1= länsisuomen lupa valtion lupa.
saa vetää 1kpl vapaa kerralla? jos teen patentin jossa asetan t-haaroja 2kpl ja päätyyn isolippa ja t-haaroissa syvälle vetävät vaaput. onko lain mukainen tapa uistella näillä luvilla?
ps. veneen pituus riittää vetämään nokasta ja haavilla perästä helposti..
kuinka kalastan laillisesti?
4
691
Vastaukset
- pro
Ilmoittamillasi luvilla saat harjoittaa viehekalastusta yhdellä (1) vavalla, kelalla ja vieheellä, kuitenkin vetouistelua lisäksi painovieheellä TAI syvääjällä.
Siis yksi (1) vapa, kela ja viehe.
Painovieheellä tarkoitetaan viehettä jossa on normaali vieheestä poiketen paino.- pnieminen
hyvä tietää, siis uppovaappua kehiin ja kysyttäessä selityksenä valvojalle että käytän tätä viehettä 'painona'.
- pro
pnieminen kirjoitti:
hyvä tietää, siis uppovaappua kehiin ja kysyttäessä selityksenä valvojalle että käytän tätä viehettä 'painona'.
Kyllä kalastuksenvalvoja voi hullukin olla ja se on jopa ymmärrettävää mutta niin tyhmää kalastuksenvalvojaa ei olekaan joka hyväksyisi em.viritelmäsi.
- ak3
pro kirjoitti:
Kyllä kalastuksenvalvoja voi hullukin olla ja se on jopa ymmärrettävää mutta niin tyhmää kalastuksenvalvojaa ei olekaan joka hyväksyisi em.viritelmäsi.
kiinni jää - jos tarkastus tulee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä891869Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2771713Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3041514Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1781395Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em84992- 51987
- 56967
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤55932- 67924
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40911