Jos aika kerran on syklinen niin mitä tapahtuu kun maailmankaikkeus taas tuhoutuu? Olennot kuolee jää johonki välitilaan kunnes on pakko syntyä uudelleen taas?
Maailmanloppu
poika
6959
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Onko olentoja joku vakio määrä, vai syntyykö tietoisuus tyhjästä?
Tietoisuus ei ole koskaan syntynyt, se on aluton ja myös loputon.
totuus on aina ollut, ennen kuin maailma oli.
Eipä tuota kukaan tiedä, ehkä buddhuuden saavuttaneet jos nekään. Eipä tuolla edes taida olla mitään väliä juuri nyt. Tää on just tätä turhaa älyperäistä pohtimista, jolla totuutta ei todellakaan saavuteta. =) Eli kaikessa rauhassa, odotellaan ja kattellaan. Kyllä se sieltä tulee ja asiat selviää aikanaan.
>>Tää on just tätä turhaa älyperäistä pohtimista, jolla totuutta ei todellakaan saavuteta. >>
mitäs tuolla tarkoitat? minusta älyllä saavutetaan jo paljon. ja ollaan saavutettukin. hengellisyyttä ajatellen älyllä ei välttämättä ole niin väliä, mutta ns. absoluuttinen totuus ei ole hengellinen vaan se vaan on ja sen voi älyllä ymmärtää (sitähän ei vielä ymmärrä kukaan toistaiseksi). hengellisyys on yksilöissä jokaisessa oma ja erilainen ja erillinen, todellinen maailma on siitä erillään. buddhalaisia oppeja harjoittamalla voi ymmärtää kaiken turhuuden ja katoavaisuuden, mutta tuskinpa valaistuessa voi yhtäkkiä osata kaikkia fysiikan todennettuja ja todistamattomia lakeja... mitkä sinänsä eivät ole oleellisia, mutta tyydyttävät valaistumattomien ihmisparkojen tiedonnälkää.
Ei tule maailmanloppua niin ei tarvitse miettiä tuota välitilaa tms.