Oi joulupuu-katunäytelmä tuo jälleen joulutunnelmaa Heinolaan.
Esitys on kiertävä katuteatteri, jonka mukana yleisö kulkee kohtauksesta toiseen.
Esitys alkaa WPK-talon pihalta, josta katsojat ohjataan rantapuiston
huvimajalle, sitten Jyränkölän sisäpihalle ja lopuksi kirkkoon.
Kirkossa pääsevät myös yleisössä olevat lapset osallistumaan Joulupuu on rakennettu -laulun esittämiseen.
Esitykseen pääsee ilmaislipulla, jonka voi hakea Foto Heinola -liikkeestä (Kauppakatu 8, Heinola). Lippuja on jaossa rajoitettu määrä.
Esitysajat:
Pe 15.12. klo 18
La 16.12. klo 15
La 16.12. klo 18
Su 17.12. klo 15
Su 17.12. klo 18
(Esityksen kesto n. 1h 40min)
Oi joulupuu -katunäytelmä on heinolalaisten kertomien tarinoiden pohjalta kirjoitettu esitys. Käsikirjoitus säilyy vuodesta toiseen samana. Katsojat voivat tulla hakemaan joulutunnelmaa näiden tarinoiden myötä. Näytelmän toteuttaa teatteriyhteisö Heinolan katuteatteri, jossa on mukana toistakymmentä aikuista teatteriharrastajaa. Lisäksi esityksessä on lapsinäyttelijöitä, lauluryhmä sekä muusikoita. Esityksen tekemiseen osallistuu tänä vuonna kaikkiaan n. 130 eri ikäistä kaupunkilaista eri tehtävissä.
Käsikirjoitus Tytti Jäppinen
Ohjaus ja tuotanto Satu Nipuli
Puvustus ja somistus Piritta Peltola
Tapahtuman järjestää Heinolan Kaupunkisydän ry ja kumppaneina ovat Heinolan seurakunta, Heinolan kaupunki ja kulttuuritoimisto, Jyränkölän Setlementti, Heinola Seura, Lions Club Heinola, Heinolan Kuoroyhdistys, Heinolan lukio, Itä-Hämeen Kansantanssijat, Rajajärven Kuusifarmi, Työpaja Torppa, Itä-Häme ja Koulutuskeskus Salpaus.
Oi joulupuu-katunäytelmä
9
465
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki esityksen päivät minulla varattuja! Osallistun vapaaehtoistoimintaan eli etsintäpartiot ympäri kaupunkia kulkevat talosta taloon etsien Sulkavankosken kadonnutta laituria. Osallistun Kirkkotieltä lähtevään partioon. Nyt kaikki mukaan turvaamaan kulttuuritekojen jatkuvuus!
- Anonyymi
🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑🍑
🔞 Nymfomaani -> https://ye.pe/finngirl21#18165184S
🔞❤️❤️❤️❤️❤️🔞💋💋💋💋💋🔞
- Anonyymi
Su 17.12. klo 15
Su 17.12. klo 18
(Esityksen kesto n. 1h 40min)- Anonyymi
Su 17.12. klo 15
Su 17.12. klo 18
- Anonyymi
Esitys on kiertävä katuteatteri, jonka mukana yleisö kulkee kohtauksesta toiseen.
Esitys alkaa WPK-talon pihalta, josta katsojat ohjataan rantapuiston
huvimajalle, sitten Jyränkölän sisäpihalle ja lopuksi kirkkoon. - Anonyymi
En ehtinyt tähän näytelmään, koska osallistuin vapaaehtoisena etsintäpartion jäsenenä Sulkavankosken myllyn rannasta kadonneen betoniponttonilaiturin etsintöihin. Onko tulossa lisänäytöksiä vai onko seuraava mahdollisuus osallistua ensi vuonna?
- Anonyymi
J h paskoa
- Anonyymi
Ei ole tulossa ja ei ole mahdollisuutta! Jatka vaan etsintää!
- Anonyymi
Joulutunnelmaa tarvitaan, mutta varmaan jotain vastaavaa ohjelmaa löytyy pikkuisesta rakkaasta kaupungistamme! Toivottavasti kaupunginhallitus pian päättää perustaa selvityskomission Sulkavankosken myllyn rannan laiturin mysteerin selvittämiseksi. Paras lopputulos olisi, jos perustetaan etsintöjä varten oma rekisteröity yhdistys, johon kaikki vapaaehtoiset etsijät voisivat liittyä.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 924040
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613339Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1603032Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,662980SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.772484Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52306Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282004Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1811995Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s641969- 931368