Sunnuntai-iltana virallisella sorsien ruokintapaikalla eli niin sanotulla polttimon sulalla nähtiin mies, jonka outo käytös herätti ohikulkijan huomion.
Mies käveli paikalle tyhjin käsin. Alueella oli satoja sorsia. Mies touhuili jotain rannassa ja sorsien lähellä, jolloin sorsat lähtivät lentoon. Mies kävelee pois, nyt hänellä on muovipussi kädessä, jossa pullottaa jotakin. Mieheltä oli tiedusteltu, mitä muovipussi sisältää, johon tämä oli todennut että "tavaroita". Kyseinen mies nähtiin virittämässä naruja samassa paikassa veteen aikaisemmin illalla.
Sorsien ruokintapaikalla on aiemminkin tapahtunut jotain epäilyttävää. Kumiveneellä on tultu talvehtivien lintujen sulaan, viritelty jotain veteen ja ripoteltu leipää veneen ympärille. Rannalla on nähty mies houkuttelemassa sorsaa leivän palalla siimat vedessä ja putkikassi vieressä.
Kyseessä on saattanut olla jonkin ansan virittäminen ja mahdollisesti lintujen pyydystäminen ruoaksi.
Yle
Polttimon sulalla epäilyttäviä hiippareita
Anonyymi-ap
1
534
Vastaukset 1
- Anonyymi
Täytyykin käydä katsomassa jos sattuisi näkemään sen miehen puuhastelemassa niin se mies pääsee itse uimaan sorsien sekaan.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras
"Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde931412- 47921
- 95895
MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(
MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku86825Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j57747- 64602
- 42601
- 34577
Ylen typerät rinnastukset.
Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan191567- 48547