Onko työajanseuranta edelleen lyöty laimin?

Anonyymi-ap

2019 uutisoitiin isosti, että "vuoden 2020 alusta voimaan tuleva työaikalaki koskee valtaosaa isännöitsijöistä. Tämä on muutos verrattuna siihen, miten monessa yrityksessä on käytännössä aiemmin toimittu."

"Isännöintiala tunnetaan pitkistä työpäivistä, jotka johtuvat ennen muuta lukuisista iltakokouksista. Vaikka iltakokoukset tulevat nyt seurattavan työajan piiriin, mahdollistaa 2020 voimaan astuva työaikalaki sopimisen työntekijöiden kanssa nykyistä väljemmistä työaikajärjestelyistä ja -joustoista. Kun isännöitsijä kuuluu työaikalain piiriin, lasketaan kokoukset kuten myös esimerkiksi etä- ja ylityö työaikaan. Lain mukaan työnantajan on organisoitava työajan seuranta ja huolehdittava, ettei lain enimmäistyöaika ylity."

Olisi kiva tietää monessako isännöintitoimistossa ei ole vieläkään työajanseurantaa? Ongelmana on, että alkaa tunnit paukkua, jos isännöitsijän työaikaa aletaan seurata. Laskeskelin vain omia työtuntejani tältä viikolta. Onneksi ei ole työajan seurantaa.

Tällaista on isännöitsijän työ joulukuun puolivälissä. Työajoissani ei tietenkään ole mukana työmatkoja, vaan ainoastaan työssoloaika: maanantai 14 tuntia, tiistai 10 tuntia, keskiviikko 12,75 tuntia, tänään 11,5 tuntia. Ei tarvitse olla meedio tajutakseen, että omaa elämää tai harrastuksia ei ihan kovin paljon ehdi olla, kun töissä on neljässä päivässä 48h 15min. Siihen työmatkat päälle sekä tietysti huominen perjantain työpäivä. Normi 8 tunnin päivällä tästä työviikosta tulee yli 56 tuntinen.

Ei mitään, kevättä ja kevätkokouksia odotellessa ;) Jos silloin sitten olisi vähemmän iltakokouksia.

0

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. IL - PerSut tykittää - Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi!!

        Entistä rajumpi elinkautinen tulee – Vaaralliset tappajat vankilaan jopa loppuelämäksi Henkirikosten uusijat voidaan ja
        Maailman menoa
        196
        22592
      2. Some kuhisee Sanna Marinista: "Wau"

        Sanna Marinia hehkutetaan. Muun muassa Jodelissa kommentoidaan The Sunday Timesin julkaisemaa kuvaa Marinista. Hän ant
        Maailman menoa
        99
        9879
      3. Sannalla tänään vuorossa The Daily Show

        Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.
        Maailman menoa
        54
        7748
      4. Äärioikeistopurran nukke Petteri Lapanen paniikissa

        Kun Suomen historian paras pääministeri antoi vankan lausunnon, kuinka "keskustelu politiikassa on käpertynyt lähinnä va
        Maailman menoa
        102
        6529
      5. SIELTÄ SE TULI: Kepu-Kurvinen: "Emme enää lähde punavihreään hallitukseen"

        Nyt muuten nauretaan loppuviikko, että tähänkö kaatui Lindtmanin pääministerihaaveet. "Antti Kurvisen mukaan puolue ei
        Maailman menoa
        193
        6247
      6. Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut

        Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m
        Maailman menoa
        67
        5861
      7. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

        Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
        Maailman menoa
        61
        5350
      8. Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.

        https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot
        Maailman menoa
        51
        5243
      9. HS - Sanna Marinin kirja on priimaluokan vedätys!

        Kirja-arvio|Toivo on tekoja tulisi ensisijaisesti nähdä maineen rahallisen hyödyntämisen voimaannuttavana merkkipaaluna.
        Maailman menoa
        124
        4890
      10. Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään

        eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm
        Maailman menoa
        108
        4592
      Aihe