Maahanmuuton ja y

Anonyymi-ap

On sitten otettu maahanmuuttajien takia uusi välimerkki henkilötunnukseen. Y

Matemaattisesti sen tarve on mahdoton, koska ollaan pärjätty tähän asti 5 miljoonan kantasuomalaisen ja puolen miljoonan vieraskielisen kanssa ihan hyvin. 499 naista ja 499 miestä voidaan laittaa vuoden joka päivälle eli yhdelle vuodelle 364.270. Toki ruuhkaa on ainakin aiemmin ollut numeroissa 9 kuukautta juhannuksen jälkeen, mutta niistä selvittiin suurten ikäluokkienkin aikana. Vuonna 1948 syntyi 108.000 suomalaista.

Media ei kerro, eikä digivirastokaan, että syynä on se, ettei tänne tulleista tiedetä mitään, ei nimeä eikä syntymäaikaa. Silloin tulijat merkitään syntyneiksi 0101 eli tammikuun 1. päivälle. Ja kun tulijat ovat enimmäkseen nuoria miehiä, tulee parittomien numeroiden (eli miesten) kanssa ongelmia. Miksei tulijoita yhtä hyvin voida merkitä syntyneiksi tammikuun 2. päivälle. Yhtä pielessä se joka tapauksessa on.

Maahanmuutto on tuhonnut suomalaisen yhteiskunnan kauttaaltaan. Mutta että vielä yli 60 vuotta hyvin toimineen henkilötunnusjärjestelmänkin.

Katsoin vuosien jälkeen vaalitentin. Hauskaa, että keskustellaan Venäjän vaikuttamisesta Suomen vaaleihin. Mutta koskaan ei kerrota suomalaisten vasemmistotoimittajien vaikuttamisesta. Se on niin ilmiselvää ja koska medialla on suuri valta kansalaisten käyttäytymiseen, se on todella vaikuttavaa vaikuttamista. No on meillä vielä matkaa USA:n vaalivaikuttamiseen, joka on annettu vasemmistomedian lisäksi juristeille.

1

112

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

        Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
        Maailman menoa
        189
        3459
      2. Mies, näen sinua hetken

        ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
        Ikävä
        10
        2810
      3. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

        "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
        Maailman menoa
        113
        2634
      4. Riikka Purra on ihana, jämpti

        Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
        Maailman menoa
        61
        2468
      5. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

        Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
        Maailman menoa
        94
        2381
      6. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

        Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
        Perussuomalaiset
        9
        2105
      7. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

        Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
        Kotimaiset julkkisjuorut
        40
        1850
      8. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

        Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
        Maailman menoa
        3
        1819
      9. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

        Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
        34
        1667
      10. Mitä ajattelet

        Siitä henkilöstä jota kaipaat? Sana vapaa!
        Ikävä
        90
        1531
      Aihe