Pitkään malttoivat pitää Venäläiset matujaan omalla puolella !
https://yle.fi/a/74-20065086
Eiköhän tuo hallitus ilalla päätä että rajat kiinni pysyvästi ja pitkään !
https://yle.fi/a/74-20065086
Eiköhän tuo hallitus ilalla päätä että rajat kiinni pysyvästi ja pitkään !
Vastaukset 25
Vanhimmat
Koko raja kiinni ! Venäjä ei usko muuten !
Voisi kyllä ilmoittaa - Raja avataan ens kesänä kello kuus jos sittenkään !
😋😋😋😋😋😋😋😋😋😋
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18162218r
🔞❤️💋❤️💋❤️🔞💋❤️💋❤️💋🔞
Ikäänkuin ovat itsepäisiä pässejä rajan toisella puolella, mitään ei uskota. Toivottovasti raja kiinni ikuisesti.
Kaikki Venäjällä on paskaa paitsi kusi...tämä sanonta on nyt ajankohtaisempi kun koskaan.
Kaksi vuotta aluksi pitää Venäjän rajan olla suljettu kaikelta liikenteeltä.
Jokainen saa oman tahtonsa mukaan valita haluaako olla Venäjällä vai Suomessa.
Jos Venäjällä on mukavampaa niin sinne vaan , mutta rajan yli ramppaaminen ei ole mahdollista.
Kukaan ei Suomessa suuremmin vihaa eikä rakasta tavallista Venäjän kansalaista .
Voitaisiin sopia jo tapaaminen Venäjän viranomaisten kanssa "Kunnon sotamies Svejkin" tapaan: sodan jälkeen kello kuusi.
Kunhan Putin ymmärtää lopettaa SODAN (ei erikoisoperaatio) Ukrainassa.
Maahanmuuttoviraston ylijohtaja Jaana Vuorio on kertonut aiemmin IS:lle, että jokainen aikuinen turvapaikanhakija maksaa veronmaksajille 44 euroa vuorokaudessa. Vuotuisella tasolla kustannukset ovat aikuista kohti siis noin 16 000 euroa. Lasten osalta summa on noin kaksinkertainen.
Siitä voi laskea paljonko maksoi tämäkin avaaminen. Paljonko niitä matuja taas tuli? Jos esim saatiin 30 ukkoa sisään niin lasku on noin puoli miljoonaa ensimmäiseltä vuodelta..
Onkohan Elmeri ehtinyt käydä tankilla?
Pelkästään Niiralaan tuli 70 turvista. Ja huominen päivä aikaa tulla lisää. Loppulasku tästä virheestä varovaisen arvion mukaan 3 miljoonaa vuositasolla+muut lieveilmiöt mitä nää 3. maailman kansalaiset saa aikaan!
Suomen ja Venäjän kaksoiskansalaiset syyttää tästä ainoastaan Suomea , Venäjässä ja sen diktaruurihallinnossa ei ole koskaan mitään vikaa, hyvin on Kremlin aivopesu tehonnut.
Kun raja joskus aukeaa menkää Venäjälle , älkää enää koskaan tulko pois ,se on parasta teille itsellenne ja kaikille muille.
Tyhmä ku turakki sanonta pitää kyl paikkansa eikä vanhene koskaan 👍
Minä ei mene venaja. Minulla mies suomi ja lapsi. Hyva koti.
Toivottavasti mahdollisimman moni kaksoiskansalainen ehti venäjälle. Pidetään raja kiinni pitkään, niin saavat rauhassa nauttia ihannemaansa oloista.
Voi tulla Oltermannia ikävä!
Ja niinhän se raja menee kiinni 14.1.2024 saakka ! Hyvä !
https://www.is.fi/politiikka/art-2000010059203.html
Jess!
Hyvä juttu mutta ei riitä, sama homma jatkuu takuulla jos raja avataan silloin, nyt jo on merkkejä siitä, että tulijoita on paljon enemmän mitä pitempään raja on kiinni, hallitus ottakaa nyt ihmeessä kovemmat keinot käyttöön.
Arvostettavan suoraselkäinen ja ketterästi tehty päätös hallitukseltamme.👍
Vielä parempi ettei rajaa olisi edes avattu , Tammikuussa kun raja avataan , polkupyörällä tullaan jälleen rajan yli Suomeen , toivottavasti nämä suoraselkäiset päättäjät tämän jo toisella kerralla ymmärtää ,eikä avaa rajaliikennettä vasta kun vuoden 2028 alussa .
Tarkoitit kai vuoden 2038 alussa?
HYVÄ JUTTU .
Suomalaiset haluavat rajan kiinni lopullisesti. Ei ole mitään järkeä pitää sitä auki muutaman bensanhakijan vuoksi.
Tulihan sieltä hyviä polkupyörien korjaajia, vaan laittakaa ne takaisin niine pyörineen ja äkkiä, ei täällä tarvita ketään.
Jäiköhän Niilo, Mirva ja Pasi venäjän puolelle?
Arvaappa kui paljon kiinnostaa missä nämä henkilöt kenties ovat ?!
Aarnoo kiinnostaa