Olen nyt kolmesti yrittänyt julkaista kirjoittamani aloituksen Hopi kansan yhtäläisyyksistä suomalais ugrilaisiin kansoihin, aloitin kaksi kertaa sen yhteiskunta/historia osiossa josta se poistettiin ja uudestaan maailman menoa osiossa josta se myös poistettiin. Kirjoituksessa ei ollut mitään sääntöjenvastaista, onko siellä joku automaattinen sensuuri ohjelma joka poistaa näitä aloituksia? Vai miksi täysin sääntöjen mukaista aloitusta ei julkaista?
Keskustelun poisto ilman syytä
2
434
Vastaukset
Amerikassa elää Hopi niminen intiaani heimo joiden tarina, kulttuuri, kieli ja uskomukset menevät yhteen uskomattomalla tavalla suomalais ugrilaisten kansojen kanssa. Todisteita on niin paljon että yhtäläisyyksiä ei voi olla huomaamatta. Aloitetaan kielestä.
Hopi ja Suomalais ugrilaiset kielet
Kielet kuullostavat puhuttaessa hyvin samanlaisilta, sanat lausutaan samalla tavalla ja niiden kirjoitustapa on hyvin samankaltainen. Jotkut sanat kuullostavat samoilta ja niillä on jopa sama merkitys, hopin kielessä ä ja ö ovat yleisiä kirjaimia ja ne lausutaan identtisesti suomalaisittain, otetaan aluksi hopi numeroita tarkasteluun.
Yksi - Suukya (laus. Syykja)
Kaksi - Lööyöm (laus. Lööjöm)
Kolme - Paayom (laus. Paajom, kuullostaa kuin "paljon")
Neljä - Naalöyöm (laus. Naljöm, kuullostaa lausuttuna täysin samalta kun suomen neljä)
Viisi - Tsivot (laus. tsivot)
Kuusi - Navay (laus. Navai)
Seitsemän - Tsange ( laus. tsange)
Näistä voi jo päätellä jotain, numero neljä on tismalleen sama molemmissa, samaa kavaa kuten esim
Indoeurooppalaisissa kielissä
engl, Four.
ruots, Fyra,
tanska, Fire
islanti, Fjorir,
saksa, Vier
Finno-Ugrilaisissa kielissä
suom, Neljä
eesti, Neli
vepsä, Nelli
saame, Njeallje
khanty, Nelä
mari, Nelet
(hopi, Naalöyöm, laus. Naljöm)
Hopin kielessä sanalla "paasaa" on sama merkitys kun suomen sanalla "passaa", eli "riittävän hyvä".
Sipuli on hopin kielellä Siiwi.
Kotka on Kwahu.
Ihana on Inni.
Yhtäläisyyksiä kielistämme löytyisi varmasti paljon lisää, hopin kielestä vaan ei ole paljoa kirjoitettua materiaalia netissä, ja nämä yhtäläisyydet poimin 10minuutin pituisesta youtube videosta. Jos joku löytää lisää materiaalia hopin kielestä kommetoikaa tänne.
Jatketaan kulttuurista ja historiasta.
Hopit ovat ns, luonnon kansaa ja heidän elinkeinonaan on ollut pääosin maanviljely ja luonnon antimet, oman historian kertomuksen mukaan hopit saapuivat amerikan mantereelle idästä eli nyky venäjän alueelta maa siltaa pitkin tuhansia vuosia sitten, samoin kuin esim alaskan inuiitit, jotka ulkonäöltään ovat lähes identtisiä jakuuttien, samojedien, khantyen ym ugrilaisten kansojen kanssa, samoja piirteitä näkyy edelleen saamelaisissa ja suomalaisissa, erityisesti itä ja pohjois suomalaisissa. Hopien yksi isoimmista uskomuksista on että he odottavat "valkoisen veljen" eli hopin kielellä "pahana"n tulemista idästä, hopien oman uskomuksen mukaan osa heidän kansaansa jäi maa sillan toiselle puolelle itään, ja he odttavat näiden kanssa yhteenkohtaamista tulevaisuudessa lähellä ajanjaksomme loppua. Hopien uskonto vastaa saamelaisten ja marien shamaanista luonnonuskontoa, kuten myös suomalais-karjalaista muinaisuskontoa. Samat käsitteet toistuvat identtisinä molemmin puolin. Hopien kutomat matot ja maalaukset, symbolit ja kuviot ovat identtisiä suomalais ugrilaisten kansojen kanssa, matot on kudottu samoin kuvioin kuin karjalaisilla, samoja symboleita esiintyy paljon. Hopeilla esiintyy paljon enemmän albinismia kuin muilla väestöillä. Monet heistä ovat viti valkoisia ja nämä hopi albiinot näyttävät täysin (itä) suomalaisilta. Ruokavalion muutos luonnollisesta prosessoituun on aiheuttanut hopeille paljon diabetesta, verisuonitauteja ja ylipainoa, samoin kuin on tapahtunut itä suomessa.
