tämän viikon ruostetutkimusten myötä. Kun kävi niin että se Corolla onkin roimasti edellä bemaria ja etenkin mersua ruostekestävyydessä.
Jotenkin ei nämä ruoste-keskusteluketjut nyt iskekään tulta, miksiköhän?
Jotenkin ei nämä ruoste-keskusteluketjut nyt iskekään tulta, miksiköhän?
Vastaukset 47
Vanhimmat
missä?
ks. 2.6 hesari.
mikä lie "tutkimus"
ja lue enemmän niin luulet vähemmän
No se nyt ole paljon se, että on parempi kuin mese ruosteenkestossa, ei iso hinta tarkoita ettei ruostuisi tai että ei vikaantuisi. Pienessä autossa pikkuisen pienemmät ruosteet....Mutta muuten onkin sitten kuin eri planeetalta ajopelit, kun ajamaan lähdetään.
KRÖHÖM! Mikäs se taas olikaan vähiten ruostealttiita automalleja...Volvo...V/C70...jep, jep!
komeasti ruosteasioissa. Kunnia sille.
Vaan turhaa on enää Toyotojenkaan ruosteesta meltota, taakse jäänyttä elämää.
Eipä tarvi enää meltota, ei ole ole enää Toyotatkaan "meltorautaa", heh!;)
jaloin ruostetestistä? Keltaista oli aika paljon
Taitaapi olla pappa koko tämän viikon tutkinut korollansa ruosteita parkkipaikalla ja todennut että konepelti ja katto eivät ole vielä ruosteessa mutta naapurin märssussa oli. Siinä sitä ruostetutkimusta kerrakseen.
viisaammatkin, ja laajemmalla otannallakin.
Mutta samaan tulokseen ovat Papan kanssa kyllä päätyneet.
se taas ruostuu entistä nopeemin mikäli tuloksia tulkitsee oikein.
Ainakin aina haukuttu Astra on sitten paljon parantanut laatua.
Todella surkeasti pärjäsi Corolla, tässäkin kokeeessa.Katsoppa vaan niitä tunnuslukuja, jos jotain lippiksesi alta näet.Ruosteherkkä edelleenkin.Piste.
näemme itse että edellinen pelle puhuu potaskaa. Ruosteongelmaa ei ole mutta massaus kannattaa aina kaikkiin merkkeihin.
väitätkö ettei toyotassa ole ruosteongelmia,omassa corollassa (2001)oli takaluukun alareuna ruosteessa ja autoa ei todellakaan ole kolaroitu ja auto on ollut uudesta meillä,pesut ja vahaukset suoritettu kiitettävästi...vai olenko vaan sattunut saamaan huonon yksilön jossa on kyseinen vika...vai olisko se sittenkin ominaisuus näille englesmanneille
pelle.Sinun ja minun välinen ero on se, että ymmärrän myös lukemani.Se mitä luin itse lehdestä osoittaa aiemman väitteeni todeksi. Ai niin, yksi juttu vielä, en käytä tuulipukua joten en kuulu tähän hurmokselliseen Toyota-ylistäjiin.
Tietääkseni ei ole ainakaan tyyppivika joten tämä tieto kiinnostaa. Usein takaluukun alareuna lähtee ruostumaan kun se on osunut ylikokoiseen kuljetettavaan tavaraan ja maalipinta on rikkoutunut, siis yleisesti merkistä riippumatta. Vesireikien tukkeutuminen saattaa aloittaa ruostumisen sisältä päin. Mutta kerro toki tarkemmin.
hyvää kestävyyttä korrosiota vastaan". Tämä oli suora lainaus. Mitä sanaa sinä et ymmärtänyt tästä?
Toyotan omistajat ovat vähän fiksumpaa porukkaa. Ei löydy tuulipukukansaa uusien Toyotan omistajien joukosta ja ehkä keskimääräistä paremman koulutuksen johdosta jopa ymmärrämme lukemamme. Toisin kuin sinä.
todistettiinpa enemmänkin kuin pelkkä ruostealttius. todistettiin sen alttiuden olevan pienempi kuin tutkituilla autoilla keskimäärin. ruostumiselle merkittävästikin herkemmiksi osoitettiin mm. molemmat keskikokoiset bemarin mallit ja e-mersu.
tätä tulostahan ei oikein karkuun pääse vaikka kuinka se harmittaisi.
nimenomaan auto alkoi ruostua maalin alta eli maali alkoi kupliin,hämmästykseni oli todella suuri mutta näin vaan oli päässyt käymään ja mikä ihmeellisintä kaverin samanikäinen ja värinen corolla myös ruostui takaluukun ala reunasta(eri korimalli),oisko ton vuoden corolloissa mennyt jokin vikaan vai onko sattumaa että oli maalin alle jäänyt epäpuhtautta vai olisko tolla kyseisellä värillä tekemistä asian kanssa(hopea)
No varmaan se menis takuuseen,mutta en viitsi laittaa koska vaihdan sen pois.
papparainen kuiteskin sen mikä sulta unohtui kertoa että mersu ja myös ford kärsi niistä huonoista alihankkijoista jotka tekivät korikitit kyseisille valmistajille ja seuraukset on nähtävissä...mutta se että asiat on kyseisiltä merkeiltä korjattu joten taatusti sitä ongelmaa ei mersussakaan ole(tuskin fordissakaan) joten varmasti kyseisen autoon voi siinä luottaa missä toyotaankin.
