Suunnitelmissani olisi aloittaa ensi vuonna insinööriopinnot työn ohessa monimuoto-opiskeluna. Onko kellään kokemuksia? Miten jaksaa/ehtii kun käy päivätyössä?
Kokemuksia amk-iltaopiskelusta
jepjep
2639
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Kolme vuotta tahkottu, 93 ovaria kasassa. Työkokemusta on onneksi sen verran, ettei kaikilla tunneilla tarvitse istua. Keskimäärin olen ollut koulussa ehkä 1,5 iltaa viikossa. Kiirutta on pidellyt (yhden lapsen yh, lapsi koulun alkaessa 10 v - onneksi mummulla oli aikaa lapsenhoitoon alussa). Parista kurssista on tullut täysi alitus arvosanaksi (1), keskiarvo 3,7.
Kotitöissä pitää mennä yli siitä missä aita on matalin. Viikottaiset luuttuamiset on jääneet - imurilla saa riittävän siistiä. Silitykseen päätyy enää hyvin pieni osa vaatteista, pääasia että ne on puhtaita. Kauppalaskussa huomaa hyvin ikuisen aikapulan - pakko ostaa loppuviikolla valmisruokia.
Kyllä se siitä, kun ei ota koulua kuolemanvakavasti!
,, noin mullakin, vaikkei lasta olekaan... Kolme vuotta takana ja koossa 121 ovaria :) Mulla oli alkuksi hyvä juttu, ettei ollut töitä, mutta kun työpaikka tuli, niin opinnot jäi taka-alalle. Opinnoissa oli hyvä puoli taas siinä, että sai itse valita, opiskeleeko päivällä vaiko illalla ja joskus oli päiviä, jolloin opiskelin aamu kasista ilta kasiin. Keväät tosin rauhoitin laiskottelulle ja puutarhan hoidolle :)) Pakkohan se tutkinto on loppuun saattaa, kun on jo paremmalla puolen.