Shanghai Shanshan Lithium Battery Materials Technology Co on tehnyt suunnitteluvarauksen Giga-Vaasa-alueella sijaitsevalle tontille anodimateriaalitehtaan rakentamista varten.
Shanshan suunnittelee rakentavansa anodimateriaalien 100 000 tonnin tuotantolaitoksen.
Tehdas toisi yli tuhat uutta työpaikkaa ollessaan täysimittaisesti toiminnassa.
https://yle.fi/a/74-20065023
Shanshan suunnittelee rakentavansa anodimateriaalien 100 000 tonnin tuotantolaitoksen.
Tehdas toisi yli tuhat uutta työpaikkaa ollessaan täysimittaisesti toiminnassa.
https://yle.fi/a/74-20065023
Vastaukset 15
Vanhimmat
Kyllä vaan
"markkinat"
Onko Mustasaari Vaasassa?
Kyllä, keskellä Vaasaa.
Kiinalainen ja Venäläinen ruletti on hengen vaarallista, eiks moparilla olis jotakii hommoo?😹
Harmi ettei banaani kasva Suomessa. Mutta anodimateriaali käy sekin.
Voi olla että tulevat mutta.......Ei varmaan punainen kääpiö tuu ennen kun sota on loppu? eikö ne hengaile putinin kanssa .. Mä uskon vaan näin. että turha nyt vielä on hakea töihin
Öööööömmmmmmm,,,... Mustasaari????
Giga-Vaasan tontti on molempien alueella, Vaasan ja Mustasaaren. Tiedoksi tämä.
https://www.ymparisto.fi/fi/osallistu-ja-vaikuta/ymparistovaikutusten-arviointi/shanshan-new-material-finland-oy-grafiittianodimateriaalitehdas-mustasaari
Anodigrafiitin tuotannossa on ylikapasiteettia.
Suomessa öljyneulakoksin saanti on tuonnin varassa. Vaikka sähkö olisi ilmaista. Suomessa tuotettu anodimateriaali ei olisi kilpailukykyistä nykytilanteessa.
https://pubs.acs.org/doi/10.1021/acsomega.1c02985
Dilemma.
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S0921344924003033
Kiina rajoittaa anodigrafiitin vientiä.
"markkinat"
Luonnosta saadun grafiitin laatu on heikko. Sen puhdistus raiskaa ympäristöä!
Northvolt AB:lla on kokemusta luonnografiitista. Tulokset ovat olleet heikkoja. Vittangissa ei ole tulevaisuutta.
https://sverigesradio.se/artikel/7618822
"markkinat"
Pääasia että saisivat nyt sen tehtaan pystyyn vaikka tekisivät puusta akkuja. Itse en usko henkilökohtaisesti että sähköautot tulevat ainakaan suomessa tekemään mitään valloitusta johtuen verotuksesta.Samoin kun tuo itse sähkökään ei ole kovin halpaa. Nooh nykyinen hallitus ajaa suomea,mihin nyt ajaa sitten. Mä ajan bensa-autolla ja syön sikalihaa sekä juon kaljaa
Akun pitää kestää kylmää paremmin, muuten ei se menesty Suomen autoissa.
Voiko sen giga-alueen istuttaa mettälle?
salmun identtisillä kaksosilla voisi olla mielipide asiasta
Voiko inhimillisyyttä pelastaa rahalla? Tilastot osoittaa päinvastaista,mitä rikkaampi sitä vähemmän on halukas ketään auttamaan.