2019 uutisoitiin isosti, että "vuoden 2020 alusta voimaan tuleva työaikalaki koskee valtaosaa isännöitsijöistä. Tämä on muutos verrattuna siihen, miten monessa yrityksessä on käytännössä aiemmin toimittu."
"Isännöintiala tunnetaan pitkistä työpäivistä, jotka johtuvat ennen muuta lukuisista iltakokouksista. Vaikka iltakokoukset tulevat nyt seurattavan työajan piiriin, mahdollistaa 2020 voimaan astuva työaikalaki sopimisen työntekijöiden kanssa nykyistä väljemmistä työaikajärjestelyistä ja -joustoista. Kun isännöitsijä kuuluu työaikalain piiriin, lasketaan kokoukset kuten myös esimerkiksi etä- ja ylityö työaikaan. Lain mukaan työnantajan on organisoitava työajan seuranta ja huolehdittava, ettei lain enimmäistyöaika ylity."
Olisi kiva tietää monessako isännöintitoimistossa ei ole vieläkään työajanseurantaa? Ongelmana on, että alkaa tunnit paukkua, jos isännöitsijän työaikaa aletaan seurata. Laskeskelin vain omia työtuntejani tältä viikolta. Onneksi ei ole työajan seurantaa.
Tällaista on isännöitsijän työ joulukuun puolivälissä. Työajoissani ei tietenkään ole mukana työmatkoja, vaan ainoastaan työssoloaika: maanantai 14 tuntia, tiistai 10 tuntia, keskiviikko 12,75 tuntia, tänään 11,5 tuntia. Ei tarvitse olla meedio tajutakseen, että omaa elämää tai harrastuksia ei ihan kovin paljon ehdi olla, kun töissä on neljässä päivässä 48h 15min. Siihen työmatkat päälle sekä tietysti huominen perjantain työpäivä. Normi 8 tunnin päivällä tästä työviikosta tulee yli 56 tuntinen.
Ei mitään, kevättä ja kevätkokouksia odotellessa ;) Jos silloin sitten olisi vähemmän iltakokouksia.
Onko työajanseuranta edelleen lyöty laimin?
Anonyymi-ap
0
114
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753567
- 622684
- 812577
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582398Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912327Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2451979- 421893
- 441749
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151461EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408