Polttimon sulalla epäilyttäviä hiippareita

Anonyymi-ap

Sunnuntai-iltana virallisella sorsien ruokintapaikalla eli niin sanotulla polttimon sulalla nähtiin mies, jonka outo käytös herätti ohikulkijan huomion.

Mies käveli paikalle tyhjin käsin. Alueella oli satoja sorsia. Mies touhuili jotain rannassa ja sorsien lähellä, jolloin sorsat lähtivät lentoon. Mies kävelee pois, nyt hänellä on muovipussi kädessä, jossa pullottaa jotakin. Mieheltä oli tiedusteltu, mitä muovipussi sisältää, johon tämä oli todennut että "tavaroita". Kyseinen mies nähtiin virittämässä naruja samassa paikassa veteen aikaisemmin illalla.

Sorsien ruokintapaikalla on aiemminkin tapahtunut jotain epäilyttävää. Kumiveneellä on tultu talvehtivien lintujen sulaan, viritelty jotain veteen ja ripoteltu leipää veneen ympärille. Rannalla on nähty mies houkuttelemassa sorsaa leivän palalla siimat vedessä ja putkikassi vieressä.

Kyseessä on saattanut olla jonkin ansan virittäminen ja mahdollisesti lintujen pyydystäminen ruoaksi.

Yle

1

494

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Täytyykin käydä katsomassa jos sattuisi näkemään sen miehen puuhastelemassa niin se mies pääsee itse uimaan sorsien sekaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      42
      2632
    2. Mansikkatiloilla hyväksikäytetään ukrainalaisia

      Työolot ovat surkeita ja palkka kelvoton. https://yle.fi/a/74-20172942
      Maailman menoa
      330
      2325
    3. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      34
      2059
    4. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      47
      1686
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      24
      1655
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      25
      1539
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      43
      1419
    8. Sokea "ystävälle"

      Oletko oikeasti noin sokea?
      Ikävä
      100
      1389
    9. En ymmärrä käytöstäsi

      Se on ollut eräänlaista hyväksikäyttöä. Että seura kyllä kelpaa palstan välityksellä silloin kun ei ole parempaakaan tek
      Ikävä
      139
      1345
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      36
      1136
    Aihe