J.K miksi muuten tästä nyt niin ihmeesti vaahdotaan eihän se toyotan menestys mitenkään kehuttava ollut tässäkään tutkimuksessa vai onko näin että jos löytyy yksikin huonompi merkki jossain tutkimuksessa niin se olis kuin voitto toyotalle?
Mersu E-malli halvin 57000€
Eikä tuo hintaero kerro mitään, niin kuinkas monta vuotta sitä huonoa kittiä on käytetty, onko niin että valmistajalle on yhdentekevää mitä sinne saumoihin laitetaan kunhan nyt jotain vaan on laitettu.....?
mesellä on 30v puhkiruostumattomuus takuu joten tuskin ne nyt ihan mitä vaan kittiä käyttää,mutta aina voi tulla huono alihankkijan tuote joka pilaa mainetta niinkuin kävi esim. toyota avensikselle VVt:i moottoreille männänrengas jutussa-maineen puhdistus vaan onkin pisempi juttu ja mesen tehtaalle tulee aika kalliiksi,eipä ihme et alihankkija vaihtui saman tien
kyllä kai mersu kokonaisuudesta kumminkin vastuussa on, turha siinä alihankkijoita on syyttää. mitäs valitsivat paskat alihankkijat jotka tekevät ruostuvaa patarautaa? ja miten niin takuuvarmasti ongelma on jo poistunut. kukas sellaisen takuun on mennyt antamaan?
heh, löytyi aika montakin huonompaa merkkiä kuten mersu ja bemarin eri mallit, foorrtti jne. itse asiassa yli puolet tutkituista oli huonompia.
kylläpäs täällä tojon palstalla nimenomaan pistettiin kaikki vastuu alihankkijalle kun oli kyse avensiksen männänrenkaista...niin mersulla on 30v puhkiruostumattomuustakuu niin varmaan ymmärrät että asia korjattiin nopeasti(suhteellinen käsite)
tuskin se mersua lohduttaa että löyty vielä huonompiakin autoja kuin mese...enemmänkin tää on niin tuttua tojo palstaa että "kyllä muissakin merkeissä"!!
J.K ford käytti samaa alihankkijaa ja kärsi samasta asiasta!!!
en ole lukenut mitään faktaa mistään että ongelma olisi meseissä korjattu. sen sijaan jopa pääjohtaja on julkisuudessakin vaatinut että mesen laatu(mukaan lukien ruoste)ongelmat PITÄISI korjata. olemme tästä kaikki samaa mieltä.
melto patarauta josta mesen korit nykyään tehdään. jepjep.
eli loppupelissä tehtaan laskuun.
Tojo on aivan yhtä ruosteinen tuon tutkimuksen jälkeen kuin sitä ennenkin,omasta tojostani ei hävinnyt yhtään ruosteista kohtaa tuon julkaisemisen jälkeen.
Vaikka 90-lukulaiseen jo!
vaihtaa VANHEMPAAN.
Eikös 90-luku ollut ENNEN 2000-lukua?
on 80-luvulta
hyvää kestävyyttä korrosiota vastaan sanotaan tutkimuksessa
toope,joka ei ymmärrä lukemaansa.
Siis,jos nykyinen tojoni on 2000-luvulta,ja minua kehoitetaan hankkimaan 90-luvun auto, niin missä kohtaa menit sekaisin autoni vuosituhannesta?
sinulla ole autoa ollenkaan ja korttikin vasta haaveissa. Voithan tietysti nyt keksiä itsellesi jonkin Toyotan ja kerrot sitten ne ruostepaikat.
On se kumma, kun jotkut provoilijat ei ymmärrä lukemaansa, vaan täytyy kinata vastaan.
voi sanoa.
kelpaa vain nämä testit missä Tojo menestyy. Kyllä minä luotan vain näihin kahteen suureen ruostetutkimukseen joissa on suuri otanta. Näissä ei Tojo juhli.
Kyseisen tutkimuksen mukaan ranskalaiset autot ovat myös ruosteettomia. Ainoat kolme autoa, josta ei tavattu ollenkaan ruostetta, olivat Audin lisäksi Citroen C5 ja Renault Laguna.
Ehkä Toyota-palstallakin kannattaisi tämän jälkeen lopettaa puhuminen ranskalaisista ruostekasoista, joka osoittautui jälleen kerran perättömäksi myytiksi, kuten niin moni muukin asia näillä palstoilla.
puhuttu? En muista nähneeni. Mutta tottahan se on että rapeimmat autot tehdään nykyään ihan siinä naapurimaassa. Tosin sieltäkin tulee myös vahvapeltisiä joten yleistäminen maan perusteella olisi syytä kokonaan lopettaa.
Laitapa nyt 10:n parhhaiten menestyneen merkin tiedot kaikkien nähtäviksi.Paremmuusjärjestyksessä. Muuten pidän sinua tyhjänkirjoittelijana.
http://www.autoliitto.fi/ximg/ruoste_01062005.pdf
katselin sitä taulukkoa, ei siitä nyt ihmeellistä kuvaa corollasta saanut.vasta 16.sija
...16. sijakin on voitto kun kulkupeli on noinkin väritön ilmestys.
värittömänä tässä asiassa. Antaa muiden autojen kukkia ruosteisina.
Eiköhän se ole niin,että kaikki autot ruostuu
merkistä riippumatta.Jos autosta ei pidetä huolta
niin ruostuu aivan varmasti.
Ei Toyota ole immuuni ruosteelle niin kuin ei muunkaan merkiset autot huoltamattomana.
Täydellinen ruosteettomuus vaatii jo auton korien
valmistamisen ruostumattomasta teräksestä/
haponkestävästä teräksestä, alumiinistä jne...