Sunnuntai-iltana virallisella sorsien ruokintapaikalla eli niin sanotulla polttimon sulalla nähtiin mies, jonka outo käytös herätti ohikulkijan huomion.
Mies käveli paikalle tyhjin käsin. Alueella oli satoja sorsia. Mies touhuili jotain rannassa ja sorsien lähellä, jolloin sorsat lähtivät lentoon. Mies kävelee pois, nyt hänellä on muovipussi kädessä, jossa pullottaa jotakin. Mieheltä oli tiedusteltu, mitä muovipussi sisältää, johon tämä oli todennut että "tavaroita". Kyseinen mies nähtiin virittämässä naruja samassa paikassa veteen aikaisemmin illalla.
Sorsien ruokintapaikalla on aiemminkin tapahtunut jotain epäilyttävää. Kumiveneellä on tultu talvehtivien lintujen sulaan, viritelty jotain veteen ja ripoteltu leipää veneen ympärille. Rannalla on nähty mies houkuttelemassa sorsaa leivän palalla siimat vedessä ja putkikassi vieressä.
Kyseessä on saattanut olla jonkin ansan virittäminen ja mahdollisesti lintujen pyydystäminen ruoaksi.
Yle
Polttimon sulalla epäilyttäviä hiippareita
Anonyymi-ap
1
494
Vastaukset
- Anonyymi
Täytyykin käydä katsomassa jos sattuisi näkemään sen miehen puuhastelemassa niin se mies pääsee itse uimaan sorsien sekaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh422632Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia
Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-201729423302325- 342059
Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta471686- 241655
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘251539- 431419
- 1001389
En ymmärrä käytöstäsi
Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek1391345- 361136