Komeron sisältö uusiksi

Anonyymi-ap

Kysyin transsukupuoliselta naiselta tutulta, kuinka vaatteet vaihtuivat. Hän vastasi, että yhtenä ainoana päivänä hän otti vaatekomerosta kaikki miesten vaatteet pois, vei ne roskikseen, osti tilalle komeron täyteen naisten vaatteita ja asusteita, otti pois ne miesten vaatteet, jotka päällä oli käynyt ostamassa naisten vaatteita ja oli iloinen kun jo seuraavana päivänä tuli roska-auto joka vei miestenvaatteet kaatopaikalle.

Onko samoja muistoja muilla transnaisilla?

4

640

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tuollaista "laaki ja vainaa" toimintaa en käyttänyt. Vuosien kuluessa komeroon ilmestyi vähitellen naistenkin vaatteita. Naisten alusvaatteita pystyi käyttämään helposti ja päällysvaatteistakin sellaisia joita ei tunnistanut erityisesti naisten vaatteiksi (onhan paljon myös unisexvaatteita). Vieläkin löytyy joitakin miesten vaatteita. Esimerkiksi miksi heittää menemään täysin käyttökelpoisia pitkiä housuja ja vaikkapa villapaitoja. Samoin kengät, talvikengätkin voivat olla melko samanlaisia. Tavisnaisten pukeutumistyyli on nykyisin aika lähellä miesten tyyliä, joten tällainen täydellinen kaapin sisällön vaihto ei ole tarpeen.

      Ehkäpä joillakin se vanha elämä on ollut niin rankkaa, ettei halua pienimmänkään vaatekappaleen muistuttavan entisestä elämästä.

    • Anonyymi

      Vastaan miehenä, että nuoruudessani kun kaikki pukeutuivat lähinnä leviksiin ja Adidaksen t-paitoihin, ei ollut ongelmaa vaatteiden kanssa (juhlavaatteiden kanssa sitten olikin). Ainoa, mihin tuli muutos oli kirjoitusten jälkeen, kun vihdoin annoin itselleni luvan käyttää miesten alushousuja. Rahaa ei ollut ja olin vanhempien lompakon varassa, joten asia eteni siten, että sitä mukaa, kun pikkuhousut rispaantuivat ne heitettiin pois eikä uusia enää ostettu, vain kalsareita.

      Tuo alushousujuttu oli muuten ihan älyttömän iso juttu. Oli todella korkea kynnys antaa se lupa itselle, vaikka jälkeenpäin ihmettelen ainoastaan miksen tehnyt sitä aiemmin. Osa malleista sopii myös aivan hyvin kuukautissuojien kanssa. Äitini hyväksyi prosessini täysin, mutta aidosti ihmetteli, kun ilmoitin, ettei minulle osteta enää yksiäkään naisten pikkuhousuja ja sanoi ajatelleensa, että niihin siirrytään vasta "leikkauksen jälkeen". Nyt yli 40-v partaäijänä en ole käynyt "leikkauksessa" edelleenkään, mutta hänen logiikallaan pitäisi painella menemään pikkareissa :D Toki hän sittemmin alkoi hahmottaa transsukupuolisuutta paremmin, ja nykyisin miehuutta, enhän transsukupuolinen ole ollut enää vuosiin.

      • Anonyymi

        Tuosta tuli mieleen eräs juttu menneisyydestä. Kävin vuosia sitten pitkään psykiatrisella sairaanhoitajalla ennen kuin uskaltauduin lähtemään prosessiin. Kerroin kuitenkin hoitajalle jo ensimmäisellä käynnillä suoraan, että olen kokenut itseni tytöksi varhaislapsuudesta asti ja tämä asia on pysynyt muuttumattomana koko elämäni (olin käynnit aloittaessani 22), en vain ole kertonut asiaa kenellekään. Käytyäni vastaanotolla muutaman vuoden olin jo hakenut lähetteen ja muutenkin oli jo täysin selvää, että olin menossa prosessiin. Tuli puheeksi alushousut ja hoitaja kysyi milloin aioin vaihtaa naisten alushousuihin. Katsoin häntä hölmistyneenä ja kerroin käyttäneeni niitä jo useita vuosia.


    • Anonyymi

      Minulla on nykyisin enää ainoastaan naisten vaatekappaleita. Aloitin muutamia vuosia sitten vaihtaa vaatevarastoni naistenvaatteisiin pikkuhiljaa. Ostin naisten vaatteita ja vein samaan aikaan joitakin miestenvaatteita Konttiin, kierrätykseen tai sekajätteisiin. Niin pääsin sitten hiljalleen kalsareista ja pikkutakeista. Nyt onkin sitten jo pakko käyttää naisten vaatteita, koska muita ei enää ole. Minusta se ei ole yhtään vastenmielistä...

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimedia: Räsänen vei Lindtmanilta pääministerin paikan

      Lisäksi suomalaiset ovat innostuneet tuhlaaman, koska kuluttavat inflaation verran enemmän rahaa. Eikö porvarimedialla
      Maailman menoa
      72
      2984
    2. Ruotsi laskee jälleen bensaveroa, Riikka irvailee tumput suorana

      Euron bensa oli persujen vaalilupaus, mutta kohta alkaa olla kolmosella alkavia litrahintoja. Meanwhile in Sverige: "
      Maailman menoa
      63
      2579
    3. SE TAPAHTUI - Pekka Aittakumpu: Avioero

      Perussuomalaisten kansanedusta Pekka Aittakumpu käy parhaillaan avioero prosessia. Aittakumpu on siviiliammatiltaan past
      Perussuomalaiset
      108
      2303
    4. Anita ei saanut Heikkiä pihalle

      Kemijärven kaupunginvaltuusto ei tehnyt tietoisesti laitonta päätöstä. Heikki johtaa kaupunginhallitusta yhäkin.
      Kemijärvi
      87
      1426
    5. Martina Aitolehden rinnalla nähty Matias Petäistö yllättää - Uusi aluevaltaus TV:ssä!

      Matias Petäistö on tuttu Erikoisjoukot-realityn tiukkana kouluttajana. Hän on myös tuttu näky Martina Aitolehden parina,
      Kotimaiset julkkisjuorut
      34
      1266
    6. Emotionalisuuden puute.

      Joillain ihmisillä ei vain ole sitä "jotain". Heille kaikki täytyisi "vääntää" rautalangasta. Mutta heistä ei vaan o
      Sinkut
      189
      962
    7. Drone-epäily Uudellamaalla

      Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html
      Maailman menoa
      96
      952
    8. Sait mut mies heikoksi

      Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m
      Ikävä
      83
      893
    9. Sofia Belorf esittelee Dubain kotinsa

      Lääniä on kattohuoneistossa. https://www.is.fi/tv-ja-elokuvat/art-2000011999877.html
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      826
    10. Ei ole vaikea päättää kumpi

      Hän on vaimomateriaalia. Sinä olet vain tuollainen pieni kiusankappale.. Revi siitä.
      Ikävä
      52
      746
    Aihe