(Länsi suomalaiset ovat äiti linjan mtdnan kautta pitkälti savo-karjalais itä suomalaisia, ja isä linja taas vaihtelee länsi eurooppalaisesta balttilaiseen ja itä/pohjois suomalaiseen).
Kivilabyrintit.
Hopin kulttuurissa labyrinteillä on iso merkitys. Heidän uskomuksen mukaan he ovat lähtöisin maan keskustasta, jota labyrintti kuvastaa. Hopien perimätiedon mukaan heidän heimonsa vaeltaessaan hajaantuivat pienempiin osiin ja jokaisen osan tuli jatkaa matkaa maan äärimäissiin nurkkiin ja rakentaa sinne tärkeille alueille kivestä labyrintteja. Näitä labyrintteja on löydetty huomattavasti enemmän karjalasta ja suomen/pohjois venäjän alueelta kuin mistään muualta. Niitä on myös paljon suomen saaristoissa ja skandinaavian pohjoisissa osissa, huomattavasti eniten kuitenkin karjalan alueella, enemmän kuin missään muualla. Nämä suomalais karjalaiset kivilabyrintit ovat täysin identtiset hopien tärkeimmän kulttuurisen symbolin "tapuat"in kanssa, Yhtäläisyys ei ole pelkästään että kyseessä on labyrintti, vaan muodoltaan ja rakenteeltaan tapuat on ilmiselvä suomalainen kivilabyrintti.
Hopien luonne.
Hopit ovat luonnonkansaa. Heille tärkein asia on vaalia luonto yhteyttä ja luonto on heille pyhä. Hopit eivät vahingoita ympäristöään vaan kohtelevat luontoa äärimäisellä kunnioituksella. Sana hopi tarkoittaa aitoa, rehellistä, rauhanomaista. Hopit erottuvat naapureistaan navajoista rauhanomaisen elämäntyylinsä vuoksi ja pitävätkin navajoja sotaisina ja agressiivisina kutsuen heitä "ikuisiksi viholliksi". Hopit ovat lukumäärältään pieni heimo, ja ovat pysyneet eristyksissä muista heimoista, pääosin kohtaamiset ovat olleet muiden heimojen hyökätessä hopi alueelle ja hopien käydessä puolutus sotaa.
Tässä tuo jostain syystä sensuroitu aloitus...- Anonyymi
Ihanaa! Anna palaa kaikki palstat täyteen! Ällöpito ei sinua ole estämässä, saat ihan vapaasti tuhota koko sivuston.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka ei suostu laskemaan bensan hintaa
Sanna laski esimerkiksi sähkön arvonlisäveron 10 prosenttiin, jonka Riiikka anosti 25,5 prosenttiin. Sannan aikaan bens302899Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin
Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n1172672- 1782532
EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa
Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt1862233Oliko se oikeasti epäselvää
sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men1251710Kristityt kastoiva alunperin upottamalla - upotuskaste annettiin vain uskoon tulleille aikuisille
Raamatussa on käännösvirhe. Kaste tulisi olla upottaa veteen, jota kreikan sana baptizo tarkoittaa. Aluseurakunta kast4581149- 85919
- 45807
Muslimiyhteisö jyrähti - Kova vaatimus Orpolle ILtalehti
Eiköhän se ala olla aika pistää stoppi noille muslimien vaatimuksille Suomessa ? Ei Suomessa ole pakko oll155796Kievarin pöydät
Minkä helvetin takia kievarissa on laitettu pöytä laulajan taakse. Siellä huutavat nuoret niin että et omaa ääntäsi kuul15772