Ystäviä / tukihenkilöitä

Anonyymi-ap

Hei. Olen -80 syntynyt transnainen, ja tiennyt jo -90 -luvulta että olen nainen. Olen elänyt koko elämäni kaapissa, ja nyt alkaa jaksaminen loppua. On aivan pakko päästä prosessiin. Voi olla epätoivoista etsiä täältä, mutta kokeillaan silti. Eli olisiko ketään samassa tilanteessa olevaa joka kaipaisi ystävää? Olen Facebookissa nimimerkillä Meri-Heini Hanna Katriina sähköpostini on: [email protected]
Saa olla yhteyksissä :)

4

482

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Pakko antaa sen verran kritiikkiä, että kukaan täysjärkinen nainen ei laita profiilikuvakseen oman (tai kenenkään) paljaan perseen kuvaa tai esiinny julkisesti pelkissä pikkuhousuissa, ellei ole myymässä itseään.

    • Anonyymi

      Olen itsekin vm.-80, prosessin yli 20 vuotta sitten käynyt, ja olisin varmasti seonnut, ellen olisi käynyt sitä läpi aikoinaan. Ymmärrän tarpeen esiintyä naisen oloisena ja turhautumisen ym, mutta tuollainen itsensä esiin tuominen tuo valitettavasti mieleen lähinnä transvestisen fetissin. Oletko ts vai nainen? Samaistutko tiitteihin vai cisnaisiin? Voitko kuvitella, että kukaan nelikymppinen nainen laittaisi Facebookin profiilikuvaksi kuvan omasta, vain stringien verhoamasta takamuksestaan?

    • Anonyymi

      Jokainen saa toki olla sellainen kuin on, mutta jos tarkoitus on olla naisellinen nainen, jonka transtausta ei paista muille, muutama seikka kannattaa muistaa. Tytöt ja naiset elävät maailmassa, jossa seksuaalisen ahdistelun riski on olemassa täysin eri tavalla kuin poikana kasvaneilla, joten he ovat yleensä varovaisia laittamaan itsestään erittäin paljastavia kuvia nettiin. Naisen ei myöskään erikseen tarvitse korostaa sitä mitä hameen alla on - kaikki tietävät sen jo ja se vetää miehiä puoleensa ilman esittelyäkin. Hyvännäköisen naisen ei tarvitse erikseen vokotella miehiä vaan ennemminkin työntää heitä pois.

      Mutta ainahan me näemme kuvia naisista, jotka keikistelevät pikkuhousuissa? Niin, mutta tekevätkö he sen ilmaiseksi? Jakelevatko he näitä kuvia itsestään tuosta vaan, hyötymättä siitä taloudellisesti? Kuvilla saa seuraajia, seuraajat tuovat mainostuloja, asiakkaita, elokuvarooleja, ym. Kaunis nainen ei jakele liian paljastavia kuviaan ilmaiseksi, he tietävät arvonsa.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olen tumma ja tulinen

      Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
      Ikävä
      179
      1309
    2. Tunnustuksia

      Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
      Ikävä
      82
      1172
    3. Mitä kysyisit

      Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
      Ikävä
      96
      967
    4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

      Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
      Ikävä
      48
      813
    5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

      ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
      Ikävä
      40
      713
    6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

      Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
      Ikävä
      83
      589
    7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

      mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
      Ikävä
      29
      516
    8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

      Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
      Sinkut
      111
      510
    9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

      En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
      Ikävä
      44
      468
    10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

      Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
      Ikävä
      33
      455
    Aihe