotat minuun niin paljon, että uskaltaisit lähentyä kanssani, vaikka tämä on vähän kiell
      Ikävä
      42
      442
    Aihe